Zúfalý krok Ruska: Na transportéry montujú námorné delá a zo skladov vyťahujú 70-ročné vozidlá

  • Rusi montujú na transpondéry MT-LB námorné delá 2M-3
  • Ide o nezvyčajnú kombináciu, ktorá nedáva veľký zmysel
  • Okrem toho zo skladov vyťahujú aj staré tanky a obrnené vozidlá
námorné delo na MT-LB
Reprofoto Twitter/Clash Report
  • Rusi montujú na transpondéry MT-LB námorné delá 2M-3
  • Ide o nezvyčajnú kombináciu, ktorá nedáva veľký zmysel
  • Okrem toho zo skladov vyťahujú aj staré tanky a obrnené vozidlá

Ruská federácia na Ukrajinu poslala aj nezvyčajné zbraňové systémy. Okrem tankov alebo cisterien, ktoré mali „vylepšené“ maskovanie alebo pancierovanie, sa v bojoch objavili aj obrnené transportéry MT-LB vybavené nezvyčajnými zbraňami. Tými sú námorné delá 2M-3, ktoré slúžia na obranu lodí proti lietadlám.

Nezvyčajnú kombináciu, ktorá na bojisku nedáva veľký zmysel, si všimli aj analytici portálu Oryx, ktorí dokumentujú straty oboch strán vo vojne na Ukrajine. Ďalšie fotografie tejto nezvyčajnej zbrane sa začali na sociálnych sieťach objavovať začiatkom marca.

Nasadenie MT-LB je logické, spojenie s 2M-3 nie

Samotné obrnené transportéry používali mnohé armády Sovietskeho zväzu a jeho satelity, pričom ich výroba začala v 70. rokoch. Vyrábaný bol v mnohých variantoch ako obojživelné vozidlo na prepravu vojakov, ťahač húfnic, ženijne vozidlo, sanitka alebo veliteľské vozidlo.  

Zbraňové systémy 9K35 Strela-10 alebo ako samohybná húfnica 2S1 Gvozdika tiež v postate pozostávajú z upravenej MT-LB. Oboma týmito zbraňami sa bojuje na Ukrajine.

Nasadenie obrneného transportéra na Ukrajinu preto nie je prekvapením a tiež nie je nelogické. Prvé kusy sa začali vo vojne objavovať už v júli, i keď vďaka svojmu veku a slabému pancierovaniu zožali výsmech od Britov. V kombinácii s námorným delom ale ide o neúčinnú zbraň. Delo 2M-3 je vybavené dvoma 25 mm kanónmi 110-PM, ktoré majú účinnosť 3 000 metrov. Pochádzajú ešte z roku 1953, uvádza Forbes.

Pôvodne boli určené pre torpédové člny. Forbes pripomína, že vďaka ich nízkemu dostrelu 3 000 metrov sú na väčšie vzdialenosti neúčinné. Ukrajinské delostrelectvo by si s nimi na túto vzdialenosť ľahko poradilo.

Nemôžu tiež slúžiť ani na palebnú podporu, keďže transportéry majú len veľmi slabé opancierovanie a ich vyslanie na prvé línie by bola prakticky samovražda.

Čudná kombinácia by mohla slúžiť ako systém protivzdušnej obrany, ale problémom je, že nemá radar, ktorý by streľbu navigoval a upozorňoval by na blížiacu sa hrozbu. Takže aj v tomto prípade je kombinácia viac-menej neúčinná.

Aj Ukrajinci nasadili do bojov upravené transportéry MT-LB, ktoré skombinovali s protitankovým delom MT-12. To z tejto zbrane robí účinnú „húfnicu“ s dostrelom až 8 000 metrov. 

Rusi majú nasadzovať tanky T-62 aj obrnené transportéry BTR-50

Britské ministerstvo obrany uvádza, že Rusi svoje straty nahrádzajú staršou technikou, aby mohli pokračovať v bojoch.

Na bojisku tak objavili staré tanky T-62, ktoré majú vyše 60 rokov. Forbes uvádza, že Rusi ich vybavili vylepšenou optikou. 

Ešte staršie sú obrnené transportéry BTR-50, ktoré sa vyrábali v rokoch 1954 až 1970, uvádza Popular Mechanics. Na nasadenie do priamych bojov nie sú ideálne, pretože majú tenké pancierovane v hrúbke 1,27 centimetra vpredu a 7 až 10 milimetrov vzadu a po bokoch.

„Existuje reálna možnosť, že aj jednotky 1. gardovej tankovej armády, údajne hlavnej ruskej tankovej sily, budú prezbrojené na T-62, aby nahradili predchádzajúce straty,uviedlo britské ministerstvo obrany, ktoré každodenne informuje o situácii na Ukrajine na základe správ od svojej spravodajskej služby.

Ruský tank T-62, ktorý sa podarilo zajať Ukrajincom.
zdroj: Wikimedia/Mil.gov.ua. Ruský tank T-62, ktorý sa podarilo zajať Ukrajincom.

Odborníci však tvrdia, že aj takáto technika hrá Rusom do kariet a Ukrajincov núti míňať svoju drahocennú muníciu. 

„Kým jazdia a strieľajú, tak ich Rusi na Ukrajinu skôr či neskôr pošlú. Pretože ak ich Ukrajinci budú ničiť, budú na ne musieť vystreliť z Javelinu, NLAW-u, vlastných tankov, protitankovými raketami, čímkoľvek,“ uviedol pre Startitup vojenský analytik Adam Potočňák z Univerzity obrany v Brne.

V bojoch je tiež dôležitá kvantita, ktorou Rusi stále výrazne prevyšujú Ukrajincov. 

Zdroje: Forbes, Forbes, Popular Mechanics, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá