Pilot F-16 odhalil tajný kód. Keď ho začuje, znamená to, že sme vo vojne

  • Poľský pilot F-16 prezradil aké kódy používajú piloti týchto stíhačiek
  • Pozornosť budí aj kód, ktorým označujú začiatok vojny
stíhačka
Ilustračný obrázok TASR/Jaroslav Novák
  • Poľský pilot F-16 prezradil aké kódy používajú piloti týchto stíhačiek
  • Pozornosť budí aj kód, ktorým označujú začiatok vojny

Slovenský vzdušný priestor momentálne chránia piloti z Poľska, Česka, Maďarska či Nemecka. Naša obloha ostane v ich rukách minimálne do konca tohto roka. Potom by už úlohu mali prevziať slovenskí stíhači na nových F-16.

Ako však vyzerá ochrana vzdušného priestoru v Poľsku či na Slovensku a aké kódy používajú piloti, opísal v rozhovore poľský pilot Marcin Modrzewski. Ten patrí k najskúsenejším stíhačom na stíhačke F-16, na ktorej odlietal jedenásť rokov. V súčasnosti prešiel ku súkromným dopravcom a pilotuje Boeing 737 poľských aerolínií LOT.

Modrzewski tvrdí, že poľskí piloti neraz čelia provokáciám od ruských pilotov. Ak sa ruské stíhačky priblížia k poľským hraniciam, piloti musia so svojimi strojmi čo najskôr vyštartovať.

„Ak je situácia vážna, môžeme porušiť predpisy civilného letectva. Musíme sa veľmi rýchlo dostať do cieľa. Ide o záležitosť národnej bezpečnosti,“ cituje Modrzewského portál Komputer Swiat.

Univerzálne kódy uľahčujú komunikáciu

Pilot prezradil, že na popis činností alebo konkrétne situácie, používajú letci ale aj iné zložky ozbrojených síl, kódy. Prostredníctvom jedného slova tak vedia opísať konkrétne situácie.

Ak napríklad piloti zbadajú nepriateľské lietadlo vyslovia kód „Tally“. Ide o kódy v Anglickom jazyku, ktoré používa americká armáda a členské krajiny Severoatlantickej aliancie.

V čase mieru je úlohou bojových pilotov „vizuálne identifikovať cieľ a deeskalovať situáciu“.  Pilot rozhoduje sám o zostrelení nepriateľského lietadla len v časoch vojny. V čase mieru musí na útok voči nepriateľskému lietadlu dostať pilot povolenie.

Kódov používajú letci viacero, pričom sú navrhnuté pre každú situáciu. Napríklad nedostatok benzínu a v dôsledku toho návrat na základňu označuje „Bingo“. „Bracket“ je kód pre manéver, ktorý má hosťa uzavrieť do širokej zátvorky, ktorá sa preňho ukáže ako smrteľná pasca.

Najväčšiu pozornosť púta poľský kód pre označenie, že sa začala vojna. Piloti sa to majú dozvedieť kódom: „Potom sa psy odtrhnú z reťaze.“ Či ide o čisto poľský kód, alebo je to to kód NATO, nevedno. V oficiálnom kódexe americkej armády sa napríklad nenachádza.

Stíhačky F-16

Zbrojársky gigant Lockheed Martin uvádza, že stíhačka F-16 Block 70, vyrobená v Greenville v Južnej Karolíne, sa vyznačuje pokročilou avionikou, osvedčeným radarom s aktívnym elektronickým snímaním (AESA), modernizovaným kokpitom, pokročilými zbraňami, konformnými palivovými nádržami, automatickým systémom zabraňujúcim zrážke so zemou (Auto GCAS), pokročilým motorom a špičkovou predĺženou štrukturálnou životnosťou 12 000 hodín.

F-16
zdroj: U.S. Air National Guard/Vincent De Groot

F-16 dnes operuje v 25 krajinách vrátane amerického letectva. F-16 patrí k obľúbenej stíhačke v rámci NATO, vo výzbroji ju majú okrem USA i Poliaci, Rumuni, Nóri, Turci, Belgičania, Gréci či Holanďania.

Celosvetovo má F-16 nalietaných odhadom 19,5 milióna letových hodín a viac než 13 miliónov bojových letov.

Tento rok dostanú Ozbrojené sily SR prvé tri kusy F-16

Tento rok sa Ozbrojené sily SR dočkajú prvých troch stíhacích lietadiel F-16, prvých šiestich 3D radarov a posledných šiestich húfnic Zuzana 2. Pre TASR to potvrdil komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR. Termín dodania vozidiel 8×8 rezort nechcel konkretizovať.

„V roku 2024 budú dodané tri stíhacie lietadlá F-16, a to v druhom kvartáli roka,“ priblížilo ministerstvo s tým, že pre tento rok je to konečný počet. Spolu je objednaných 14 stíhačiek. Ich dodanie zdržala pandémia.

HARM 3
zdroj: Flickr/U.S. Air Force, Master Sgt. Ron Przysucha

V druhej polovici roka by vojaci mali dostať dva 3D rádiolokátory stredného dosahu. Najskôr v apríli je naplánované aj dodanie štyroch radarov blízkeho dosahu. „Do konca roka 2025 by mali byť dodané všetky 3D rádiolokátory,“ doplnil rezort. Slovensko uzavrelo zmluvu na 17 kusov. Začiatok dodávok sa pôvodne očakával už v roku 2023.

Ozbrojené sily SR by si mali do konca júna prevziať aj posledných šesť z 25 objednaných húfnic Zuzana 2. Dodanie zvyšných kusov sa odložilo pre uprednostnenie dodávok pre Ukrajinu. Ide o nákup z roku 2018.

Rezort obrany pôvodne avizoval na tento rok aj dodanie prvých vozidiel 8×8. V aktuálnom stanovisku uviedli, že „Ministerstvo obrany nebude dané informácie v tomto momente konkretizovať“. Všetkých 76 bojových obrnených vozidiel by mali dodať do roku 2027.

Zdroje: Komputer Swiat, TASR, U.S. Army

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá