Najväčší ľadovec sveta môže spôsobiť katastrofálne následky. Unáša ho voda

  • Najväčší ľadovec sveta je po viac ako 30 rokoch opäť v pohybe
  • Silné vetry a morské prúdy ho unášajú do vôd Južného oceánu
Ľadovec, pohyb ľadovca
Najväčší ľadovec sveta sa dal opäť do pohybu, Reprofoto: Unsplash/Xavier Balderas Cejudo
  • Najväčší ľadovec sveta je po viac ako 30 rokoch opäť v pohybe
  • Silné vetry a morské prúdy ho unášajú do vôd Južného oceánu

Najväčší ľadovec sveta s názvom A23a je po viac ako 30 rokoch opäť v pohybe. Prvýkrát došlo k oddeleniu od antarktického pobrežia ešte v roku 1986. Rýchlo sa však ukotvil vo Weddellovom mori a stal sa v podstate ľadovým ostrovom.

Ľadovec má rozlohu takmer 4 000 kilometrov štvorcových. Aktuálne ho silný vietor a morské prúdy unášajú do vôd Južného oceánu. Svojou rýchlosťou sa denne „posunie“ približne o päť kilometrov.

„Je zriedkavé vidieť ľadovec takejto veľkosti v pohybe,“ povedal pre Reuters glaciológ British Antarctic Survey Oliver Marsh. Vedci budú zároveň pozorne sledovať jeho trajektóriu. 

„Takmer o tri desaťročia neskôr sa ľadovec pravdepodobne zmenšil natoľko, že stratil svoju priľnavosť na morskom dne ako súčasť prirodzeného rastového cyklu ľadového šelfu, a začal sa pohybovať,“ tvrdia pre CNN vedci Ella Gilbertová a Oliver Marsh z Britskej Antarktídy.

„A23a si drží titul najväčšieho súčasného ľadovca už po niekoľkýkrát od 80. rokov 20. storočia. Občas ho ale prekonali väčšie, no kratšie trvajúce ľadovce, vrátane A68 v roku 2017 a A76 v roku 2021,“ povedali.

Gilbertová a Marsh zároveň dodali, že zatiaľ, čo sa tento konkrétny ľadovec pravdepodobne odlomil ako súčasť prirodzeného rastového cyklu ľadového šelfu, klimatické zmeny vedú k zmenám v ľade Antarktídy. Faktom zostáva, že ho kontinent každý rok stráca obrovské množstvo.

Keď sa topia ľadovce podobnej, respektíve enormnej veľkosti, uvoľňujú minerálny prach, ktorý bol začlenený do ich ľadu, keď ešte boli súčasťou ľadovcov pozdĺž skalného dna Antarktídy. Tento prach je zdrojom živín pre organizmy, a tie tvoria základ oceánskych potravinových reťazcov.

Najväčší ľadovec sveta môže spôsobovať problémy

„V mnohých ohľadoch sú tieto ľadovce životodarné. Predstavujú východiskový bod pre veľkú biologickú aktivitu,“ povedala doktorka Catherine Walkerová z oceánografickej inštitúcie Woods Hole, ktorá sa narodila v tom istom roku ako A23a. Stotožňujem sa s ním, vždy tu bol pre mňa.“

BBC uvádza, že ak sa ľadovec uzemní v Južnej Georgii (kam ho postupne unáša prúd), mohlo by to spôsobiť problémy miliónom tuleňov, tučniakov a iných morských vtákov, ktoré sa na ostrove rozmnožujú. Veľký objem A23a môže taktiež narušiť normálne cesty zvierat na hľadanie potravy a zabrániť im v správnom kŕmení mláďat.

V roku 2020 vyvolal obavy ďalší obrovský ľadovec s názvom A68. Hrozilo, že sa zrazí s Južnou Georgiou, rozdrví morský život na morskom dne a preruší prístup k potravinám. Takáto katastrofa bola nakoniec odvrátená, keď sa ľadovec rozpadol na menšie kúsky, čo je možný koniec aj pre A23a.

„Ľadovec tohto rozsahu má ale potenciál prežiť pomerne dlhú dobu v južnom oceáne, aj keď je oveľa teplejší, a mohol by sa dostať ďalej na sever až do Južnej Afriky, kde môže narušiť lodnú dopravu,“ uzavrel Marsh.

Zdroje: Reuters, BBC, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá