Prečo Jeff Bezos nespoznáva vlastnú spoločnosť

  • Cez víkend uverejnil známy americký časopis The New York Times reportáž, v ktorej si vzali na mušku jedného z najväčších gigantov sveta, spoločnosť Amazon a nešetrili ju.
image_1439891892.jpeg
  • Cez víkend uverejnil známy americký časopis The New York Times reportáž, v ktorej si vzali na mušku jedného z najväčších gigantov sveta, spoločnosť Amazon a nešetrili ju.

 

Článok z New York Times si prečítaš na nasledujúcom odkaze.

Pracovné prostredie Amazonu opisovali ako jedno z najkrutejších, nútiace zamestnancov pracovať nad ich sily. Dokonca opisovali situáciu, kedy zamestnankyňu prepustili za diagnostikovanú rakovinu. Bo Olson pracoval na oddelení marketingu kníh a jeho skúsenosť zo spoločnosťou opísal nasledovne: „Takmer každú osobu, s ktorou som spolupracoval, som pri jej pracovnom stole videl plakať.“ Celkový nádych reportáže sa niesol v myšlienke, že Amazon svojich zamestnancov vyšťavuje do poslednej kvapky. Otázne však je, z akých zdrojov NY Times čerpal.

 

 

Ak ste si už niekedy o praktikách Amazonu alebo jeho začiatkoch čítali, možno to znie ako veľmi pravdivý článok, avšak zamestnanci a sám Jeff Bezos, zakladateľ a výkonný riaditeľ Amazonu zostal prekvapený a vo svojom liste pre zamestnancov povedal: „Tento Amazon nespoznávam a dúfam, že ani vy.“

 

„Článok z New York Times opisuje neempatické zaobchádzanie so zamestnancami počas rodinných tragédií a krutý manažment,“ pokračuje Bezos. „Článok neopisuje Amazon, ktorý poznáme ja alebo naši zamestnanci, s ktorými každodenne spolupracujem.“ Na situácie, ktoré NYT opisuje ako neempatické vo svojom liste tiež reagoval a poprosil svojich zamestnancov, aby všetko podobné hlásili oddeleniu ľudských zdrojov alebo priamo jemu. „Spoločnosť, ktorú by v dnešnom súperivom svete charakterizovalo podobné pracovné prostredie (opísané v článku), by nemalo šancu prežiť, nie to prosperovať a rásť.“ 

 

 

Bezos pokračoval pochvalou, ktorú venoval zamestnancom Amazonu. Považuje ich za veľmi šikovných zamestnancov a dal im najavo, že môžu robiť, kde sa im len zachce. Naznačoval tým, že keby bol Amazon skutočne takým peklom, ako ho článok opisuje, zrejme by v spoločnosti toľko ľudí nepracovalo. „Skutočne verím, že ten čo by pracoval v spoločnosti opisovanej v článku, by bol šialený. Ja by som odtiaľ utekal.“

 

Celý list, ktorý Bezos svojim zamestnancom odoslal si môžete prečítať nižšie.

 

Dear Amazonians,

If you haven’t already, I encourage you to give this (very long) New York Times article a careful read:

 

http://www.nytimes.com/2015/08/16/technology/inside-amazon-wrestling-big-ideas-in-a-bruising-workplace.html

 

I also encourage you to read this very different take by a current Amazonian:

 

https://www.linkedin.com/pulse/amazonians-response-inside-amazon-wrestling-big-ideas-nick-ciubotariu

 

Here’s why I’m writing you. The NYT article prominently features anecdotes describing shockingly callous management practices, including people being treated without empathy while enduring family tragedies and serious health problems. The article doesn’t describe the Amazon I know or the caring Amazonians I work with every day. But if you know of any stories like those reported, I want you to escalate to HR. You can also email me directly at [email protected] Even if it’s rare or isolated, our tolerance for any such lack of empathy needs to be zero.

The article goes further than reporting isolated anecdotes. It claims that our intentional approach is to create a soulless, dystopian workplace where no fun is had and no laughter heard. Again, I don’t recognize this Amazon and I very much hope you don’t, either. More broadly, I don’t think any company adopting the approach portrayed could survive, much less thrive, in today’s highly competitive tech hiring market. The people we hire here are the best of the best. You are recruited every day by other world-class companies, and you can work anywhere you want.

I strongly believe that anyone working in a company that really is like the one described in the NYT would be crazy to stay. I know I would leave such a company.

But hopefully, you don’t recognize the company described. Hopefully, you’re having fun working with a bunch of brilliant teammates, helping invent the future, and laughing along the way.

 

Thank you,

Jeff

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech