Na Slovensko sa rúti silný saharský prach. Tieto časti krajiny patria medzi „ohrozené oblasti“

  • Prach z Afriky je pravidelným návštevníkom nášho územia
  • Meteorológ uviedol, ktoré časti Slovenska sa majú mať na pozore
Na naše územie sa ženie saharský piesok
Ilustračná fotografia, Reprofoto/X/JM., TASR/Dano Veselský
  • Prach z Afriky je pravidelným návštevníkom nášho územia
  • Meteorológ uviedol, ktoré časti Slovenska sa majú mať na pozore

Saharský prach či piesok nie je na Slovensku žiadnou neznámou. V posledných rokoch sa na našom území objavil niekoľkokrát a šoféri sa s ním dostanú do kontaktu aj v blízkej budúcnosti. Podľa meteorológa pritom nepôjde o množstvo, ktoré sa dá považovať za prehliadnuteľné. Prach by sa u nás totiž mohol „zdržať“ aj dlhšie.

Čiastočky žltohnedého prachu z Afriky už nad naším územím prúdia, ako uviedol meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Hrabčák pre tvnoviny.sk. Do najvýraznejšieho kontaktu s ním sa však dostanú dve konkrétne časti Slovenska.

Prach sa u nás môže zdržať

Zasiahnuť by nás mala výrazná vlna, ktorá na Slovensko prúdi z juhu Európy a vrstvy prachu pocítime na celom Slovensku. Od pádu najväčšieho množstva prachu nás pritom už delí iba niekoľko dní a Slováci by mali spozornieť už o pár desiatok hodín. 

Hrabčák upozorňuje, že by k najintenzívnejšiemu „prašnému dažďu“ na základe súčasných modelov malo dôjsť v noci zo štvrtka na piatok, a to predovšetkým na juhozápade Slovenska. Tento typ zrážok však nevylučuje ani v prípade východného Slovenska. Stredná a severná časť Slovenska by tak podľa týchto tvrdení nemala patriť medzi „ohrozené oblasti“.

Ak si myslíš, že sa u nás prach iba zastaví, si na omyle. Udržať by sa mohol niekoľko hodín, ale aj dní, či dokonca týždňov. Podľa Hrabčáka by však táto najextrémnejšia možnosť mohla platiť len pre niektoré časti Slovenska. Všetko podľa jeho slov závisí od cirkulácie vzduchu a možných zrážok, ktoré by prach zmyli.

V piatok popoludní by prachu malo byť toľko, že môže dochádzať k tzv. suchému usadzovaniu, čo znamená, že čiastočky prachu budú padať „len tak“ z oblohy, informuje iMeteo.sk.

piesok zo sahary, sararský piesok, prach zo srahary, sahara
zdroj: Unsplash/Henry Dick, Jeremie Crausaz

Saharský prach dokáže kvôli svojmu zloženiu v podobe drobných čiastočiek preletieť aj tisíce kilometrov cez celú Európu. Nejde však o neriešiteľný hygienický problém.

V roku 2021 sme ťa v tomto článku informovali, ako môžeš prachu z auta účinne zmyť. Ak sa pokúsiš oranžového prachu zbaviť, buď opatrný pri výbere spôsobu umývania. Nesprávnou voľbou totiž môžeš situáciu zhoršiť a poškodiť si lak.

„Základom je, aby sme auto čo najskôr umyli. Ak sa totiž piesok zapečie do vrchnej časti laku, pôjde dolu obyčajným umytím na bezkontaktných autoumyvárňach len veľmi ťažko. Zdôrazňujem tiež, že najdôležitejšie je, aby sa človek vyhol umývaniu kefami. Tie predstavujú najhorší možný variant,“ povedalo pre Startitup detailingové štúdio DDelux, ktoré poskytuje aj niekoľko ďalších odporúčaní.

„Samozrejme, keď bude 3 dni za sebou pršať saharský prach, asi nemá význam umývať auto zakaždým. Akonáhle ale vieme, že spomínaný problém ustúpi, nie je dobré čakať. Čím dlhšie čakáme, tým väčšmi sa prach prichytí na lak a pôjde to horšie dole,“ uzatvára.

Zdroje: tvnoviny.sk, archív Startitup, iMeteo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá