Nemci žiadajú, aby EÚ od roku 2030 zakázala spaľovacie motory

  • Je to začiatok konca pre autá ako ich poznáme dnes?
Air Pollution Levels In Putney Exceed Yearly Quota Just Days Into 2013
  • Je to začiatok konca pre autá ako ich poznáme dnes?

Nemecko stupňuje svoj tlak na používanie elektrických vozidiel. Na začiatku tohto leta krajina schválila zákon, ktorý vyžaduje, aby všetky novoregistrované automobily od roku 2030 mali nulové emisie, čo v podstate znamená, že to musia byť elektromobily. Uvedomili si, že pre splnenie cieľov Parížskej dohody o globálnom otepľovaní treba spraviť viac, než obmedziť predaj klasických áut len v jednej krajine. Nemecko sa teraz bude usilovať o rovnakú požiadavku elektromobilov do roku 2030 pre celú Európu.

car-emissions-in-milan-italy-889x547

foto: inhabitat.com

Nemecko sa zaviazalo znížiť do roku 2050 emisie oxidu uhličitého o 80 až 95 percent. Na splnenie tohto sľubu je nutné do roku 2030 zastaviť nové registrácie áut spaľujúcich benzín alebo naftu. V prípade, ak bude kampaň úspešná, vláda odhaduje, že dostať z ciest existujúce autá so spaľovacími motormi potrvá asi 20 rokov.

Ako prípravu k zastaveniu predaja klasických áut Nemecko v apríli založilo motivačný program pre urýchlenie výroby a kupovania elektromobilov. Kľúčovým krokom tohto programu je 4000 eur pre ľudí, ktorí si kúpia elektromobil. Peniaze dostanú vo forme zľavy z kúpnej ceny a vyplácajú sa priamo predajcovi.

best_electric_cars_feat-1500x844

foto: digitaltrends.com

Dvaja nemeckí najväčší výrobcovia automobilov, Daimler a Volkswagen, už zverejnili svoje stratégie v oblasti elektromobilov. Volkswagen oznámil cieľ vyrábať do roku 2025 dva až tri milióny elektromobilov ročne, vrátane viac ako 30 nových “čisto elektricky poháňaných vozidiel.”

V júni sa Daimler zaviazal vyvinúť ekologickejší dizajn pre všetky pohonné jednotky. Mercedes-Benz na tohtoročnom Parížskom autosalóne predstavil koncept elektrického SUV s názvom Generation EQ. EQ je prvý z mnohých modelov, ktoré majú byť postavené na novej platforme Mercedesu pre elektromobily.

Rozhodnutie usilovať sa o celoeurópsky zákaz nových vozidiel so spaľovacím motorom je určite veľkým krokom vpred. Nemecko má veľký vplyv v Komisii EÚ so sídlom v Bruseli, čo môže pomôcť pri ďalšom rozširovaní takýchto predpisov a uľahčiť ich prijatie v ostatných krajinách únie.

Electric Car Charging in Amsterdam, Netherlands.

foto: sabinesnewhouse.com

zdroj: digitaltrends.com, zdroj titulnej fotografie: independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech