Peter ide v mestách nastoliť čistiacu revolúciu. Jeho nápad medzi ľuďmi zabodoval

  • Naša verejné priestranstvá aj v dnešnej dobe zamoruje cigaretový odpad
  • Peter si preto dal ambiciózny cieľ a chce „odvajglovať svet“
Peter Kukla
Bez vajglu
  • Naša verejné priestranstvá aj v dnešnej dobe zamoruje cigaretový odpad
  • Peter si preto dal ambiciózny cieľ a chce „odvajglovať svet“

Peter Kukla je mladý inovátor, ktorý sa už 8 rokov formou osvety snaží ponúknuť uvedomelým fajčiarom alternatívu, ako naložiť s cigaretovým ohorkom šetrne voči životnému prostrediu.

„Stalo sa to takým mojím poslaním a dal som si za úlohu, že naučím fajčiarov používať vreckové popolníčky a že im ponúknem ortodoxný popolník do verejného priestoru a pokúsim sa pomôcť odvajglovať svet.“

Cigaretové ohorky predstavujú jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich odpadov na našej planéte. Analýzy hovoria o tom, že až 30 % odpadu na verejných priestranstvách je tvorených práve týmto druhom odpadu.

V roku 2015 začal Peter s jeho tímom fajčiarom ponúkať preverené 4 druhy vreckových popolníčkov, ktoré udržia popol aj zápach z cigariet a majú na sebe grafiku od približne 45 umelcov.

Tí s Petrom spolupracujú a prepožičali popolníkom jedinečný dizajn. „Môžeme tak ponúknuť popolníček vhodný do kabelky, vrecka nohavíc či ako prívesok na kľúče a batoh.“

Po zistení, že nie každý fajčiar je ochotný nosiť pri sebe vreckový popolník, sa Peter pozrel do verejného priestoru a zistil že nie všetky koše na zmiešaný odpad sú aj vhodným popolníkom.

b5
zdroj: Bez vajglu

A tak vznikla „Búda na špačky“. Ide o popolník, ktorý sa stal vhodným funkčným doplnkom pre kaviarne, bary, bistrá, horské chaty a hudobné festivaly. Za dobu dvoch rokov predal a rozdal okolo 130 kusov týchto popolníkov a všetky dodnes skvele slúžia svojmu účelu.

Avšak ukázalo sa, že tento vynález nie je až tak jednoznačne rozpoznateľný pre širokú verejnosť a pre mestá a obce nie je až taký vhodný. A preto Peter celé 2 roky pracoval na popolníku nazývanom „Vajgl“.

„Vajgl je popolník, ktorý jednoznačne hlása: som Vajgl a som na vajgle. Má ambície byť na stĺpoch verejného osvetlenia a nad košmi so zmiešaným odpadom na každej autobusovej a električkovej zastávke.“

b4
zdroj: Bez vajglu

Vajgel je vyrobený z odpadovej PVC rúry. Na povrchu má ohorok vyrobený na 3D tlačiarni, ktorý slúži ako priestor na uhasenie cigarety. Spodok tvorí priestor na vyberanie ohorkov, ktorý je možné otvoriť iba použitím protikusu, ktorý je tiež vyrobený 3D tlačou.

„Verím, že po tých 8 rokoch, čo ľuďom ponúkam spôsob, ako šetrne naložiť s cigaretovým ohorkom, máme teraz produkt, ktorý môže osloviť masy a môže tak jasne povedať, že ohorok na zem nepatrí. Preto sme už oslovili odbory životného prostredia a ohlasy sú priaznivé. Mestá chcú tento problém s odpadom riešiť.“

b1
zdroj: Bez vajglu

Projekt zaujal aj online komunitu, ktorá mu za krátky čas poslala na rozšírenie tohto projektu tisíce eur. Čím viac financií sa Petrovi podarí získať, o to rozšírenejší bude jeho vynález v rôznych mestách.

Ak naberie Petrov projekt masívnu podporu, je pripravený zafinancovať aj také projekty, ako je nový skatepark, pilotný futbalový klub či hudobný festival.

Odborníci sa zhodujú, že stále príliš veľa fajčiarov sa totiž vôbec nezamyslí nad tým, ako veľmi škodia prírode tým, že odhodia ohorok iba tak na zem. V prírode sa filtre rozkladajú od 18 mesiacov až do 10 rokov.

Skladajú sa totiž z materiálu, aký voláme acetátové vlákno, ktoré patrí medzi najlepšie a najvyužívanejšie druhy umelých vlákien. Na jeho výrobu sa používa drevo alebo bavlnený odpad.

Mnoho ľudí verí, že vlákno je rozložiteľné, avšak táto umelá látka sa rozkladá iba veľmi ťažko. Rovnakým problémom sú aj toxíny, ktoré sa z filtrov uvoľňujú do prostredia a znečisťujú pôdu a aj vody.

Na snímke žena, ktorá fajćí cigaretu.
zdroj: Pexels/Olya Prutskova

Jednou zo spoločností, ktoré sa snažia tento svetový problém vyriešiť, je napríklad firma Green Butts. Tá uviedla na trh technológiu, vďaka ktorej dokážu vyrobiť rozložiteľné a prírodné cigaretové filtre.

Pochádzajú z ľanu, bavlny a vlákna abaka. Na ich výrobu nepoužívajú žiadne chemikálie. Podľa firmy sa ich cigaretové filtre v komposte rozložia do troch dní.

Zdroje: Bez vajglov, HitHit, verywellmind.com, green-butts.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá