Pre obete streľby ľudia vyzbierali cez 29 miliónov KČ. „Nehovor frázy, ako ‚budeš sa cítiť lepšie‘,“ radí psychologička

  • Traumatická udalosť dokáže s psychikou človeka poriadne „zamávať“
  • Psychologička prináša rady, ako sa s obdobným zážitkom vyrovnať
Tragédia v Prahe
Traumatická udalosť má vplyv na našu psychiku, Reprofoto: TASR/AP, Petr David Josek
  • Traumatická udalosť dokáže s psychikou človeka poriadne „zamávať“
  • Psychologička prináša rady, ako sa s obdobným zážitkom vyrovnať

Traumatická udalosť má na psychickú stránku človeka veľký vplyv. Aktuálnym negatívnym momentom je bezpochyby streľba na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. Viaceré domáce i zahraničné médiá ju opisujú ako jeden z najtragickejších momentov českej histórie.

Solidarita ľudí však na seba nenechala dlho čakať. Nadačný fond Univerzity Karlovej vyhlásil zbierku na podporu rodín obetí, pedagógov a pedagogičiek, študentiek a študentov zasiahnutých streľbou na Filozofickej fakulte UK. 

Všetky vybrané prostriedky použijú na adresnú pomoc zasiahnutým touto tragédiou. Využitie bude koordinované s vedením samotnej Filozofickej fakulty. Aktuálne sa do zbierky zapojilo vyše 22 000 ľudí a doposiaľ sa vyzbieralo neuveriteľných viac ako 29 miliónov českých korún (približne 1,2 milióna eur). 

V súvislosti s nedávnou tragédiou v Prahe sme sa spojili s psychologičkou Patríciou Gajdošociovou. Poskytla nám odborné rady, ako sa s obdobným zážitkom môže človek vyrovnať. 

Na úvod však poznamenala, že takéto udalosti takmer vždy narušia psychiku človeka, náš sebaobraz, vnímanie sveta, zmyslel života, pocit kontroly aj bezpečnosti. „Dokážu silno zasiahnuť nielen priamych účastníkov, ale aj ľudí, ktorí ich sledujú zo svojich domovov.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: X/Univerzita Karlova, Nadačný fond Univerzity Karlovej, YouTube/Evening Standard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá