NOVÁ ŠTÚDIA: Slovenské staré mamy poznali superpotravinu, ktorá ti pomôže chudnúť. Máš ju v špajze

  • Vedci sa opäť zaoberali otázkou chudnutia
  • Tentokrát sa pozreli na jablčný ocot
Jablčný ocot
Ilustračná snímka: jablčný ocot, SITA
  • Vedci sa opäť zaoberali otázkou chudnutia
  • Tentokrát sa pozreli na jablčný ocot

Pitie jablčného octu sa v posledných rokoch stalo obľúbeným spôsobom chudnutia, no môže skutočne pomôcť ľuďom schudnúť? Nová štúdia zistila, že libanonskí tínedžeri a mladí dospelí, ktorí pili až jednu polievkovú lyžicu jablčného octu denne počas 12 týždňov, zhodili v priemere 15 kíl, píše portál Health.

Výskum tiež zistil, že účastníci mali na konci trojmesačného obdobia nižšie hladiny cukru v krvi, cholesterolu a triglyceridov.

Musíme však dodať, že sa neodporúča piť viac octu naraz, môže to viesť k silným gastrointestinálnym problémom. Rovnako by si mal po užití octu vypiť aspoň pohár vody. Môže totiž oslabiť tvoju zubnú sklovinu a tá vie v čase následne dokonca zmeniť farbu.

Spojenie medzi jablčným octom a chudnutím 

Jablčný ocot je fermentovaná tekutina vyrobená z jabĺk. Už po stáročia sa používa v kuchyni a medicíne pre svoje rôzne liečivé vlastnosti. V posledných rokoch jablčný ocot zažíva opätovný nárast popularity vďaka vedeckým dôkazom o jeho prospešných účinkoch na zdravie.

Treba však zdôrazniť, že jablčný ocot nie je zázračný liek na chudnutie. Avšak môže byť súčasťou zdravého životného štýlu, ktorý podporuje chudnutie. 

Vedci neustále hľadajú alternatívy k tradičným liekom na obezitu a skúmajú potenciál prírodných prostriedkov. Jednou z možností je aj spomínaný jablčný ocot, starobylý tonikum s novodobými benefitmi.

V štúdii so 120 účastníkmi vo veku 12 až 25 rokov vedci testovali účinky jablčného octu na chudnutie. Rozdelili ich do štyroch skupín: tri pili rôzne dávky jablčného octu (5, 10, 15 ml) a štvrtá skupina pila placebo.

„Po 12 týždňoch výsledky ukázali, že všetky skupiny s jablčným octom schudli, pričom najviac schudla skupina s najvyššou dávkou (15 ml). Zaznamenali aj pokles obvodu pása, bokov a BMI. Okrem chudnutia štúdia preukázala aj zlepšenie hladiny glukózy v krvi, triglyceridov a cholesterolu. Jablčný ocot tak ponúka komplexný benefit pre zdravie,“ vyplýva zo štúdie. 

Táto štúdia je priekopnícka v tom, že skúma vplyv jablčného octu na mladých ľudí a okrem chudnutia sa zameriava aj na ďalšie zdravotné ukazovatele. Predchádzajúce výskumy sa zameriavali na starších dospelých a skúmali len úbytok hmotnosti.

Žena pije čaj
zdroj: Freepik/Freepik

 

Hoci štúdia prináša sľubné výsledky, je dôležité poznamenať, že ide o malú štúdiu a potrebný je ďalší výskum na potvrdenie týchto zistení. Napriek tomu jablčný ocot ponúka zdravý a chutný doplnok stravy, ktorý môže mať pozitívny vplyv na chudnutie a celkové zdravie.

Negatívny vplyv 

Zatiaľ čo jablčný ocot môže mať určité benefity, je dôležité uvedomiť si aj jeho potenciálne negatívne vplyvy na zdravie, ak sa konzumuje každý deň. Jablčný ocot je kyslý a jeho pravidelná konzumácia môže viesť k erózii zubnej skloviny, čo môže spôsobiť citlivosť zubov, dutiny a iné zubné problémy. Je dôležité piť jablčný ocot riedený vodou a vyplachovať si ústa po jeho konzumácii.

Tento nápoj tiež môže u niektorých ľudí podráždiť tráviaci systém a viesť k páleniu záhy, hnačke a nevoľnosti. Ľudia s citlivými tráviacimi systémami by sa mali vyhnúť konzumácii jablčného octu alebo ho konzumovať s opatrnosťou. 

Jablčný ocot môže zvýšiť vylučovanie draslíka z moču, čo môže viesť k hypokalciémii, ktorá sa prejavuje svalovou slabosťou, únavou a srdcovými poruchami. Ľudia s nízkym obsahom draslíka alebo tí, ktorí užívajú lieky ovplyvňujúce hladinu draslíka, by sa mali pred konzumáciou jablčného octu poradiť so svojím lekárom.

Denná dávka jablčného octu ti môže pomôcť schudnúť, ale iné stratégie sú oveľa osvedčenejšie a pravdivejšie. „Ak chcete schudnúť, musíte byť v kalorickom deficite, teda prijať menej kalórií, ako spálite,“ vysvetlila Melisse Mitri, odborníčka na výživu.

„Môžete to urobiť znížením príjmu kalórií vo vašej strave, väčším výdajom prostredníctvom cvičenia alebo v ideálnom prípade kombináciou oboch.“

Zdroje: Health , BJM Journals

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá