Odborníčka o kontroverznej poruche ADHD: Ako odhaliť príznaky a rozlíšiť jej symptómy od sebaklamu?

  • Zabúdaš veci, nedokončíš začaté alebo prokrastinuješ?
  • Môže to byť ADHD a ani o tom nevieš
  • Psychologička ti vysvetlí, ako rozlíšiť symptómy
Collage Maker-15-Jul-2023-11-34-AM-9729
Unsplash/Unsplash + with Andrej Lišakov, Sigmund
  • Zabúdaš veci, nedokončíš začaté alebo prokrastinuješ?
  • Môže to byť ADHD a ani o tom nevieš
  • Psychologička ti vysvetlí, ako rozlíšiť symptómy

Niektorí túto diagnózu považujú len za „výdobytok doby“ či výhovorku, avšak odborníčka na psychológiu zdvíha prst. ADHD je totiž skutočná porucha, ktorá sa však netýka len detí, ako si mnohí myslia. Faktom je, že symptómy tejto poruchy nás môžu sprevádzať aj počas rokov dospievania či počas samotnej dospelosti.

ADHD sa stalo terčom posmechu aj z dôvodu, že človek trpiaci touto poruchou nie je schopný sústrediť sa, je priveľmi roztržitý a, takpovediac, „sa nezmestí do kože“. Kedy sa však hranica medzi čistými domnienkami o tejto poruche a skutočnou diagnózou stiera? Viac ti prezradí odborníčka na psychológiu, doktorka Andrea Baranovská, v rozhovore. 

Doktorka Andrea Baranovská pôsobí na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave a v odpovediach na naše otázky povedala množstvo zaujímavostí o tejto poruche pozornosti s hyperaktivitou. Rovnako aj prezradila, ako ju rozlíšiť od sebaklamu.

  • Ako sa prejavuje ADHD u dospelých?
  • Na aké príznaky si treba dávať pozor?
  • Aký je rozdiel medzi ADHD a normálnym (chaotickým) človekom?
  • Ako dokážu viesť partnerský vzťah?
  • Prečo je pre nich náročné vykonať dôležité rozhodnutia?
  • Ako vyzerá život dospelého s ADHD?
  • Kde hľadať príčiny vzniku?

V spoločnosti sa šíri mýtus, že ADHD je iba „choroba neposlušných detí“, pritom existujú prípady, keď poruchu diagnostikujú aj v dospelosti a nevyskytuje sa len u detí. Mohli by ste mi objasniť, ako to teda je?

Poruchy pozornosti poznáme spojené s hyperaktivitou – ADHD – a bez hyperaktivity – ADD. U detí sa porucha ADHD diagnostikuje častejšie a je ľahšie rozpoznateľná ako ADD. Práve hyperaktivita je tým znakom, ktorý poukazuje smerom k tejto diagnóze.

Diagnostika tejto poruchy by mala byť zo strany psychológa, psychiatra, ale aj neurológa.

U detí sa porucha prejavuje už počas prenatálneho vývinu a pokračuje až do puberty, keď sa môžu príznaky zmierniť alebo niekedy môžu vymiznúť. Avšak v niektorých prípadoch môžu pretrvať až do dospelosti.

Ako sa prejavuje u dospelých ľudí a v čom je iná od ADHD u detí?

Normálne, keď sa sústredíme na určitú vec, často máme pocit, že svet okolo nás prestáva existovať. Dokážeme sa ponoriť do určitej činnosti a vieme ignorovať všetko ostatné. Taktiež sme schopní odfiltrovať zvuky, ktoré sú nedôležité alebo známe. Ide o proces tzv. habituácie. Pri učení alebo písaní prestávame vnímať hluk z ulice, chôdzu za dverami…

Pri ľuďoch s ADHD sa stretávame s tým, že každý jeden impulz, každá jedna informácia, ktorú dostávajú, je pre nich dôležitá. Vnímajú ju ako podstatnú a ich organizmus reaguje akoby boli v nebezpečenstve. To spôsobuje, že nedokážu adekvátne vyhodnotiť a odfiltrovať signály, ktoré nie sú podstatné od tých dôležitých, a to spôsobuje ich neschopnosť sústrediť sa.

V dospelosti je to o tom, že aj keď sa chcú sústrediť alebo sa snažia zamerať pozornosť žiadúcim smerom, tak v podstate ich hlava neustále odbieha niekam inam. Je to pre nich nesmierne namáhavé, a preto sa môžu cítiť častejšie unavení. Zaujímavosťou je tiež to, že zvýšená únava u ľudí s ADHD nezvyšuje ich snahu ľahnúť si a oddýchnuť si, ale zvyšuje ich motorický nepokoj.

Ak napríklad na sebe pozorujem, že sa nedokážem niekedy sústrediť, môže to byť náznak výskytu tejto diagnózy, alebo je to len normálny jav?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá