Obľúbený reťazec Slovákov postavil originálnu predajňu. Ide o európsky unikát, je jediná svojho druhu

  • Známy reťazec postavil novú predajňu v Záhorskej Bystrici
  • V žiadnom inom meste v Európe sa tento typ predajne nenachádza
  • Špeciálna je najmä vďaka prevažne drevenej konštrukcii
kaufland2
Startitup, Kaufland
  • Známy reťazec postavil novú predajňu v Záhorskej Bystrici
  • V žiadnom inom meste v Európe sa tento typ predajne nenachádza
  • Špeciálna je najmä vďaka prevažne drevenej konštrukcii

Namiesto betónu drevo. Na Slovensku vyrástla predajňa budúcej generácie. Slovákov zaujala ekologickým prístupom aj moderným dizajnom, viacerí si ju fotili aj na sociálne siete. Patrí do portfólia známeho reťazca Kaufland a nachádza sa v Záhorskej Bystrici.

Je postavená podľa štandardov moderného a udržateľného stavebníctva. Spomedzi prevádzok Kauflandu je jediná svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v strednej i východnej Európe.

„Jej základ tvorí drevo, má dve zelené strechy, zelenú fasádu a svojím zoznamom ekologických riešení dokazuje, ako sa udržateľnosť dá preniesť do reálneho prostredia,“ hovorí Michal Dendeš, riaditeľ Centrálnych služieb v spoločnosti Kaufland Slovenská republika.

  • Prečo sa prvá zelená predajňa nachádza v Záhorskej Bystrici?
  • S akými inováciami prekvapila Slovákov?
  • Čím sa odlišuje od bežnej predajne?
  • Ako dlho trvala jej výstavba?

Kaufland (10 of 35)
zdroj: Startitup – Na ekologizácii zabehnutých prevádzok už Kaufland dlhodobo pracuje.

Zelený Kaufland zaujal slovenské médiá a spravil veľký rozruch. Prečo ste si pre jeho lokalitu vybrali práve Záhorskú Bystricu?

Mali sme ju vytypovanú už dávnejšie a obyvateľom tejto štvrte sme chceli priniesť Kaufland. Až neskôr prišla možnosť postaviť prototyp dreveného domu na Slovensku.

Ide teda o dobrú zhodu náhod a príležitostí – ale musím povedať, že ak by som si ja sám mal vybrať lokalitu pre zelený Kaufland, rozhodol by som takisto. Táto stavba podľa mňa na toto miesto skvele pasuje.

Pri otváraní nového Kauflandu ste spomínali, že je čiastočne aj experimentom. Čo presne budete sledovať?

Áno, ide o prototyp. Zo všetkých krajín, kde pôsobíme, toto je prvý Kaufland, ktorý je na 75 % postavený z dreva*. A je tiež jedinou prevádzkou tohto typu v Európe.

V predajni chceme sledovať viacero ukazovateľov. Jeden z najdôležitejších, ktoré by som určite spomenul, sa týka nákladov na údržbu danej predajne a jej prevádzku.

V prípade, že čísla budú priaznivé a dostaneme pozitívnu odozvu – ktorú zatiaľ od zákazníkov aj máme – je veľmi pravdepodobné, že podobné zelené budovy budú pribúdať – či už na Slovensku alebo v iných krajinách.

kaufland035
zdroj: Kaufland - Takáto predajňa Kaufland je prvou v Európe, nachádza sa v Záhorskej Bystrici.

Prečo práve drevo, je skutočne takým udržateľným materiálom? Drevo či lesy sú bežne využívané na greenwashing, má naozaj také benefičné vlastnosti, ako sa hovorí?

Drevo bola pre nás jednoznačná voľba, nakoľko v ňom vidíme hneď niekoľko benefitov. Okrem toho, že zanecháva nižšiu uhlíkovú stopu, má aj dobré tepelno-izolačné vlastnosti, ktoré zabezpečujú úsporu energie pri vykurovaní, a pri výrobe stavebných dielov sa spotrebuje menej energie.

Drevo využité na výstavbu má certifikáciu PEFC. To znamená, že lesy, z ktorých pochádza, boli dopestované v súlade s kritériami trvalo udržateľného obhospodarovania lesov, a jeho použitie v interiéri zároveň dokáže vytvoriť protihlukovú izoláciu. Drevo tiež pomáha tlmiť stres a pozitívne ovplyvňuje psychickú pohodu. Vnímame preto jeho pozitívny vplyv na našich zamestnancov a celkovú atmosféru pri práci.

Takáto drevená stavba navyše v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2** menej, čo v prepočte znamená množstvo CO2, ktoré do ovzdušia vypustí osobné auto pri najazdení 4,4 milióna kilometrov. 

kaufland130
zdroj: Kaufland - Drevená stavba, v porovnaní s bežnou železobetónovou budovou, vyprodukuje počas svojej životnosti o 514 ton CO2 menej.

Udržateľné či neutrálne budovy sú v móde, väčšinou však ide o menšie stavby. Veľká predajňa je niečo iné. Až do akej miery sa dá postaviť udržateľne, kde je limit?

Pôvodne sme plánovali Kaufland postaviť na 100 % z dreva, no z legislatívnych a protipožiarnych dôvodov to nebolo možné.

Implementovali sme viaceré inovácie. Na streche máme okrem fotovoltických panelov, ktoré dokážu vyrobiť až 20 % elektrickej energie potrebnej na prevádzku predajne, aj dve zelené strechy, ktoré pomáhajú znižovať teploty budovy.

Až 80 % energie potrebnej na vykurovanie Kauflandu v Záhorskej Bystrici pochádza z rekuperácie odpadového tepla priemyselného chladenia.

Zvyšných 20 % nám dodáva reverzibilné tepelné čerpadlo. Štandardom sú úsporné LED svietidlá. Cez 12 svetlíkov do interiéru predajne preniká denné svetlo, ktoré pozitívne vplýva nielen na zamestnancov, ale aj na zákazníkov počas nakupovania.

V okolí predajne sme vysadili viac ako 12 000 rôznych rastlín a stromov. Okrajové časti parkoviska tvorí retenčná dlažba – tzv. retenčné parkovisko –, ktoré zadrží viac ako 800 m3 dažďovej vody a pomáha tak zlepšovať ovzdušie.

Takýchto „neviditeľných“ vylepšení je tam viacero. Dohromady sa dá povedať, že sme inovovali prakticky v každom smere – či už ide o šetrenie elektrickej energie alebo znižovanie uhlíkovej stopy.

kaufland100
zdroj: Kaufland - Kaufland budúcej generácie je zelený aj preto, že na jeho streche sa okrem fotovoltických panelov nachádzajú aj dve menšie zelené strechy a na fasáde zase vegetačná stena s rozlohou 160 metrov štvorcových.

Zelený Kaufland sa blysol aj ambíciou na prestížny zelený certifikát BREEAM Excellent. Ten nemeria len uhlíkovú stopu budovy, ale tiež jej návštevníkov, ktorí najčastejšie prídu na nákup autom. V Kauflande sa denne otočia tisícky ľudí – ako to dokážete vykompenzovať?

Mysleli sme aj na alternatívne spôsoby dopravy – máme pripravených šesť nabíjačiek elektrických áut, dva boxy pre bicykle.

Čoskoro pribudne zastávka mestskej hromadnej dopravy, teda priamo pred obchodný dom bude možné prísť autobusom.

Robíme maximum pre to, aby sme našim zákazníkom umožnili prísť k nám aj iným spôsobom než autom.

Ak to zjednodušíme, čo si zákazník všimne ako prvé?

Inú atmosféru v predajni, vôňu dreva aj denné svetlo. Machové steny v interiéri vytvárajú ešte väčší súlad s prírodou.

Aké náročné je na Slovensku stavať taký rozsiahly zelený projekt? Zelená transformácia je stále pomerne nová vec, sú na to naše firmy pripravené?

Vždy, keď sa niečo robí prvýkrát, je to o niečo náročnejšie, ale vďaka silným a spoľahlivým dodávateľom a veľmi kvalitnému tímu, ktorý máme, sme to zvládli.

My sme si dali za úlohu pracovať v maximálnej možnej miere so slovenskými dodávateľmi – to sa nám aj podarilo. Napríklad drevo pochádza predovšetkým zo Slovenska,  potom z Česka a Rakúska.

kaufland057
zdroj: Kaufland - Interiér osvetľujú úsporné LED svietidlá, no prevádzka využíva aj odpadové teplo z komerčného chladiaceho systému a reverzibilné tepelné čerpadlo zabezpečuje vykurovanie či klimatizáciu.

Ak by ste to mali porovnať, v čom sa tento Kaufland staval odlišne oproti štandardnej predajni?

Líšia sa najmä stavebné postupy. Keď sa stavia drevená predajňa, tak tie „veľké časti“ sa na  miesto prinesú už hotové a musia sa akoby spojiť dohromady.

Najväčšou výzvou bolo nájsť  také riešenie, aby sme splnili všetky požiadavky protipožiarnej ochrany a legislatívy a zároveň boli schopní postaviť predajňu, ktorej hlavným stavebným materiálom je práve drevo.

Som si istý, že sa potrápili aj naši dodávatelia. Narábanie s drevom je vždy prácnejšie než s betónom.

kaufland126
zdroj: Kaufland - Predajňa má aj dve zelené strechy, ktoré podporujú biodiverzitu a ozdravujú klímu.

Zelený Kaufland dnes žne jeden úspech za druhým. Budete podľa neho prípadne upravovať už existujúce predajne?

Naším cieľom je do roku 2030 znížiť produkciu emisií skleníkových plynov z našej prevádzkovej činnosti (Scope 1 a 2) o 80 % oproti roku 2019 – a to nezvládneme bez toho, aby všetky predajne neprešli určitým redizajnom.

Na starších Kauflandoch už aktívne pracujeme – napríklad v každej jednej predajni máme vymenené LED osvetlenie. Každým rokom tiež zvyšujeme počet predajní, ktoré majú fotovoltiku či implementovanú rekuperáciu.

Kaufland (15 of 35)
zdroj: Startitup – Na ekologizácii zabehnutých prevádzok už Kaufland dlhodobo pracuje.

Bude mať zelený Kaufland následníkov? Máte už vyhliadnuté miesta, kde by takéto predajne mohli vzniknúť?

Už teraz máme plán lokalít na 3-4 roky dopredu s jasnou predstavou, kde by sme chceli obchodné domy Kaufland v budúcnosti otvoriť – podobne to bolo aj v prípade Záhorskej Bystrice.

Ako som už spomínal, momentálne nastáva obdobie testovania a sledovania danej predajne a na základe výsledkov budeme implementovať buď celý koncept alebo jeho časti pri stavbe nových predajní.

kaufland131
zdroj: Kaufland - Okrem 200 parkovacích miest sa v okolí predajne nachádzajú aj 3 nabíjačky na elektromobily či box na bicykle.

*Zdroj: Kaufland SR v.o.s.: analýza použitia materiálu na strechu, strešné nosné prvky, obvodové steny a stĺpy. Bez zarátania vnútorných priečok
**Zdroj: SALVIS, s.r.o.: analýza životného cyklu budovy po dobu 60 rokov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá