Nové landartové diela v Košickom kraji: Od korytnačieho bunkra po dúhu

krtt
KRT

Za umením už nemusíš chodiť len do galérie. Diela slovenských tvorcov nájdeš aj pri prechádzkach v prírode.

Súťaž Umenie na mieste X opäť prináša do Košického kraja jedinečnú šancu vidieť, ako môžu človek, príroda, umenie a lokalita harmonicky spolupracovať. K piatim dielam, ktoré v kraji vyrástli minulý rok, sa pridávajú nové. Vidieť ich môžeš už čoskoro.

Odborná porota druhého ročníka projektu Umenie na mieste X, zložená z významných osobností slovenského umenia a kultúry, vybrala z odprezentovaných dvadsiatich návrhov päť víťazných projektov. Je medzi nimi aj dielo Dúha vodu pije od Jozefa Piláta na Košiarnom briežku, ktoré bude monumentálnym objektom a rozhľadňou zároveň.

Snímka obrazovky 2024-04-23 o 10.49.42
zdroj: KRT

Ďalším dielom je Korytnačí bunker od Radovana Čerevku v susedstve národnej prírodnej rezervácie Tajba v Strede nad Bodrogom. Inšpirované je výskytom korytnačky močiarnej a prináša vlastné environmentálne posolstvo, pričom bude v symbióze so svojím okolím a postupne s ním bude splývať. 1+1=LES od Matúša Kurdela v Drnave je interaktívnym doplnkom či poctou neďalekému stáročnému dubu. Každé z týchto diel návštevníkovi ponúka unikátne spojenie kreativity s prírodným prostredím. 

Snímka obrazovky 2024-04-23 o 10.50.00
zdroj: KRT

Snímka obrazovky 2024-04-23 o 10.50.42
zdroj: KRT

Za projektom stojí organizácia Košice Región Turizmus, ktorá vo svojich aktivitách zdôrazňuje dôležitosť ekologického rozmeru pri turistike a cestovaní. Vybrané landartové diela majú do prírody zasiahnuť tak, aby ju nezničili, ale naopak, aby s ňou spolupracovali a vytvorili nové príležitosti pre návštevníkov na zamyslenie sa nad otázkami ekológie, umenia a spoločenskej zodpovednosti. Autori už na svojich dielach pracujú a ty ich budeš môcť navštíviť začiatkom júna.

Zrealizované diela doplnia už existujúcu kolekciu piatich umeleckých artefaktov z prvého ročníka Umenia na mieste X. Mnohým návštevám sa teší napríklad Kométa od Michala Machciníka a združenia DOXA v Zádielskej doline, ktorá spája bubon miešačky s vyhodenými vianočnými stromčekmi.

Zádielska_dolina_Kométa
zdroj: KRT

Umiestnená je na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom prepája vápencové skaly s neďalekou stavbou cementárne a s touto svojou “scénickosťou” sa stáva jedinečným vizuálnym momentom, ktorý bežne pri potulkách prírodou neuvidíš. 

Pôsobivé dielo Kukaň na Senianskych rybníkoch je zase inšpirované spolužitím vtáctva a ľudí. Nachádza sa vo významnej ornitologickej oblasti s náučnými chodníkmi, ktoré majú až 17 kilometrov a jeho tvorcovia Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko zaň získali Cenu Nadácie Tatra banky za umenie 2023.

KUkáň
zdroj: KRT

Keď navštíviš dielo Za časom na oblohe od Samuela Velebného pri Herlianskom gejzíre, určite oceníš, že sa budeš môcť stať súčasťou slnečných hodín. Prechádzku pri jazere Turzov ti zas spríjemní Račia procedúra od Jarmily Mitríkovej, ktorá znázorňuje črepy spomienok na bezstarostnú mladosť strávenú pri vode miestneho jazera.

Za časom na oblohe
zdroj: KRT

račia procedúra
zdroj: KRT

Pri letohrádku Sans Souci v Iliašovciach nájdeš Figovú jamu od Mateja Gavulu a Martina Piačeka. Je to figovník zasadený do jamy obkolesenej kameňmi, ktoré majú stromčeku vytvárať podmienky na rast. Figová jama nám prináša pohľad na to, ako čelí exotická rastlina výzvam v našich zemepisných podmienkach a možno si pri nej spomenieš aj na témy týkajúce sa našej klímy a otepľovania planéty. 

Figová jama, Martin Piaček a Matej Gavula ( 1)
zdroj: KRT

Ak sa ti tieto diela zatiaľ nepodarilo navštíviť, pozri sa na web www.umenienamieste.sk a naplánuj si svoj výlet po Košickom kraji.

KRT_bw_sk

KSK_logo_hor_ver

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá