Poznáme víťazov súťaže Slovak University Startup Cup 2023

Untitled design – 2023-06-29T150404.221
Zuzana Halvoníková - Všetci 5 TOP finalisti zľava: Jozef Olejník, Adam Kolář, Jakub Perička, Romana Vaščáková, Pavol Padyšák.

Dňa 27.6.2023 sa  uskutočnilo v Bratislave slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenského projektu „ Slovak University Startup Cup 2023“. Cieľom projektu  je oceniť a podporiť mladú generáciu študentov VŠ, ktorí majú inovatívne nápady a myšlienky. Zároveň im to má pomôcť pri transformácií ich inovatívnych riešení do reálneho podnikania. Podujatie sa organizovalo pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Projekt  sa organizoval  aj v iných krajinách ako súčasť University Startup World Cup 2023 Organizovala ho mimovládna organizácia  JCI –Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia). JCI-Slovensko podporuje podnikanie mladých ľudí a to už od študentov VŠ. Junior Chamber International- Slovakia je oficiálnou pobočkou Junior Chamber International, ktorá má zastúpenie v 115 krajinách sveta s počtom vyše 200 000 členov.

V  roku  2015 oslávila 100 rokov od svojho založenia.  Odborná komisia podujatia vybrala z prihlásených  študentských startupov z celého Slovenska 5 víťazov  .Víťazi boli vybraní na osobné stretnutie s odbornou komisiou. Všetci absolvovali prezentáciu svojho podnikateľského príbehu s dôrazom na udržateľnosť svojho podnikania ako aj na svoje podnikateľské plány do budúcnosti. Na základe týchto prezentácií, ako aj ďalšej diskusie s komisiou, odborná porota vybrala držiteľov špeciálnych cien ako aj absolútneho víťaza súťaže.

  1. Adam Kolář, líder študentského startupu sim-ON by KAJO, Strojnícka fakulta TU v Košiciaciach

Startup  sa zameriava na tvorbu simulácii vo virtuálnej a rozšírenej realite. Na ich tvorbu využívajú prostredie Unreal Engine. Vďaka hodnoverným simuláciám dokážu užívateľa vtiahnuť do deja, čím dokážu získať jeho pozornosť a využiť to na plnohodnotné vzdelávanie. Vďaka týmto nástrojom budú firmy môcť rýchlejšie rekvalifikovať svojich zamestnancov, a zároveň znížiť riziko materiálnych alebo fyzických škôd. Dynamické prostredie dokážu využiť aj na tvorbu prostredí, ktoré je v reálnom svete náročné simulovať (požiar, záplavy), preto je virtuálna realita veľmi vhodná na tréning správania sa v krízových situáciách pre odbornú aj laickú verejnosť. K bezpečnostnému inžinierstvu patrí aj schopnosť podania prvej pomoci, čo je ďalší možná oblasť ich zamerania. Zároveň majú skúsenosť s využívaním nástrojov na vizualizáciu geopriestorových údajov. Startup je súčasťou Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM v Košiciach.

  1. Jozef Olejník , líder študentského startupu Offli, Fakulta informatiky a informačných technológií STU v Bratislave

Offli je platforma, ktorá slúži na vytváranie a vyhľadávanie vašich voľnočasových offline aktivít, a užití si vášho voľného času naplno. Majte prehľad o svojom voľnom čase s kamarátmi, či rodinou, no taktiež si nájdite nových buddies s ktorými vyskúšate niečo nové, alebo ak vaši kamaráti majú iné záľuby. Tráviť čas so svojimi blízkymi, na aktivitách, ktoré máme radi, a skúšať nové veci (na čo v dospelosti rýchlo zabúdame, a žijeme v stereotypoch), je pre človeka dôležité. Nezabúdajme niekedy vypnúť a mať balans v živote. Use cases: doplnenie spoluhráčov pre tímové športy, online-offline balans, skôr na adhoc eventy, ak už máte kamarátov viete vytvárať aj private aktivity, teda od teraz už každý ma prehľad kam ide, s kým ide a kedy ide, používateľ sa vie rozhodnúť či sa „zapojí “ do aktivity alebo nie, prehľad čo sa deje v okolí (snaha je najskôr získať čo najviac informácií pre študentov v okolí Mlynskej doliny – pri spustení appky), Startup je súčasťou Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave.

  1. Pavol Padyšák, líder študentského startupu SkySail, Fakulta elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach

Zameriava sa na konštrukciu bezpilotného glidera (vetroňa) so schopnosťou motorizovaného pohonu využitím elektromotora a batérii so solárnymi panelmi pre ich dobitie. S ušetrenou váhou a schopnosťou nepretržitého letu vzniká priestor pre umiestnenie špecifického výskumného zariadenia – kamera, termokamera, malý radar. Na rozdiel od iných projektov sa ten ich zaoberá využitím cenovo dostupných materialov a technologií (3D tlač, mikrokontrolér, servomotory, solárne dobijanie,baterie) na stavbu bezpilotného vetroňa (glider) uskutočnenie bezpilotných letov bez nutnosti pristáť. Možné vytvorenie softvéru pre vzájomnú  komunikáciu medzi glidermi a externými zariadeniami pre efektívnejšie lety a pokrytie väčšej oblasti. Ambiciózny cieľ – s využitím mikrokontrolérov, rádiovej komunikácie a externých zariadení vytvoriť pohyblivú infraštruktúru pre komunikáciu. Startup je súčasťou Univerzitného vedeckého parku TECHNICOM v Košiciach.

  1. Jakub Perička, líder študentského startupu DAITABLE, Materiálovotechnologická fakulta STU v Bratislave so sídlom v Trnave

Venuje sa primárne monitorovaniu elektrickej energie v priemyselných podnikoch. Systém založený na ich hardvérovom riešení zbiera dáta o spotrebe v rámci výrobného podniku. Na základe týchto a ďalších dát ponúkajú predikciu spotreby energie v budúcnosti, prediktívnu diagnostiku zariadení a upozornenia na lokálne maximá, prípadne riziko prekročenia limitov. Všetky tieto dáta sú zákazníkovi prístupné cez webovú vizualizáciu.

Funkcionalitou ich systému je aj prediktívna diagnostika strojov, čo zákazníkom šetrí straty na neplánovaných odstávkach. Samozrejme existuje niekoľko firiem, ktoré sa venujú optimalizácii energií, no  konkurenčnou výhodou tohto startupu je práve využívanie umelej inteligencie, v čom sú jediní na trhu a u zákazníkov je o to veľký záujem.

Zameriavajú sa prevažne na podniky v energeticky náročnom sektore ako sú zlievarne, zváračské dielne, pekárne, automobilky a pod., ktorým pri predpokladanej úspore okolo 15% vedia ušetriť desaťtisíce eur. Startup je súčasťou Univerzitného technologického inkubátora STU v Bratislave.

  1. Romana Vaščáková, líderka študentského startupu Systém pre požičovne, Fakulta riadenia a informatiky ŽU v Žiline

Ich startup spočíva  v tom, ako  vytvoriť  prehľadný, ľahko ovládateľný  a   dostupný systém pre požičovne  na princípe Bookingu. Systém by bol navrhnutý tak, aby zákazníci videli aktuálnu obsadenosť danej výstroje a mohli si výstroj dopredu objednať, vďaka čomu by mali po príjazde na miesto istotu, že daná požičovňa bude mať k dispozícií to, čo oni potrebujú. Na rozdiel od Bookingu by sa v ich systéme nevolili len dni, počas ktorých by mal zákazník danú výstroj vypožičanú, ale zákazníci by si presne navolili to, čo potrebujú (napr. veľkosť lyžiarky, výšku a typ lyží, výšku palíc,..). Systém by sa neponúkal len požičovniam zimnej výstroje ale tak isto aj požičovniam, ktoré prenajímajú bicykle, kolobežky či ferratové a lezecké sety.

Špeciálne ceny

„Cena Asseco Central Europe „ cenu získal Jakub Perička, líder študentského startupu DAITABLE, Materiálovotechnologická fakulta STU v Bratislave so sídlom v Trnave

„Cena BMW  Slovenská republika – Sociálna udržateľnosť a inovácie“ .Cenu získal Jozef Olejník líder študentského startupu Offli, Fakulta informatiky a informačných technológií  STU v Bratislave

„Cena JCI-Slovensko za startup s veľkým inovačným potenciálom“ Cenu získali 2 startupy a to: Adam Kolář líder študentského startupu sim-ON by KAJO, Strojnícka fakulta TU v Košiciach a Pavol Padyšák, líder študentského startupu SkySail, Fakulta elektrotechniky a informatiky TU v Košiciach 

Vyhlásenie absolútneho víťaza a reprezentanta Slovenska na celosvetové finále študentských startupov do Kodane

Jakub Perička, líder študentského startupu DAITABLE, Materiálovotechnologická fakulta STU v Bratislave so sídlom v Trnave

DSC_5461(1)
zdroj: Zuzana Halvoníková - Jakub Perička a Simona Vaculová z Asseco Central Europe.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá