Najväčší poľský portál kritizoval Spišský hrad: „Na fotografiách vyzerá pôsobivo, no čakalo nás ťažké sklamanie“

  • Spišský hrad nemilo prekvapil cestovateľa z Poľska, ktorý mal od neho veľké očakávania
  • Svoju cestu na Spiš opísal pre poľský portál Onet
Spišský hrad
TASR/František Iván
  • Spišský hrad nemilo prekvapil cestovateľa z Poľska, ktorý mal od neho veľké očakávania
  • Svoju cestu na Spiš opísal pre poľský portál Onet

Poľský cestovateľ Michał Walczewski prišiel na Spiš s veľkými očakávaniami, tešil sa na jeden z najväčších hradných komplexov v Európe – Spišský hrad, no to, čo našiel ho sklamalo.

Walczewski, ktorý má vlastný cestovateľský portál aj Youtube kanál s názvom 40latidopiachu, opísal svoje zážitky zo Slovenska pre najväčší poľský portál Onet.

Poliak tvrdí, že sa na Spišský hrad veľmi tešil, pretože na fotkách vyzerá „mimoriadne pôsobivo“. V skutočnosti ho ale čakalo sklamanie.

„Musím sa priznať, že s hlavou plnou fotiek, ktoré som našiel na internete, som sa na hrad veľmi tešil. Očakával som niečo ako Oravský hrad – historické expozície, zaujímavá renovácia… skutočná hostina pre hradného nadšenca,“ opísal svoje očakávania Walczewski.

Cestovateľ tvrdí, že už na ceste ku Spišskému hradu ho lákala panoráma na fotografovanie, ktorá preslávila stavbu.

Poliakove zlé dojmy spôsobila rekonštrukcia 

O to väčšie prekvapenie ho čakalo, keď prišiel do vnútra Spišského hradu, ktorý je od roku 1993 zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Poliakove zlé dojmy ovplyvnila rekonštrukcia horného nádvoria, kvôli ktorej je táto časť hradu neprístupná. To znamená, že sprístupnená nie je ani muzeálna expozícia a veža.

„Po zakúpení vstupeniek nás, žiaľ, čakalo ťažké sklamanie: horný hrad – celá citadela a absolútne najzaujímavejšie miesto v pevnosti – bol pre stavebné práce neprístupný. Veľká kovová mreža pretínajúca cestu jasne naznačovala koniec našej cesty. Zostáva už len malá komôrka na návštevu… a to je všetko,“ opisuje svoj zážitok cestovateľ.

Walczewski sa sťažuje aj na drahé vstupné 16 eur pre dospelú osobu, no v skutočnosti je z dôvodu rekonštrukcie toto vstupné znížené na 8 eur.

„Podľa môjho názoru, kým sa nedokončia práce na hornom hrade – a tie budú zrejme trvať minimálne niekoľko rokov – možno platené návštevy Spišského hradu pokojne vynechať,“ opisuje Poliak.

„Všetko krásne sa dá zvonku dokonale vidieť. Ešte lepšie je fotiť obrovskú stavbu pevnosti z diaľky ako zvnútra. Môžete tiež prejsť po ceste k strednému hradu, prejsť bránou a dostať sa k pokladni – a tam ukončiť prehliadku,“ radí ľudom.

Rekonštrukcia stála vyše roka a pol 

Rekonštrukcia Spišského hradu čelí mnohým úskaliam. Problémy nastali so zhotoviteľom rekonštrukčných prác, ktorému bola vypovedaná zmluva. Rekonštrukcia sa tak zastavila pred vyše rokom a pol. Spustiť by sa mala podľa slov generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Branislava Panisa na budúci rok na jar.

SITA uvádza, že múzeum už má vysúťaženého nového zhotoviteľa.

hrad
zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Do obnovy sa pustí za takmer 7,8 milióna eur s DPH, ako vyplýva z výsledku hodnotenia ponúk v rámci verejného obstarávania. Týkať sa bude Románskeho paláca a západných palácov, ukončená by mala byť v roku 2026. Prvotné práce v rámci druhej etapy rekonštrukcie Spišského hradu odštartovali ešte v roku 2021.

Múzeum však v polovici minulého roka odstúpilo od zmluvy o dielo v hodnote viac ako 4,7 milióna eur so zhotoviteľom. Dôvodom bolo podľa neho najmä dlhodobé a pokračujúce neuhrádzanie splatných záväzkov zhotoviteľa stavby voči svojim subdodávateľom.

Obnovovať sa budú aj ďalšie časti hradu i parkovisko 

Stavenisko sa víťazovi nového verejného obstarávania doteraz nepodarilo odovzdať z dôvodu vydania neprávoplatného neodkladného opatrenia na návrh predchádzajúceho zhotoviteľa. Ten podľa múzea spočíval v zákaze odstránenia stojaceho žeriavu.

„To, že sa to naťahuje a predlžuje sa obmedzenie, je pre nás veľmi nepríjemná situácia. Turisti prídu a sú síce informovaní o tom, že môžu vidieť len dolné a stredné nádvorie, ale tá hradná akropola je asi najzaujímavejšia,“ podotkla na margo situácie riaditeľka Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.

Spišský hrad
zdroj: TASR/Adriána Hudecová

Na druhú etapu rekonštrukcie Spišského hradu schválila niekdajšia vláda na výjazdovom rokovaní v Kežmarku v roku 2019 financie vo výške 4,8 milióna eur. „Slovenské národné múzeum má časť financií na to, aby mohlo pokračovať, a ďalšia časť má byť prefinancovaná cez program Slovensko, ktorý dúfame, že sa v najbližšom čase začne,“ poznamenal riaditeľ SNM.

Z tohto programu sa budú podľa jeho slov obnovovať aj ďalšie časti hradu a parkoviska. Celkovo ide na obnovu hradu do 40 miliónov eur vrátane už zrealizovaných prác.

Zdroje: Onet, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá