Poslanci SNS chcú prijať zákon o „zahraničných agentoch“. Mimovládky sa proti nemu búria

  • Mimovládne organizácie, ktoré prijímajú financie zo zahraničia, by mali mať špecifické označenie
  • Vyplýva to z nového návrhu zákona z dielne SNS
huliak danko taraba
Poslanci za stranu SNS, TASR/Martin Baumann
  • Mimovládne organizácie, ktoré prijímajú financie zo zahraničia, by mali mať špecifické označenie
  • Vyplýva to z nového návrhu zákona z dielne SNS

Poslanci SNS Rudolf Huliak, Adam Lučanský, Dagmar Kramplová a Milan Garaj navrhujú nový zákon, ktorý by prinášal nové definície a povinnosti pre organizácie prijímajúce finančné prostriedky zo zahraničia. Vyplýva to z návrhu zákona uverejnenom na webe NR SR.

Podľa tohto návrhu bude musieť byť každá zapisovaná osoba, či už právnická alebo fyzická, ktorá prijme viac ako 5 000 eur ročne z medzinárodných zdrojov, oficiálne označená ako „organizácia so zahraničnou podporou“.

Organizácie, splňujúce kritériá na označenie, musia túto skutočnosť nahlásiť registrovému úradu do 90 dní od prijatia zahraničného príspevku. Po potvrdení sa k názvu organizácie v registri pridá označenie „organizácia so zahraničnou podporou“ a organizácia je povinná toto označenie uvádzať vo všetkých svojich oficiálnych úkonoch.

V prípade, že organizácia v nasledujúcom kalendárnom roku neprijme zahraničné financovanie presahujúce sumu 5 000 eur, môže požiadať o odstránenie tohto označenia z oficiálnych záznamov.

Na zabezpečenie dodržiavania nových pravidiel môže ministerstvo vnútra uložiť pokuty až do výšky 5 000 eur organizáciám, ktoré neoznámia svoj status alebo neuvádzajú príslušné označenie v súlade s navrhovaným zákonom.

Podľa plánov

Predseda vlády Robert Fico pritom zákon o „zahraničných agentoch“ avizoval už dávnejšie. Koncom minulého roka o tom informovala RTVS. Fico v tom čase hovoril o plánoch zaviesť zákon, ktorý by na Slovensku reguloval činnosť mimovládnych organizácií financovaných zo zahraničia, podobne ako americký zákon FARA. Podobnú legislatívu však využíva napríklad aj Rusko.

Fico, vyjadrenie
zdroj: TASR/Martin Baumann

Podľa premiéra mal nový zákon umožniť označovať mimovládne organizácie, ktoré dostávajú financie zo zahraničia, ako „zahraničných agentov“. Toto označenie by nemalo byť chápané v špionážnom kontexte, ale skôr ako indikátor, že organizácia koná v záujme alebo s podporou zahraničných subjektov.

Od pôvodného označenia sa, zdá sa, upustilo, pričom bolo nahradené termínom „organizácia so zahraničnou podporou“. Význam zákona však ostáva podobný.

Mimovládky nesúhlasia

Mimovládne organizácie v reakcii na návrh zákona vyzývajú vládu Roberta Fica  a slovenský parlament, aby neopakovali chyby maďarského premiéra Viktora Orbána a odmietli novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne SNS.

Predseda Komory a Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie Marcel Zajac označil návrh za diskriminačný a v rozpore so slovenskou i európskou legislatívou. Dodáva, že novela je viac-menej totožná s maďarským protimimovládkovým zákonom.

„Návrh je v rozpore so zakladajúcimi zmluvami o Európskej únii (EÚ), ktoré majú prednosť pred našimi zákonmi. Neprimeraným spôsobom zasahuje do slobody združovania občanov zakotvenej v Ústave SR, v Európskom dohovore o ochrane základných práv a slobôd a v Charte základných práv EÚ. Poslanci SNS teda predložili návrh, o ktorom vedia, že je v zmysle rozhodnutia Súdneho dvora EÚ z roku 2020 v rozpore s právom EÚ. Tým preukázali, že záujmy ľudí na Slovensku sú im ľahostajné,“ tvrdí právnička a jedna z predstaviteliek Občianskej platformy pre demokraciu Katarína Batková.

Keby poslanci zmeny v zákone o neziskových organizáciách nakoniec odobrili, podľa Batkovej sa len priblížime k tomu, že EÚ sa rozhodne stopnúť Slovensku eurofondy.

„Návrh z dielne poslancov SNS je paškvil, ktorý negatívne postihne všetky typy mimovládnych neziskových organizácií – od sociálnych, zdravotníckych, vzdelávacích, cez športové, kultúrne a environmentálne, až po tie, ktoré sa venujú ochrane ľudských práv, menšín či boju proti korupcii. Týmto zákonom sa nijak nezvýši transparentnosť občianskeho sektora, ale pletie sa bič na aktívnych občanov, stigmatizuje sa občianska spoločnosť a neúnosne sa zvyšuje štátna byrokracia,“ tvrdí Zajac.

Politickou chybou a obrovským ekonomickým rizikom je podľa Zajaca fakt, že národniari predložili do parlamentu zákon, o ktorom vedia, že Maďarsku spôsobil medzinárodné reputačné škody, ohrozil eurofondy a nakoniec bol rozhodnutím Súdneho dvora EÚ zrušený.

Zdroje: NR SR, RTVS, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá