Nehnuteľnosť si nemôže dovoliť každý: Ceny sú vysoké, nároky bánk rastú. Odborníci hodnotia, čo nás čaká

  • Ceny nehnuteľností v Bratislave rastú, v iných regiónoch klesajú
  • Veľa Slovákov si aj tak kúpu nemôže dovoliť
  • Aká bude budúcnosť bývania
Na snímke byty a peniaze.
Ilustračné foto Freepik/wirestock, Unsplash/Mufid Majnun
  • Ceny nehnuteľností v Bratislave rastú, v iných regiónoch klesajú
  • Veľa Slovákov si aj tak kúpu nemôže dovoliť
  • Aká bude budúcnosť bývania

Každý z nás sa raz dostane do veku, kedy zatúži vyletieť z hniezda. Veď ani jeden z nás nechce navždy žiť v „mama hoteli“ či podnájme. Ale kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť nie je v dnešnej dobe také jednoduché. Nároky bánk, ktoré poskytujú hypotéky, nie sú najnižšie a málokto má k dispozícii dostatočný objem peňazí na to, aby si mohol byt alebo dom kúpiť z vlastného vrecka.

Aj keď to vyzerá tak, že ceny sa už stabilizovali a viac stúpať nebudú, stále nie sú na takej úrovni, ktorá by bola akceptovateľná pre každého. Startitup sa preto spýtal realitného analytika, aká je aktuálna situácia na trhu s nehnuteľnosťami. Rozprávali sme sa aj s odborníkom zo sektoru financií, ktorý uviedol svoje predpoklady k vývoju hypoték.

Dopyt rastie

Ceny sú síce, aké sú, ale dopyt po nehnuteľnostiach stále rastie. Informáciu priniesla začiatkom týždňa agentúra TASR. Píšu, že najvýraznejšie to môžeš vidieť práve v Bratislave. V hlavnom meste sa za prvý štvrťrok 2024 predalo 534 nových bytov. V kurze je hlavne predaj bytov v novostavbách, ktorý vzrástol oproti predchádzajúcemu o 82 %, medziročne až o vyše 230 %. Paradoxné je zvyšovať sa začali aj ceny.

Po roku ceny nových bytov v metropole Slovenska prekročili sumu 5 000 eur za štvorcový meter. Vyplýva to z údajov o aktuálnej situácii na realitnom trhu, ktoré v utorok na konferencii Rezidenčný monitor prezentoval konateľ spoločnosti Flat Zone Vít Soural, dopĺňa agentúra.

„Trh sa začína oživovať. Je to hlavne dané tým, že inflácia sa znížila naspäť zhruba na 2 %. Tým pádom sa k spotrebiteľom vrátila istota investovať. Zároveň tu stále máme prekážku, že úrokové sadzby hypoték sú dosť vysoké. V porovnaní so začiatkom roku 2022 je úroková sadzba asi štyrikrát vyššia. Očakávame, že úrokové sadzby sa budú postupne znižovať, to by mohlo viac navýšiť dopyt,“ vysvetlil Soural.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: TASR, Startitup, NBS

Najnovšie videá

Trendové videá