Nevieš, čo s horúcim víkendom? Pozri si tipy na miesta na Slovensku, kde sa môžeš schladiť

  • Startitup strávil víkend kúsok od historickej Banskej Štiavnice
  • Vyskúšali sme si cestovanie v čase a ochutnali sme aj miestnu gastronómiu
  • Na svoje si prídu všetky vekové kategórie
tajch
Startitup strávil víkend v Salamandra resort. Startitup, TASR
  • Startitup strávil víkend kúsok od historickej Banskej Štiavnice
  • Vyskúšali sme si cestovanie v čase a ochutnali sme aj miestnu gastronómiu
  • Na svoje si prídu všetky vekové kategórie

S prichádzajúcim teplejším počasím ľudia čoraz viac vyhľadávajú prírodu a aktivity vonku. Ideálna forma oddychu je spojenie fyzických aktivít s wellnessom. 

Startitup sa o tom presvedčil na vlastnej koži počas dvoch dní, ktoré sme strávili v hoteli Salamandra resort uprostred Štiavnických vrchov len niekoľko kilometrov od historického mesta Banská Štiavnica. 

Návštevníkom sa ponúka široké spektrum aktivít pre všetky vekové kategórie. Hotel je vyhľadávaný nielen pre okolitú čarovnú prírodu, ale aj na firemné stretnutia či konferencie. 

Bicyklom k Bani Starovšechsvätých

Jednou z najobľúbenejších aktivít, ktorú Salamandra Resort ponúka, je cyklistika. Pre milovníkov horskej cyklistiky je tu množstvo trás, ktoré vedú cez malebné lesy a lúky.

Jedna z najkrajších trás vedie k Bani Starovšechsvätých – ide o historickú baňu, ktorá je dôležitou súčasťou baníckej histórie tohto regiónu.

Cesta k bani na bicykli trvá približne 7 minút a je nenáročná, čo znamená, že ju zvládnu všetky vekové kategórie. Navyše, po ceste sa naskytá množstvo nádherných výhľadov.

V prípade návštevy Bane Starovšechsvätých je nutné sa objednať 24 hodín pred príchodom. Stojí to však určite za to – návštevníci sa dozvedia zaujímavosti o histórii baníctva aj o baníctve ako takom.

DSC01298
zdroj: Startitup - Bicykle sa dajú požičať priamo v Salamandra resort.

DSC01312
zdroj: Startitup - Okolie Banskej Štiavnice sa pýši nádhernou prírodou.

DSC01303
zdroj: Startitup - Návštevníkom sa ponúka široké spektrum aktivít pre všetky vekové kategórie.

DSC01323
zdroj: Startitup - Región má bohatú banícku históriu.

Nový zámok

Po cyklistickom výlete je ideálne navštíviť Nový zámok v Banskej Štiavnici, ktorý je dominantou mesta. Tento renesančný hrad slúžil v minulosti ako obranná pevnosť proti Turkom.

Dnes ponúka návštevníkom bohatú expozíciu venovanú protitureckým vojnám a histórii mesta. Výstup na vrchol zámku ponúka nádherný panoramatický výhľad na celé mesto a okolitú krajinu. 

Pod zámkom sa dá pohodlne zaparkovať a zo Salamandra resort je to 10 kilometrov. 

DSC01329
zdroj: Startitup - V okolí je množstvo zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu.

Cesta v čase

Banská Štiavnica sa pýši viacerými úžasnými múzeami a kultúrnymi pamiatkami, ktoré stoja za návštevu. Jedno také miesto stojí aj priamo na Námestí svätej Trojice, v päťstoročnom Limpacherovom paláci hneď vedľa morového stĺpu.

Len nedávno tam vzniklo zážitkové múzeum, ktoré návštevníkov vďaka virtuálnej realite prenesie v čase do 18. storočia. Vďaka moderným technológiám si tak ľudia môžu sadnúť priamo do koča a previezť sa kopcami s výhľadom na historickú Banskú Štiavnicu.

Rovnako sa návštevníci môžu ocitnúť v bani priamo medzi pracujúcimi robotníkmi. Zaujímavé sú aj samotné priestory budovy – Limpacherov palác je národná kultúrna pamiatka. Postavili ho v 15. storočí a dobudovaný bol v roku 1625. 

Vynikajúce reštaurácie

V Banskej Štiavnici sa nachádzajú aj výborné reštaurácie, útulné kaviarne či bary. Toto historické mesto a jeho okolie stojí za návštevu, o čom sa presvedčila aj naša moderátorka Sima. 

Navyše, všetky miesta boli len na skok od hotela Salamandra resort, v ktorom sme boli ubytovaní. 

DSC01407
zdroj: Startitup - Naša moderátorka Sima si vyskúšala aj cestu v čase.

Banská Štiavnica

Mesto Banská Štiavnica je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a je skutočným klenotom Slovenska. Mesto dýcha históriou a je plné úzkych uličiek, starobylých domov a historických pamiatok.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Starý zámok, Kostol svätej Kataríny a známe historické námestie. Prechádzka mestom je ako cesta späť v čase, kde každá ulička a každý dom rozpráva svoj vlastný príbeh.

V Banskej Štiavnici je aj návštevníkmi obľúbená Banka lásky, ktorá však vyhorela a aktuálne nie je otvorená. Napriek tomu sa dá v tomto historickom meste objaviť kopec iných klenotov. 

DSC01352
zdroj: Startitup - V historickej Banskej Štiavnici sú útulné kaviarne aj reštaurácie.

Botanická záhrada

Botanická záhrada v Banskej Štiavnici ponúka možnosť pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť od aktívneho pohybu. Táto záhrada je domovom množstva vzácnych a exotických rastlín a stromov, ktoré boli do mesta privezené z rôznych kútov sveta.

Záhrada ponúka pokojné prostredie pre relaxáciu a je ideálnym miestom na pokojnú prechádzku. Navyše, vstup do nej je voľný. 

DSC01375
zdroj: Startitup - Okolie Banskej Štiavnice sa pýši nádhernou prírodou.

Wellness v Salamandra Resort

Po náročnom dni sa žiada oddych – Salamandra Resort ponúka aj wellness, kde sa aj naša moderátorka Sima poriadne zrelaxovala. Wellness ponúka saunu, vírivku či rôzne masáže. 

Pre tých, ktorí by stále nemali dosť pohybu, sú tu tenisové kurty, cyklistické trasy, bežecké trasy popri tajchu a dokonca aj lanovka pre adrenalínových nadšencov. Pozri si, ako to funguje →

Tajch Ottergrund

Banská Štiavnica a jej okolie je známe aj svojimi tajchmi. Jedným z najkrajších tajchov v okolí Salamandra Resort je Tajch Ottergrund, z ktorého je výhľad priamo na Kalváriu. 

Ide o najvyššie postavenú umelú vodnú nádrž v Štiavnických vrchoch – nachádza sa vo výške 801 m n. m. a je tak trochu ukrytý pred mnohými návštevníkmi. 

Tajch začali stavať v roku 1751 a slúžil ako energetický zdroj pre neďaleké banské šachty, ďalej ako zdroj pitnej vody pre mesto a požiarna nádrž. 

DSC01398
zdroj: Startitup - Banská Štiavnica a jej okolie je známe svojimi tajchmi.

Najnovšie videá

Trendové videá