Nezabudni sledovať jedinečný Vlčí mesiac: Prvý spln tohto roka bude veľmi jasný

  • Vo štvrtok nastane prvý spln Mesiaca v tomto roku
  • Nesie prezývku Vlčí mesiac
  • Vesmírne divadlo môže prekaziť oblačnosť
slpn mesiaca
Ilustračné foto, Dall-e
  • Vo štvrtok nastane prvý spln Mesiaca v tomto roku
  • Nesie prezývku Vlčí mesiac
  • Vesmírne divadlo môže prekaziť oblačnosť

Prvý tohtoročný spln prezývaný ako Vlčí mesiac sa nezadržateľne blíži. Spln nastane vo štvrtok 25. januára o 18:54 hodine, uvádza ePočasie.eu. Toto vesmírne divadlo sa bude vyznačovať vysokou polohou Mesiaca na oblohe a tiež jasnosťou nebeského telesa, ktoré bude na oblohe žiariť jasno. Taktiež bude vyzerať plný.

Ak aj nestihneš vesmírne divadlo vo štvrtok, nemusíš zúfať. Mesiac sa bude javiť ako v splne tri dni, od stredy do piatka, uvádza americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Ako uvádza portál Space.com, Mesiac bude pre pozorovateľov na severnej pologuli žiariť pomerne vysoko, a to vo výške, v akej by bolo slnko počas dňa v letných mesiacoch. Výška spôsobuje, že mesiac môže žiariť jasne.

„Pozorovatelia na severnej pologuli vidia zimné splny vysoko na oblohe – rovnako ako slnko v lete. Čím ďalej na juh, výška Mesiaca sa zníži a na južnej pologuli je na oblohe nízko, ako slnko v zime,“ uviedol portál Space.

Tohtoročný januárový spln je nezvyčajný. Mesiacu trvá približne 29,5 dňa, kým dokončí jeden cyklus mesačných fáz (od novu po nov). V rámci tohto obdobia je medzi jeho štyrmi fázami v priemere 7,4 dňa: nov, prvá štvrtina mesiaca, spln a posledná štvrtina mesiaca.

Pozorovanie môže zmariť počasie

NASA uvádza, že tento spln sa zvykne označovať viacerými menami. Farmársky almanach používa pre mesiac indiánske mená. Podľa tohto almanachu sa spln v januári nazýva ako Vlčí mesiac. Meno je odvodené od zavýjania vlkov počas chladných zimných večerov, pri ktorých nechýbal hlboký sneh.

„V zime je počuť zavýjanie a iné vlčie hlasy, aby našli členov svorky, upevnili sociálne väzby, definovali územie a koordinovali lov,“ píše sa v almanachu.

Indiáni však odmietajú, že Vlčí mesiac by bol indiánsky názov. Preto sa predpokladá, že by tento názov mohol prísť do Ameriky s Európanmi.

Ďalšími názvami sú Ľadový mesiac alebo Hladový mesiac.

V Európe sa zvykol mesiac označovať aj ako Yule, po trojdňovom sviatku zimného slnovratu v predkresťanskej Európe. Ďalší názov pre tento mesiac je Starý mesiac.

Pozorovanie vesmírneho divadla však na Slovensku môže zmariť počasie. Meteorológova zo Slovenského hydrometeorologický ústavu (SHMÚ) hlásia na štvrtok oblačnosť.

„Prevažne veľká oblačnosť a na mnohých miestach, na juhu ojedinele, prehánky. Od stredných, severe aj v nižších polohách, sneženie. Silno veterno a v horských oblastiach snehové jazyky,“ uvádza SHMÚ na svojom webe.

„Nočná teplota 3 až -3, na juhozápade okolo 5 st. Denná teplota 5 až 11, na severe okolo 3 st. Severozápadný vietor 20 až 60, na západe a pod Tatrami ojedinele v nárazoch do 90 km/h. Nad pásmom lesa až víchrica až orkán,“ zakončujú meteorológovia nie príliš povzbudivú predpoveď počasia.

Na štvrtok SHMÚ dokonca vydal meteorologické výstrahy 1. 2. a 3. stupňa.

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, Space.com, Timeanddate, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá