Od Slovákov firmy chcú, aby ovládali najviac tento jazyk. V až 167 000 prípadoch požadujú ovládanie 2 rečí

  • Požiadavky na znalosť cudzích jazykov sa na slovenskom pracovnom trhu menia
  • Okrem tradičných jazykov sa objavujú aj požiadavky na exotické jazyky
Na snímke sú mladí ľudia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Austin Distel
  • Požiadavky na znalosť cudzích jazykov sa na slovenskom pracovnom trhu menia
  • Okrem tradičných jazykov sa objavujú aj požiadavky na exotické jazyky

V tomto roku firmy požadovali ovládanie aspoň jedného cudzieho jazyka vo viac ako 76 000 pracovných ponukách. Vo viac ako 167 000 prípadoch si zamestnávatelia vyžadovali dokonca znalosť dvoch alebo viacerých jazykov.

Zaujímavým zistením z analýzy spoločnosti Profesia je, že požiadavky na ovládanie nemeckého jazyka klesajú. To znamená, že pre zamestnávateľov je momentálne náročné nájsť vhodných kandidátov so stredne pokročilými schopnosťami v nemeckom jazyku pre určité pracovné pozície.

Ponuky v nemčine klesajú

Najviac uchádzačov uvádza, že v nemčine sú začiatočníci, nasledujú mierne pokročilí. Z kandidátov, ktorí uviedli, že ovládajú nemčinu, uviedlo 5 %, že na úrovni C1. Zatiaľ čo v roku 2013 požadovala ovládanie nemeckého jazyka na úrovni B2 takmer polovica z inzerátov, ktoré uvádzali ako podmienku znalosť tohto jazyka, tento rok je to na úrovni 28 %.

Necelá štvrtina žiada mierne pokročilých a v prípade 8 % ponúk hľadali začiatočníka. Rovnaký počet bol aj v prípade požiadavky na úroveň C1.

„Najčastejšie sa v pracovných ponukách objavuje požiadavka ovládania angličtiny na úrovni B2, čiže stredne pokročilý, tvorí 47 % inzerátov z tých, ktoré hľadajú anglicky hovoriacich ľudí. Štvrtine stačí úroveň B1, teda mierne pokročilý. Pokročilú znalosť angličtiny, teda na úrovni C1, žiadajú iba v 9 % inzerátov,“ uviedla manažérka pre vzťahy s verejnosťou spoločnosti Profesia Ľubica Melcerová.

Spomedzi takmer 70 000 aktívnych životopisov na portáli Profesia z nich 63 000 uchádzači uviedli znalosť niektorého z jazykov. Angličtinu ovláda 85 %, 40 % nemčinu a v 18 % uviedli uchádzači ruštinu. Nasleduje čeština, maďarčina, poľština a ukrajinčina. V prípade angličtiny uvádza tretina uchádzačov, že sú mierne pokročilí.

Stredne pokročilé schopnosti má 30 % a 14 % uviedlo, že ovláda angličtinu na úrovni C1. Angličtinu na úrovni C1 alebo C2 tento rok uvádzalo spolu 36 556 uchádzačov a uchádzačiek. Najviac z nich (35 %) si hľadalo prácu v Bratislavskom kraji a častejšie to boli muži.

„Okrem bežných cudzích jazykov sa v inzerátoch z času na čas objavia aj požiadavky na exotické jazyky. Tento rok bolo na portáli Profesia uverejnených napríklad päť ponúk práce, ktoré vyžadovali znalosť mongolčiny, štyri estónčiny, tri ponuky hľadali gruzínsky hovoriacich ľudí, dve ponuky kazašsky a v dvoch ponukách firmy dokonca uvádzali potrebu znalosti biblickej gréčtiny,“ dodala Melcerová.

Napäté prostredie na Slovensku

Podľa nedávnej štúdie Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR a dát Eurofoundu je Slovensko v rámci Európskej únie krajinou s najvyšším podielom napätých pracovných miest. Zamestnanci na Slovensku často pracujú v noci, pričom 11 % z nich pracuje v nočných hodinách. Slovenskí zamestnanci pracujú v priemere 39,6 hodiny týždenne, čo je viac ako priemer v EÚ (37,3 hodiny).

KOZ SR kritizuje ekonomický model krajiny, ktorý je založený na nízkych mzdách a vysokom počte odpracovaných hodín. Viac ako polovica zamestnancov uviedla, že zažila formy zneužívania a diskriminácie na pracovisku, a takmer 70 % respondentov tvrdí, že zamestnávatelia neposkytujú dostatočnú podporu a možnosti rozvoja.

Mäkké zručnosti

Zamestnávatelia uprednostňujú mäkké zručnosti. A to najmä v oblastiach obchodu, výroby a administratívy, ako ukazuje analýza portálu Profesia. Tieto schopnosti, ako komunikačné zručnosti, analytické myslenie, tímovosť a samostatnosť, majú stále väčší význam pri výbere zamestnancov.

Firmy sa stále viac zameriavajú na to, ako noví zamestnanci zapadajú do firemnej kultúry a ako sa dokážu prispôsobiť rýchlemu vývoju na pracovnom trhu.

V inzerátoch v oblasti obchodu je dôraz takmer výlučne na mäkké zručnosti. Pričom tvrdé zručnosti sa objavujú až na piatom mieste v zozname požiadaviek. Podobne, v sektore informačných technológií, kde sú počítačové zručnosti dôležité, sú komunikačné schopnosti, analytické myslenie, tímové nasadenie a samostatnosť medzi najžiadanejšími zručnosťami.

Zamestnávatelia neoverujú iba tvrdé zručnosti, ale aj mäkké zručnosti prostredníctvom rôznych prípadových štúdií a prezentácií. Skúšobný deň pre kandidátov je bežnou praxou, ktorá umožňuje zamestnávateľom overiť ich schopnosti v interakcii s ostatnými členmi tímu.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá