Posledný odpočinok „po ekologicky“. Kurióznu vodnú kremáciu už povolili aj európske štáty

  • Vo Veľkej Británii si môžu príbuzní zosnulých zvoliť aj ekologickú alternatívu posledného odpočinku
  • Tou je vodná kremácia, ktorá neprodukuje skleníkové plyny
vodná kremácia
Ilustračná fotografia, reprofoto Youtube/Vice News
  • Vo Veľkej Británii si môžu príbuzní zosnulých zvoliť aj ekologickú alternatívu posledného odpočinku
  • Tou je vodná kremácia, ktorá neprodukuje skleníkové plyny

Na svete existuje jedna univerzálna skutočnosť, že všetci skôr či neskôr umrieme, no čoraz viac ľudí sa zamýšľa, čo po smrti bude s ich telom. Niektorých trápi, že dve najčastejšie používané metódy posledného odpočinku, kremácia a pochovanie, sa nepovažujú práve za šetrné k prírode.

Stále viac sú preto populárne aj alternatívne metódy. Jednou z nich je pomerne nová vodná kremácia, ktorá, zjednodušené povedané, „uvarí“ ľudí, až z nich ostanú len kosti.

Pri tejto metóde je telo umiestnené do oceľovej nádoby, ktorá sa naplní vodou a alkalickým roztokom. Popular Mechanic uvádza, že roztok tvorí 95 percent vody a 5 percent silnej zásady (buď hydroxid draselný, alebo hydroxid sodný).

Roztok je následne zohriaty a po niekoľkých hodinách sa telo rozloží. Mäkké tkanivá sa rozložia na cukry, soli, aminokyseliny, peptidy a na mydlo (to vzniká keď tuk a zásada interagujú v procese zmydelňovania) , pričom tieto látky sú viditeľné ako zeleno-hnedá tekutina v malom množstve. Vodná kremácia tak napodobňuje hnilobný proces, ktorý sa vyskytuje v prírode. Pri pochovaní však trvá približne 12 rokov, kým sa telo rozloží.

Po rozložení mäkkých tkanív ostanú len kosti, ktoré vďaka roztoku zmäknú a následne sa pomelú. Prášok z nich sa potom odovzdá príbuzným podobne ako popol. Tí s ním môžu naložiť podľa vlastného uváženia.

Ostatný „odpad“, teda vodný roztok, nie je považovaný za nebezpečný a neobsahuje ani DNA nebožtíka. Vrátiť ho je preto možné do vodovodného obehu, vypustením do kanalizácie. Celý proces podľa Sky News trvá medzi 4 až 14 hodinami.

Jedinou nevýhodou je vysoká spotreba vody

Vodné krematóriá, ktoré ponúkajú tieto služby, tvrdia, že sú šetrné k životnému prostrediu. Netvoria ďalšie skleníkové plyny a spotrebujú približne 10 % energie oproti kremácii. Práve spaľovanie mŕtvych je veľká záťaž pre životné prostredie, pričom uvoľňuje odhadom 360-tisíc metrických ton oxidu uhličitého do ovzdušia ročne. Mnohé kremačné pece, hlavne v Spojených štátoch, sú pritom poháňané zemným plynom.

Pri pohreboch sú problémom prostriedky na balzamovanie, ktoré prenikajú do pôdy a vody. Najvyššou nevýhodou vodnej kremácie je vysoká spotreba vody. Pri jednom obrate spotrebuje až 1 514 litrov.

Cena vodnej kremácie sa v Spojených štátoch pohybuje na úrovni od 2 000 do 3 000 dolárov. To je síce viac ako cena klasickej kremácie (v priemere 1 600 dolárov), ale je to menej ako pri pohrebe (okolo 7 000 až 8 000 dolárov).

Povolená je v Kanade a vo viacerých štátoch USA. Euronews uvádza, že ju v Európe povolili Veľká Británia a Írsko. Zaviesť ju chcú tiež Belgicko a Holandsko.

„Nárast ekologických obáv a obáv o udržateľnosť za posledné desaťročie v kombinácii s túžbou byť súčasťou prírody alebo odpočívať v prírodnom prostredí znamená, že viac ľudí zvažuje vplyv svojho tela na životné prostredie po smrti,“ povedal pre Euronews profesor Douglas Davies z Katedry teológie a náboženstva na Durhamskej univerzite.

Nie každého však táto metóda pohrebu ľaká. „Oceňujem snahu vytvárať možnosti pre spotrebiteľov,“ cituje Popular Mechanic riaditeľa pohrebného ústavu v Indiane Paula St. Pierra. Práve v tomto americkom štáte sa snažili o povolenie vodnej kremácie, „ale neverí, že je Indiana pripravená uvariť ich milovaných“.

Zdroje: Popular Mechanic, Sky News, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá