Najväčšia slovenská nemocnica kolabuje: Lavína výpovedí lekárov i sestier

  • Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) zaznamenala v poslednom období vyšší počet výpovedí
  • Ide najmä o vedúcich pracovníkov
Nemocnica UNB a lekári
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák, TASR/František Iván
  • Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) zaznamenala v poslednom období vyšší počet výpovedí
  • Ide najmä o vedúcich pracovníkov

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) zaznamenala v poslednom období vyšší počet výpovedí. Ide najmä o vedúcich pracovníkov, skúsených doktorov a skúsené sestry. Uviedol to riaditeľ nemocnice Alexander Mayer v reakcii na otázku, či UNB eviduje výpovede v súvislosti so spúšťaním novej bratislavskej Nemocnice Bory.

„Pre nás je situácia o to komplikovanejšia v tom, že sa veľmi ťažko plánujú veci. My dnes nevieme plánovať, koľko ľudí zostane alebo nezostane v nemocnici,“ skonštatoval. Výpovede sa podľa neho týkajú aj ekonomických a administratívnych častí nemocnice.

Zlučovanie pracovísk

Mayer ďalej priblížil, že v rámci UNB sa rieši aj zavedenie krízovej komunikácie. Nevylúčil ani možné zlučovanie pracovísk. „My v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva máme záložné plány o tom, ako budeme fungovať do budúcna, keď budeme prinútení zlučovať alebo racionalizovať jednotlivé pracoviská,“ doplnil.

Zdôraznil, že nemocnica nových zamestnancov aj naďalej prijíma. „Ľudia reflektujú na zlepšené pracovné podmienky v nemocnici,“ skonštatoval. Mrzí ho však, že možnosť stabilizačného príspevku využilo len 54 percent zamestnancov. Upozornil na to, že jeho požiadavku na stabilizačný príspevok pre zdravotníkov UNB zamietli.

„Malo by pre mňa väčší prínos, keď by som mal podpísané dohody na prácu pre zamestnanca na päť rokov a vedel by som nastavovať chod nemocnice,“ uzavrel.

Nemocnica Bory pre TASR potvrdila, že s blížiacim sa termínom otvorenia eviduje vyšší záujem o prácu v nej. „Ani zďaleka však nejde iba o zamestnancov UNB, naopak, hlásia sa lekári a sestry z celého Slovenska a zahraničia,“ povedal hovorca siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Tomáš Kráľ.

Ozrejmil, že aktuálne je v pracovnom pomere už 300 ľudí, začiatkom marca má nastúpiť ďalších 150. Rastúci záujem podľa neho ovplyvňujú aj pozitívne referencie súčasných zamestnancov, ktorí nastúpili v ostatných mesiacoch. Koncová Nemocnica Bory začne spúšťať svoju prevádzku v priebehu marca.

Sledovanie situácie

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) je o situácii s výpoveďami zdravotníkov v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) informovaný, zatiaľ však nemá žiadne indície o hromadnom odchode. „Situáciu však, samozrejme, sledujeme,“ uistil minister ešte pred stredajším rokovaním vlády.

„S pánom riaditeľom UNB Alexandrom Mayerom som v intenzívnom kontakte, mám informácie aj o tom, že vyše polovice zdravotníkov nevyužilo stabilizačný príspevok. Zatiaľ však nemám indikované, že by malo prísť k hromadným odchodom,“ uviedol minister.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
zdroj: TASR/Martin Baumann

Je si vedomý toho, že situáciu ovplyvňuje chystané otvorenie Nemocnice Bory. „Ešte však nevieme, v akom režime to bude, nie je podaná žiadosť o zazmluvnenie,“ upozornil Lengvarský.

Ak by hrozil výrazný výpadok personálu najväčšej slovenskej nemocnice, minister je pripravený situáciu ihneď riešiť. „Verím tomu, že dospejeme k výsledku, aby nebola ohrozená zdravotná starostlivosť,“ povedal.

Akútna nemocnica

Ako sme ťa informovali už v predchádzajúcom článku, nemocnica Bory bude mať k dispozícii po otvorení lekárov, ktorí sa vracajú na Slovensko zo zahraničia, a to napríklad z USA, Veľkej Británie alebo Rakúska.  Prvé pracoviská v nemocnici plánujú otvoriť v marci 2023. 

dokončená nemocnica bory
zdroj: Nemocnica Bory

„Nemocnicu Bory sme budovali ako akútnu nemocnicu s vysokým podielom zdravotnej starostlivosti v chirurgických alebo operačných špecializáciách. Má byť prvou voľbou pre obyvateľov spádovej oblasti, čiže v tomto smere má charakter všeobecnej nemocnice, ale zároveň sa zameriavať i na náročné diagnózy a na vybraných pracoviskách poskytovať komplexnú a koncovú zdravotnú starostlivosť,“ povedal generálny riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.

Celkovo plánuje nemocnica zamestnať viac ako 1 500 ľudí, pričom z toho bude celkom 322 lekárov, 440 sestier, 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov a 270 administratívnych a prevádzkových zamestnancov. 

Ako uvádza portál TV Noviny, Lopatka už pred časom odmietol, že by mali štátnym nemocniciam „kradnúť“ ich lekárov a sestry. Aj keď v slovenskom zdravotníctve prevláda nepriaznivá situácia, lekárov vo výpovediach do novej nemocnice nelákajú.

Nemocnica Bory však sľubuje množstvo benefitov pre vedúcich pracovníkov. Sestry by mali mať viac času na pacienta, v čom im pomôžu inovácie a moderné technológie ako potrubná pošta alebo prípravovňa liekov. Okrem toho nebudú ich starosťou ani prevádzkové záležitosti. Tie bude mať na starosti personál na to prijatý.

 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SIU, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá