Oprava auta môže vyjsť Slovákov poriadne draho. Prinášame ti tipy, ako ušetríš na prevádzke vozidla

  • Na bežné fungovanie už potrebuje auto takmer každý
  • Jeho údržba však často vyžaduje financie navyše
  • Toto sú tipy, ako predĺžiť životnosť auta
auto, oprava
Ilustračná foto, Canva/romaset, Canva/dragana991
  • Na bežné fungovanie už potrebuje auto takmer každý
  • Jeho údržba však často vyžaduje financie navyše
  • Toto sú tipy, ako predĺžiť životnosť auta

Ak si si kúpil nové alebo jazdené auto, občas ťa možno prekvapí, koľko môže stáť jeho oprava či náhrada niektorých dielov. Auto si však obvykle chceme užívať aj po dobu niekoľkých rokov, a tak sa oň musíme starať.

Niektoré triky a tipy však môžu udržať jeho životnosť dlhšie. Nebudeš tak musieť neustále investovať množstvo peňazí do opravy. Toto sú tipy a triky, ako udržať auto dlhšie v dobrom stave.

Udržiavaj auto v čistote

Ak auto používaš dlhšiu dobu, začne na seba viazať nečistoty, píše portál Startstop. Lak vozidla môžu poškodiť kyslé dažde. Soľ, ktorá sa zachytí na podvozok, zas pomáha hrdzi. Dopraj tak svojmu vozidlu pravidelnú starostlivosť tak, že ho umyješ a nezabudni pritom ani na podvozok.

Auto bude mať dlhšiu životnosť. Dávaj si pozor aj na pravidelnú kontrolu tlaku v pneumatikách. Správne nahustenie pneumatík má totiž za následok nižšie opotrebovanie pneumatík, zvýšenie bezpečnosti jazdy a zníženie spotreby paliva.

Keď sú pneumatiky „prefúkané“, rýchlejšie sa opotrebujú v strednej časti, a tak sa zvyšuje riziko defektu a znižuje sa priľnavosť k povrchu vozovky. Ak pneumatiky nedofúkaš, riskuješ väčšie opotrebovanie, a to predovšetkým na okrajových častiach pneumatiky. Problémom je tak aj vyššia spotreba paliva.

Na neutrále palivo nešetríš

Pri manuálnych prevodovkách je častým omylom jazdiť na neutrále, pretože si ľudia myslia, že takto ušetria palivo. Forbes upozorňuje, že je to omyl, pretože motor v neutrále musí bežať na minimálnych otáčkach, aby sa udržal v chode.

Spotreba paliva aj bez toho, aby si mal zaradenú rýchlosť, tak predstavuje približne 1,5 litra na 100 kilometrov. Ekonomickejšie je teda brzdiť motorom. Nechaj zaradenú rýchlosť bez stláčania plynového pedála, keď schádzaš z kopca alebo prichádzaš k semaforu.

Vtedy auto zadržiava motor v behu samo a spotreba je nulová. Zároveň tým ušetríš aj brzdové platničky. Ak brzdíš namiesto brzdového obloženia motorom, šetríš tým palivo aj náklady na údržbu.

Pri šetrení na pohonných hmotách by si sa mal „skrotiť na diaľnici“. Autá sú totiž štruktúrované tak, že najnižšiu spotrebu majú, keď ideš rýchlosťou od 90 do 110 kilometrov za hodinu. Na diaľnici mysli na to, že rozdiel v spotrebe pri rýchlostiach 110 a 130 kilometrov za hodinu predstavuje viac ako jeden liter a pri vyšších rýchlostiach je to ešte viac.

Predĺž životnosť autobatérii

Auto potrebuje väčšinou novú batériu meniť každé tri až štyri roky, píše Pravda. Ak chceš predĺžiť životnosť autobatérie, vhodná je hlavne pravidelná kontrola, ktorá ti môže ušetriť množstvo peňazí a môžeš takto zistiť aj jej nedostatky. O autobatériu sa môžeš starať napríklad dopĺňaním kvapaliny, a to konkrétne destilovanej vody. O množstve ti napovie ryska.

Dobré je zamerať sa aj na kapacitu autobatérie, a to pomocou multimetra. Nezabudni skontrolovať aj motorový olej, ktorého pravidelná výmena predlžuje životnosť auta.

Motorový olej pritom treba meniť každých 15 000 kilometrov a niektorí výrobcovia odporúčajú výmenu každých 30 000 kilometrov. Pred výmenou vyjdi autom na krátku jazdu, aby sa motor zahrial. Olej tak zredne a lepšie vytečie von.

Takto sa správaj k novému autu

Pri novom aute je vhodné jazdiť na začiatku, najmä počas prvých kilometrov, plynulo a pokojne. Vyhni sa pritom prudkému zrýchľovaniu alebo náhlemu brzdeniu. Brzdové platničky pritom potrebujú približne 500 kilometrov na to, aby aj správne zapadli do brzdových kotúčov.

Možno nie si milovníkom čítania návodov na použitie, no pri kúpe nového auta je to viac ako odporúčané. V návode na obsluhu totiž nájdeš kľúčové informácie o prevádzke a údržbe vozidla. Tiež sa dozvieš, ako sa starať o jednotlivé časti auta, a to, ako vo vozidle nastaviť jednotlivé prvky ovládania, ktoré sú nevyhnutné pre správnu prevádzku. V príručke sa dočítaš o užitočných informáciách ohľadom dielov a ich pravidelnej kontrole.

Zdroje: Startstop.sk, Pravda, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá