PREHĽAD: Najvyššie pokuty v roku 2024 dosiahnu až 1 000 eur. Dostaneš ich za banálne priestupky

  • Pokutový sadzobník ministerstva vnútra prichádza s novými zmenami
  • Niektorých priestupkov sa Slováci dopúšťajú pravidelne
polícia pokuta policajt pokuty pokutovanie
Ilustračný obrázok, TASR/Roman Hanc
  • Pokutový sadzobník ministerstva vnútra prichádza s novými zmenami
  • Niektorých priestupkov sa Slováci dopúšťajú pravidelne

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžeš ocitnúť na nesprávnej strane pravidiel cestnej premávky. Policajti ťa môžu zastaviť z mnohých dôvodov. Ak sa chceš vyhnúť nepríjemným pokutám, ktoré môžu dosiahnuť až 1 000 eur alebo dokonca aj viac, najlepšou voľbou je dodržiavať pravidlá cestnej premávky.

Dodržiavanie pravidiel ťa teda nielen udrží v bezpečí, ale ochráni ťa aj pred finančnou ujmou, ktorá prichádza s ich porušením. Medzi vodičmi je to horúca téma, pretože vedia, že malé pochybenie môže znamenať zaplatenie značnej sumy na pokutách. Aké sú teda priestupky, ktoré ťa v roku 2024 môžu zastihnúť?

Sadzobník pokút

Sadzobník pokút je dôležitý dokument, ktorý stanovuje rôzne finančné tresty za porušenie predpisov na území Slovenskej republiky. Ministerstvo vnútra pravidelne aktualizuje tento sadzobník, aby zohľadňovalo nové právne normy a aktuálne bezpečnostné hrozby na cestách.

Pre vodičov je dôležité mať prehľad o obsahu tohto dokumentu, pretože pri každom priestupku sa výška uloženej pokuty stanovuje na základe závažnosti daného porušenia a uvedených sadzieb v tomto sadzobníku. Ide o dôležitý nástroj na udržanie disciplíny a bezpečnosti na cestách.

Aktuálnu verziu sadzobníka pokút si môže každý občan skontrolovať na oficiálnej webovej stránke polície.

Dávaj si pozor na tachometer

Jedným z najčastejších priestupkov, pri ktorých sa vodiči pristihnú pri prekročení rýchlosti, je prekročenie rýchlosti, ktoré je medzi strážcami zákona veľmi aktuálnou témou. Či už sa rútiš cez hranice mesta, alebo sa preháňaš po diaľniciach, prekročenie rýchlosti zostáva stále veľkým problémom. Zaujímavé je, že niekedy policajti namiesto pokuty môžu udeliť len „priateľské“ upozornenie.

Rýchlosť v číslach: V obciach je bežne povolená rýchlosť 50 km/h, mimo nich 90 km/h a na elegantných diaľniciach rýchla 130 km/h. Keď však ide o školy alebo pešie zóny, klesne na obyčajných 20 km/h.

Policajti kontrolujú, policajná hliadka
zdroj: TASR/František Iván

Nezabudni však na tie značky pozdĺž cesty. Vodičom neustále pripomínajú, že majú dodržiavať zákonom stanovené rýchlostné zóny, inak riskujú následky.

Podľa sadzobníka ťa môže prekročenie rýchlosti v obci o 60 kilometrov za hodinu v obci vyjsť v blokovom konaní až na 800 eur, rovnakú pokutu ti udelí policajt, keď sa priestupku prekročenia maximálnej rýchlosti o 70 km/h dopustíš mimo obce. V správnom konaní môže táto suma narásť až na neuveriteľných 1 000 eur.

Zákaz parkovania na chodníkoch pokračuje

Od 1. októbra platí novela o zákaze parkovania na chodníkoch, ktorá prísne zakazuje zastavenie alebo parkovanie na chodníkoch, a to v mestách, väčších obciach, ale aj v menších obciach. Hoci niektoré miestne úrady vyhlásili, že nebudú trestať pravidelné parkovanie na chodníkoch, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Výnimky povoľujú parkovanie na chodníkoch s vyznačenými parkovacími miestami alebo s vyznačenými značkami ‚P‘ na týchto miestach. Zákon nerozlišuje medzi zastavením a státím – oboje je zakázané. Na chodníku nie je povolené ani rýchle zastavenie na vyloženie nákladu.

Vodiči však stále môžu zastaviť alebo zaparkovať na ceste, ak je to povolené a neohrozuje to bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. 

Suma, ktorú si budeš musieť pripraviť, ak sa tohto priestupku dopustíš, sa pohybuje v blokovom konaní na mieste do výšky 50 eur a v správnom konaní do 100 eur, píše portál Superpoistenie.sk.

Pozor na červenú

Ponáhľať a hnať sa na červenú na križovatke za to nestojí. Keď na semafore bliká oranžové svetlo, je to jasná výzva pre vodiča, aby stlačil brzdy a zastavil. Ignorovanie tohto pravidla môže mať za následok závažné porušenie pravidiel cestnej premávky, za ktoré ti hrozí vysoká pokuta od 60 do 300 eur a dokonca zákaz šoférovania až na dva roky, ako to vyplýva zo sadzobníka pokút.

Nie je to však len o pokutách alebo zákaze šoférovania. Bezohľadná jazda na červenú predstavuje vážne riziko pre chodcov a často spôsobuje ťažké zranenia. Ide o viac než len o porušenie zákona; ide o to, aby všetci na cestách boli v bezpečí, píše portál Superpoistenie.sk.

Mení sa sadzba na telefonovanie za volantom

Ak ťa prichytia pri telefonovaní počas jazdy, priprav sa na prísnejšie tresty. Úrady zvyšujú závažnosť narábania s telefónom bez hands-free režimu za volantom, má sa to stať závažným dopravným priestupkom.

Pokuty sa budú zvyšovať nasledovne:

  • očakáva sa, že v blokovom konaní sa pokuta zvýši zo 100 eur na 150 eur,
  • v bežnom správnom konaní sa pokuta zvýši z 200 na 300 eur.

Nejde len o pokuty. Keďže sa telefonovanie počas jazdy bude brať ako závažný priestupok, bude sa počítať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, tým pádom môže hroziť aj úplný zákaz šoférovania.

Zdroje: Ministerstvo vnútra, archív Startitup, Superpoistenie.sk, Superpoistenie.sk 2

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá