Nezamestnaní môžu dostať od štátu stovky eur. Potrebuješ splniť tieto podmienky

  • Aj uchádzači o zamestnanie si v roku 2023 môžu prilepšiť
  • Získať totiž môžu sumu až do 1 230 eur
urad prace, peniaze
TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/Emil Kalibradov
  • Aj uchádzači o zamestnanie si v roku 2023 môžu prilepšiť
  • Získať totiž môžu sumu až do 1 230 eur

Aj uchádzači o zamestnanie si v roku 2023 môžu prilepšiť. Získať totiž môžu sumu až do 1 230 eur. Splniť však musia určité podmienky.

Ako na svojom webe vysvetľuje Sociálna poisťovňa, účelom dávky v nezamestnanosti sa poskytuje nezamestnanej osobe počas podporného obdobia šiestich mesiacov a je určená na zabezpečenie príjmu v dôsledku straty zamestnania.

Získať tento príspevok môže viacero skupín ľudí. V prvom rade ide o uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú registrovaní v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste svojho trvalého pobytu. Ak túto podmienku spĺňaš, dávaj pozor na ostatné.

Pred touto evidenciou si totiž musel byť povinne poistený v nezamestnanosti ako:

  • zamestnanec,
  • dohodár – v tomto prípade si musel mať pravidelný mesačný príjem na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce,
  • policajt, profesionálny vojak alebo iná osoba, na ktorú sa vzťahuje zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov – v tomto prípade ide o ľudí, ktorí nesplnili podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok alebo na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov,
  • dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Samozrejmosťou je aj splnenie podmienok nároku na dávku v nezamestnanosti, ktoré sú pomerne jednoduché. Musíš byť registrovaný v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie si bol poistený v nezamestnanosti najmenej 720 dní, čiže 2 roky.

Ako si o príspevok požiadať?

Sociálna poisťovňa upozorňuje na to, že „obdobie poistenia, ktoré už raz bolo započítané na vznik predchádzajúceho nároku na dávku, sa na vznik ďalšieho nároku na dávku nezapočítava“. Tiež by si mal však vedieť, že do obdobia v nezamestnanosti sa neráta obdobie, kedy zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného v nezamestnanosti. 

„Neplatí to pre obdobie, v ktorom sa nachádza prerušenie povinného poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky počas pracovného pomeru (inými slovami, obdobie rodičovskej dovolenky počas trvania pracovnoprávneho vzťahu) a obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti,“ ozrejmuje poisťovňa.

Vedieť by si mal aj to, že obdobie potrebného poistenia v uvedenom posudzovanom období nemusí byť súvislé, čiže jednotlivé zamestnania/poistenia sa ti sčítajú.

Požiadať o dávku v nezamestnanosti je pomerne jednoduché, pričom si môžeš vybrať z dvoch možností. Urobiť tak môžeš na úrade práce v mieste svojho trvalého bydliska, kde vypíšeš Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto tlačivo slúži zároveň ako žiadosť o dávku v nezamestnanosti. Vyplnené papiere sa elektronicky doručia Sociálnej poisťovni, ktorá ich spracuje.

Druhou možnosťou je návšteva pobočky Sociálnej poisťovne, kde vypíšeš Žiadosť o dávku v nezamestnanosti. Musíš v nej uviesť dátum zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto tlačivo môžeš do Sociálnej poisťovne doručiť osobne, poštou alebo prostredníctvom eSchránky.

O koľko si môžeš prilepšiť, sa dočítaš na druhej strane >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Podnikajte, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá