„Polárny vortex“ môže na Slovensko priniesť extrémnu zimu: Európa ju nezažila už 40 rokov

  • Tvorba polárneho víru spôsobuje meteorológom vrásky
  • Výsledkom by mohla byť polárna zima v Európe
  • Na našom kontinente sme ju nezažili desiatky rokov
Žena kráča v snehu a autá na zasneženej ceste
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo, TASR/Martin Baumann
  • Tvorba polárneho víru spôsobuje meteorológom vrásky
  • Výsledkom by mohla byť polárna zima v Európe
  • Na našom kontinente sme ju nezažili desiatky rokov

Ešte v septembri sme ťa v tomto článku informovali o formujúcom sa polárnom víre, ktorý môže z tohtoročnej zimy spraviť jednu z najtuhších za posledné desiatky rokov. V súčasnosti si meteorológovia povšimli, že sa správa akosi čudne.

Dnes sa polárny vír tvorí v stratosfére nad severným pólom a počas nasledujúcich zimných mesiacov sa predpokladá jeho rýchle zosilňovanie. Toto náhle zvyšovanie tlaku však môže spôsobiť jeho kolaps, na čo upozorňuje portál Weather and Radar.

Budeme tento rok svedkami krutej zimy?

Tento vír je tiež označovaný ako „polárny vortex“, pričom tento pojem nie je v meteorológii a klimatológii ničím mimoriadnym ani v oblasti Slovenska. Laicky ho možno označiť za vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Ten prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu smerom k východu.

Spomínaný vír udržiava chladný vzduch v blízkosti pólu, kde zohráva úlohu dverí chladničky, ktoré vo vnútri zadržujú chlad, ako uvádzajú tvnoviny.sk.

Neobvyklé správanie polárneho vortexu však môže viesť k jeho kolapsu. Chladnému arktickému vzduchu by tak už nemohlo nič brániť v tom, aby sa presunul viac južnejšie a spôsobil tak krutú zimu, na čo upozorňuje odborný portál Severe Weather.

Nešlo by však o premiéru kolapsu polárneho vortexu. Takýto kolaps už v minulosti viedol k intenzívnemu a k dlhodobému chladu. Silnú zimu pocítili napríklad v roku 2014 aj Spojené štáty americké, kde oproti priemeru klesli teploty o 30 až 40 stupňov Celzia.

„Arktický vzduch sa dostáva nad starý kontinent aj do miernych zemepisných šírok a prináša k nám silné mrazy a často aj sneh. Nestáva sa to však vždy po jeho oslabení alebo kolapse, pretože záleží aj na mnohých ďalších faktoroch,“ povedala pre TV Nova meteorologička Dagmar Honsová.

Kolaps polárneho víru môže spôsobiť aj náhle otepľovanie stratosféry. K tomu obvykle dochádza pri vyššej aktivite El Niño, ku ktorej práve v tomto období dochádza. Tento meteorologický jav má byť v zimných mesiacoch na vrchole svojich síl.

Práve spomínaná teplá oceánska anomália v tropickom Tichom oceáne má byť jedným z najdôležitejších globálnych faktorov pre nadchádzajúcu zimnú sezónu.

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

Možno pocítime historickú zimu, ktorú zažili naši starí rodičia

Tohtoročná zima bude zrejme chladnejšia ako kedykoľvek predtým. Poukazuje na to analýza vzorcov počasia za niekoľko posledných desaťročí. Za analýzou stojí americký meteorológ David Dilley.

Do Európy by sa na konci roka mohol dostať studený polárny vzduch, ktorý Európania nepocítili minimálne počas 4 uplynulých dekád.

To, aké počasie v zime bude, bude závisieť od ďalšieho vývoju teplej fázy kmitania El Niño. Práve tá počas leta spôsobila v Európe extréme horúčavy. V zime však bude teploty tlačiť hlboko pod nulu. Ako ďalej uviedol Dilley, planétu Zem pomaly opúšťa cyklus otepľovania a vstupuje do 120-ročného cyklu ochladzovania. Viac sa dozvieš v tomto článku.

Zdroje: archív Startitup, Weather and Radar, tvnoviny.sk, Severe Weather, archív Startitup 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá