Najväčšia atómová elektráreň v Európe opäť funguje, tvrdia Rusi

  • Záporožskú atómovú elektráreň mali prvýkrát v histórii odpojiť a región sa ocitol bez elektriny
  • Rusi teraz tvrdia, že funguje
Štátna ukrajinská vlajka pred ukrajinským Pamätníkom vlasti v Kyjeve.
  • Záporožskú atómovú elektráreň mali prvýkrát v histórii odpojiť a región sa ocitol bez elektriny
  • Rusi teraz tvrdia, že funguje
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Záporožskú atómovú elektráreň, ktorú od marca okupujú ruské jednotky, vo štvrtok odpojili od prenosovej sústavy. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AFP. O odpojení elektrárne informovala ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom.

„Konanie votrelcov viedlo po prvý raz v histórii elektrárne k jej úplnému odpojeniu z prenosovej sústavy,“ vyhlásil Enerhoatom na sociálnej sieti Telegram s tým, že v areáli došlo v dôsledku „rašistického ostreľovania“ k viacerým požiarom.

Slovo ‚rašizmus‘ je ukrajinským neologizmom označujúcim ‚ruský fašizmus‘. Atómová elektráreň teraz podľa Enerhoatomu pre vlastné potreby používa elektrinu z ukrajinskej siete prostredníctvom spojenia so Záporožskou tepelnou elektrárňou, najväčšou na Ukrajine, ktorá sa takisto nachádza v Enerhodare.

Opäť funguje? 

Podľa najnovších informácií dodávky elektriny zo Záporožskej atómovej elektrárne mali byť už obnovené, informuje TASR na základe správy americkej televízie CNN. Tá cituje Rusmi dosadeného gubernátora Záporožskej oblasti Jevgenija Balického.

„V dôsledku útoku ukrajinských ozbrojených formácií na elektrické vedenie v areáli Záporožskej atómovej elektrárne prišlo k požiaru v bezpečnostnej zóne vedenia s napätím 750 kilovoltov. Požiar bol spôsobený skratom na vedení,“ vyhlásil Balickij.

Ako pokračoval, zabezpečovacie relé následne odpojilo od prenosovej siete dva v súčasnosti fungujúce bloky jadrovej elektrárne. Záporožská oblasť tak ostala bez dodávok elektriny.

„Okamžite po uhasení požiaru bol zapojený do prevádzky jeden blok. V súčasnosti pokračujú práce na obnovení dodávok elektriny do oblasti a zapojení druhého bloku,“ vysvetlil Balickij.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou v Európe a má celkovo šesť reaktorov. V súčasnosti sú však v prevádzke iba dva. 

Scholz vyzdvihol odvahu Ukrajincov

Nemecký kancelár Olaf Scholz ubezpečil vo štvrtok Ukrajinu o ďalšej podpore Berlína pri obrane proti ruským útokom. Na návšteve výcvikového programu pre ukrajinských vojakov na severe Nemecka tiež povedal, že obdivuje ich odvahu. TASR informácie prevzala od agentúry DPA.

„Muži, ktorí sú tu, budú brániť svoju krajinu. Budú ju brániť pred strašnou hrozbou, ktorá pre Ukrajinu vznikla brutálnou útočnou vojnou Ruska,“ povedal Scholz. „A my ich budeme naďalej podporovať s našimi finančnými možnosťami, ale aj so zbraňami, ktoré môžeme z Nemecka dať k dispozícii.“

požiar v Zaporižžskej jadrovej elektrárni po delostreleckom útoku
zdroj: Reprofoto: Twitter/RIANovosti

Scholz navštívil vojenský výcvikový priestor Putlos, ležiaci pri Baltskom mori v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko. Hovoril s ukrajinskými vojakmi, ktorí tam absolvujú výcvik v používaní samohybného protilietadlového systému Gepard, ako aj s inštruktormi spoločnosti KMW, ktorá vozidlá vyrába.

Výcvik je podľa nemeckej vlády súčasťou Nemeckom financovanej dodávky 30 systémov Gepard Ukrajine. Vozidlá, označované aj ako protilietadlové tanky, patria k ťažkým zbraniam, aké spolková vláda dlhší čas dodávať nechcela. Tento postoj však zmenila aj v dôsledku pokračujúcich ruských útokov.

Systémy Gepard už nemecké ozbrojené sily nepoužívajú. Podľa Bundeswehru boli vyvinuté v prvom rade na to, aby chránili tankové jednotky pred útočiacimi lietadlami a vrtuľníkmi v nízkych výškach. Gepardy sú vhodné aj na stacionárnu ochranu pred útokmi zo vzduchu, napríklad z mostov alebo budov, uviedla agentúra DPA.

Odchádzajúca šéfka Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Michelle Bacheletová vo štvrtok vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby zastavil ruské útoky na Ukrajinu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Bacheletovej sa koncom mesiaca končí mandát.

Smutné výročie začiatku invázie na Ukrajine využila na vyhlásenie, že osoby zodpovedné za vážne porušovanie ľudských práv musia byť postavené pred spravodlivosť. „Vyzývam ruského prezidenta, aby zastavil ozbrojené útoky proti Ukrajine,“ povedala Michelle Bacheletová na rozlúčkovej tlačovej konferencii v Ženeve.  

Práve v utorok uplynulo „šesť nepredstaviteľne hrozných mesiacov pre ľud Ukrajiny, pričom 6,8 milióna jej obyvateľov z vlasti ušlo,“ oznámila Bacheletová.

Čítaj viac z kategórie: Zo sveta

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá