Návšteva Lavrova v Číne vo svete spustila vlnu obáv. Peking posiela západu ostrý odkaz

  • Amerika upozorňuje na hrozby novej spolupráce
  • Číne sa ale ich reakcia nepozdáva
Lavrov v Číne
Lavrov v Číne, Russian Foreign Ministry Press Service via AP
  • Amerika upozorňuje na hrozby novej spolupráce
  • Číne sa ale ich reakcia nepozdáva

Čína a Rusko sa v utorok (9. apríla) zaviazali posilniť strategickú spoluprácu. Stalo sa tak počas návštevy ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Číne, kde rokoval s prezidentom Si Ťin-pchingom a svojím rezortným partnerom Wang Im. Čínsky prezident podľa štátnych médií povedal, že jeho krajina je pripravená posilniť bilaterálnu komunikáciu a multilaterálnu strategickú koordináciu s Ruskom.

Americké ministerstvo zahraničia upozorňuje na hrozby novo naviazanej strategickej spolupráce, ktorú v utorok oznámilo Rusko a Čína. Hovorí, že nebudú sedieť tváriť sa, že je všetko v poriadku. Číne sa ale taká reakcia nepozdáva a Západu poslala ostrý odkaz.

Peking posilní strategickú spoluprácu s Moskvou, uviedol v utorok šéf čínskej diplomacie Wang I na stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Ten pricestoval do Číny na dvojdňovú návštevu v snahe o upevnenie vzťahov medzi oboma krajinami. 

„Čína bude podporovať stabilný rozvoj Ruska pod vedením ruského prezidenta Vladimira Putina. Myslím si, že pod silným vedením prezidenta Putina čaká ruský ľud svetlá budúcnosť,“ prisľúbil Wang. Čína a Rusko podľa neho musia stáť na strane historického pokroku a férovosti a spravodlivosti.

Wang ďalej dodal, že na schôdzke s Lavrovom podrobne diskutoval aj o aktuálne prebiehajúcich konfliktoch na Ukrajine a v Pásme Gazy. Lavrov pripomenul, že Čína bola medzi prvými krajinami, ktoré zagratulovali ruskému prezidentovi k víťazstvu v marcových prezidentských voľbách. Obavu z nedávneho stretnutia vyjadrila Amerika. 

Čína sa nepodvolí kritike ani tlaku za vzťahy s Ruskom  

Čína sa nepodvolí kritike ani tlaku za prehlbovanie svojich vzťahov s Ruskom. V stredu to v reakcii na kritiku námestníka ministra zahraničných vecí USA Kurta Campbella povedala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. 

Mao Ning uviedla, že „Čína a Rusko majú právo nadviazať normálnu hospodársku a obchodnú spoluprácu“. Do tohto druhu spolupráce by sa podľa nej nemalo zasahovať ani ju obmedzovať, dodala.

USA prostredníctvom Campbella v utorok varovali Čínu, že ju budú brať na zodpovednosť za pokračujúcu podporu Rusku počas vojny na Ukrajine. Územné zisky Ruska by podľa neho mohli zmeniť pomer síl v Európe „spôsobom, ktorý je, úprimne povedané, neprijateľný“.

„Číne sme otvorene povedali, že ak to bude pokračovať, ovplyvní to vzťahy medzi USA a Čínou. Nebudeme nečinne sedieť a hovoriť, že je všetko v poriadku,“ vyhlásil Campbell na podujatí neziskovej organizácie Národný výbor pre americko-čínske vzťahy (NCUSCR). Dodal, že pre Spojené štáty je historicky najdôležitejšou misiou zachovanie mieru a stability v Európe.

USA opakovane pohrozili sankciami, ak Čína urobí zásadné kroky na podporu Ruska. Peking tvrdí, že vo vojne na Ukrajine zaujíma neutrálny postoj a oficiálne podporuje politické riešenie ukončenia bojov.

Stretnutie kritizovali viacerí 

Americká ministerka financií Janet Yellenová počas oficiálnej návštevy Číny varovala tamojšie podniky pred následkami, ak budú podporovať Rusko vo vojne na Ukrajine. Washington tiež pred niekoľkými dňami vyjadril obavy, že Peking pomáha Rusku pri obnove vojenskej základne.

Čína trvá na tom, že Rusku nepredala žiadne smrtiace zbrane určené na použitie v jeho invázii na Ukrajinu. Čína, Rusko aj USA sú stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN s právom veta.

Zdroje: The daily Northwestern , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá