Nechápem logiku Bieleho domu. Putin nie je samovrah a nespráva sa iracionálne, tvrdí vojenský historik

  • Komentátor Max Boot z Washington Postu tvrdí, že Putin nechce 3. svetovú vojnu
  • Nechápe preto počínanie Bieleho domu ohľadom zbraní pre Ukrajinu
americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin
SITA/AP, Alex Brandon, Gavriil Grigorov
  • Komentátor Max Boot z Washington Postu tvrdí, že Putin nechce 3. svetovú vojnu
  • Nechápe preto počínanie Bieleho domu ohľadom zbraní pre Ukrajinu

Ukrajina potrebuje viac zbraní, ak má vytlačiť Rusov zo svojho územia a ukončiť tak vojnu, zhodujú sa odborníci z celého sveta.

Biely dom ale odmieta poslať na Ukrajinu niektoré typy zbraní alebo muníciu, ktorú Kyjev požaduje. Ide hlavne o delostrelectvo s dlhším dostrelom, prípadne muníciu do salvových raketometov, ktorá by dokázala prekonať väčšie vzdialenosti. Argument, ktorý často Biely dom používa, je, že sa snaží zabrániť eskalácii a tretej svetovej vojne.

Vojenský historik Max Boot, ktorý v súčasnosti pôsobí aj ako komentátor denníka Washington Post, uviedol, že nechápe postoj Bieleho domu.

„Naozaj nerozumiem tejto logike, ktorá hovorí: Môžeme poslať Ukrajine rakety s doletom 40 až 50 míľ (64 – 80 kilometrov pozn. red.), ale nemôžeme poslať Ukrajine rakety s doletom 150 až 180 míľ (241 – 290 kilometrov pozn. red.). Ak pošleme 50-míľové rakety, je to v poriadku. Ak by sme im poslali 150-míľové, vyvolá to tretiu svetovú vojnu. Nechápem to,“ uviedol Boot na podujatí organizovanom washingtonským think-tankom Atlantic Council. 

Putin je obeť zlých spravodajských informácií, tvrdí komentátor 

Boot, ktorý v minulosti pôsobil ako poradca zosnulého senátora Johna McCaina pri jeho prezidentskej kampani a je tiež autorom niekoľkých kníh, uviedol, že nevidí žiadne náznaky, že by sa ruský prezident Vladimir Putin správal iracionálne. Za neúspechom ruskej invázie na Ukrajinu vidí zlé spravodajské informácie.

„Nevidím žiadne indikátory, že by bol Putin samovražedný a išiel by spustiť jadrovú vojnu. Áno, je zlý, a áno, prerátal sa. My sme sa prerátali cez naše vojny tiež (vojna v Iraku či Vietname pozn. red.), to nie je znak, že ste iracionálny. Skôr to znamená, že ste obeť veľmi zlých spravodajských informácií,“ vysvetlil Boot.   

Stiahnutie ruských vojsk z Kyjevskej oblasti a zameranie sa na Donbas hodnotí ako racionálny krok.

„Videli sme, že Putin robí veľmi racionálne kroky. Keď videl, že Kyjev nepadne, ustúpil a zameral sa na Donbas, kde by mohol dosiahnuť nejaké zisky,“ uviedol komentátor z Washington Post.

Boot si myslí, že Putin nechce situáciu eskalovať do tretej svetovej vojny, ak by chcel, už dávno by zaútočil na krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa podieľajú na transferoch zbraní a vojenských systémov.

„Neútočí na krajiny NATO. Vieme, že všetko vojenské vybavenie prichádza z krajín, ako je Poľsko. Útočí na Poľsko teraz? Nie, lebo nechce tretiu svetovú,“ povedal vojenský historik.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Predstavte si, čo by dokázali so 60 HIMARS-mi, povedal komentátor 

Boot vyzval Spojené štáty, aby poskytli Ukrajine viac zbraní a hlavne delostrelectva.

„Vidíme, aký obrat Ukrajinci dokázali spraviť len s menej ako 20 HIMARS-mi (Ukrajina momentálne disponuje 16 kusmi pozn. red.). Prestavte si, čo by mohli dokázať so 60 HIMARS-mi, s raketami s dlhším dostrelom (ATACMS), s F-16 (stíhačkami), tankami Abrams. Tieto veci máme, mali by sme ich dať Ukrajincom. Veľmi dobre by ich využili,“ apeloval Boot.

Komentátor Washington Post je presvedčený, že eskalácia nehrozí, kým Američania alebo iná členská krajina NATO nepošlú svoje vojská na Ukrajinu. Alebo dokiaľ by Ukrajinci nezbombardovali západnými zbraňami Moskvu.

himars v ohni
zdroj: Flickr/U.S. Department of Defense, LCpl Joseph Scanlan

Administratíva Joea Bidena poslala od svojho začiatku až doposiaľ vojenskú pomoc v hodnote 15,2 miliardy dolárov, uvádza americké ministerstvo zahraničia.

Ukrajinci tak dostali modernú technológiu, ako sú už spomínané HIMARS-y, protitankové strely Javelin, húfnice M777, protiradarové strely AGM-88, protilodné strely Harpoon, protilietadlové strely Stinger a množstvo munície. 

Ďalšia finančná pomoc Ukrajine od Spojených štátov smeruje na humanitárne účely či na ekonomickú pomoc. Na túto pomoc tiež boli vyčlenené miliardy dolárov.

Zdroj: U.S. Department of State

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá