Po pití ti hrozí viac, než len opica. Vedci varujú pred novodobým zdravotným strašiakom

  • Vedci dvíhajú varovný prst nad hangxiety
  • Na druhý deň po pití môžeš mať aj horšie stavy ako po opici
  • Ako stav hangxiety vplýva na mentálne zdravie
Pitie alkoholu môže vyvolať úzkostné stavy u ľudí
Pitie alkoholu môže vyvolať úzkostné stavy u ľudí, Freepik/freepik
  • Vedci dvíhajú varovný prst nad hangxiety
  • Na druhý deň po pití môžeš mať aj horšie stavy ako po opici
  • Ako stav hangxiety vplýva na mentálne zdravie

Dať si v klube niekoľko drinkov s priateľmi počas piatkového večera alebo na narodeninovej párty môže znieť ako zábavný večer.

Stavy po opici, ktorú zažívaš na druhý deň, až také zábavné nie sú. Opica a jej prežívanie sa zhoršujú u človeka pribúdajúcim vekom a hoci si to veľa ľudí nechce pripúšťať k telu, je to tak.

Väčšina ľudí presne pozná fyzické príznaky opice, ako sú prudká bolesť hlavy, nevoľnosť, potreba nosiť slnečné okuliare pri prvom náznaku denného svetla. Stavy po opici však môžu mať aj psychické príznaky, najmä pocity úzkosti. Tento jav je taký rozšírený, že má dokonca svoj vlastný názov: hangxiety, píše Healthline. Mohli by sme to preložiť ako úzkosť po opici.

Čo je hangxiety?

Odborníci tvrdia, že hangxiety úzko súvisí s užívaním alkoholu na prekonanie sociálnej úzkosti. Alkohol ti síce môže privodiť pocit, že sa cítiš uvoľnenejšie, ale tieto na prvý pohľad pozitívne účinky na tvoje duševné a fyzické zdravie majú opačný efekt.

Pojem, ktorý vznikol spojením slov hangover (opica) a anxiety (úzkosť), je pocit úzkosti, ktorý sprevádza stavy po opici. Úzkosť je jedným z mnohých negatívnych pocitov, ako je ľútosť, hanba alebo pocit viny za svoje konanie v stave opitosti.

Tie môžu sprevádzať fyzické príznaky opice, medzi ktoré patria bolesť hlavy, nevoľnosť, pocit dehydratácie a telesná únava. Tieto zlé pocity môžu spôsobiť, že hangxiety je ešte horší stav ako samotná opica s fyzickými príznakmi.

Aj keď nie každý pociťuje pri opici úzkosť, vedci tvrdia, že ju pociťuje približne 12 % ľudí. Podľa britskej štúdie na túto tému sa s najväčšou pravdepodobnosťou s hangxiety stretávajú najmä plachí ľudia. V článku sa nižšie dočítaš, ako vzniká hangxiety a ako s týmto stavom vieš bojovať.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: National Library of Medicine, National Library of Medicine, National Library of Medicine, Healthline

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá