PREHĽAD: Veľkonočný nákup ťa tento rok vyjde drahšie. Cena masla stúpla o takmer 30 %

  • Ceny potravín na Slovensku stúpajú a naďalej budú stúpať
  • Tohtoročná Veľká noc vyjde Slovákov o zhruba 10 % drahšie
Veľká noc, vajíčka
Unsplash/Eugenivy now, Freestocks
  • Ceny potravín na Slovensku stúpajú a naďalej budú stúpať
  • Tohtoročná Veľká noc vyjde Slovákov o zhruba 10 % drahšie

Sviatky sa na Slovensku aj inde vo svete neoddeliteľne spájajú s dobrým jedlom. Za dverami máme Veľkú noc a treba sa na ňu mimoriadne pripraviť.

Plné stoly jedál a koláčov, ako aj stretnutia s rodinou a priateľmi nás totiž vyjdú tento rok o čosi drahšie, než sme zvyknutí.

Ceny stúpajú

Vo svete rastú ceny agrokomodít a energií, zvyšujú sa aj náklady na prepravu. Aj v dôsledku toho stúpajú ceny potravín u nás doma. Štatistický úrad Slovenskej republiky uvádza, že sa tempo rastu cien vo februári výrazne zrýchlilo a dosiahlo až 9,6 %.

365 bank v tlačovej správe uvádza, že očakávajú, že budú ceny potravín v najbližších mesiacoch aj naďalej rásť silným tempom nad 10 %. Už beztak zlej situácii prispieva aj vojnový konflikt na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine hýbe slovenskými cenami potravín dvoma spôsobmi. Stúpajú ceny energií a benzínu, čo sa premieta aj do sumy samotných potravín na Slovensku. Druhým zásadným dôvodom zdražovania je zvyšovanie cien obilnín a rastlinných olejov.

Nejde o nič prekvapivé, Ukrajina aj Rusko patria medzi najväčších svetových producentov týchto komodít. Na svetovom trhu v súčasnosti prudko rastú ceny pšenice, kukurice aj olejov. Dá sa preto čakať, že ceny stúpnu aj na cenovkách v našich obchodoch.

Pšenica
zdroj: unsplash/Evi Radauscher

Čo zdraželo?

365 bank na základe údajov zo Štatistického úradu, ktoré mapujú februárové ceny, v ktorých nie je zahrnuté zdražovanie v dôsledku narušených dodávok z Ukrajiny a Ruska, zostavila cenovú hitparádu. Februárové ceny porovnali s rovnakým obdobím minulého roku.

„Zostavili sme veľkonočný nákup vybraných potravín, ktoré zvykneme nakupovať pred sviatkami. Do nákupu sme zaradili pečivo, ovocie, zeleninu, mäso, mliečne výrobky, suroviny potrebné na pečenie aj klasické veľkonočné potraviny, ako sú vajíčka či údené mäso,“ uvádza analytička 365.bank Jana Glasová.

„Dnes za uvedený nákup potravín zaplatíme zhruba 76 eur, vlani nás ale tento istý nákup vyšiel len necelých 69 eur. Tento rok si teda za veľkonočný nákup priplatíme 7 eur, teda približne 10 percent oproti vlaňajšku.“

veľká noc sviatky
zdroj: Unsplash/Gabe Pierce

Okrem iného stúpli výrazne ceny viacerých druhov zeleniny. Najvýraznejšie zdražel počas uplynulého roka petržlen, ktorý je drahší o viac ako polovicu (55 %) v porovnaní s minulým rokom. Presne o 50 % stúpli ceny uhoriek. Cenový rast v rozmedzí 20 až 30 % dosiahli viaceré druhy zeleniny, a to zemiaky, paradajky, paprika, mrkva, zeler a kapusta.

Zdražovanie sa však ani zďaleka netýka len zeleniny. O 31 % je teraz drahší rastlinný olej. Priplácame si aj za klasické biele rožky, ktorých cena stúpla o 30 %. Drahší je aj chlieb, približne o 14 %, aj samotná pšeničná múka, ktorej cena stúpla o štvrtinu.

Všimnúť si si mohol aj to, že platíš viac za maslo. V porovnaní s minulým rokom ide o 28 % nárast ceny. Podobne, aj keď lepšie, dopadli aj iné mliečne výrobky, ako mlieko, bryndza, smotana či tvrdé syry, ktoré si za rok pripísali zhruba 15 % k pôvodnej hodnote.

Výsledky nepotešia ani tých, čo siahajú radi po mäse. Hovädzie mäso je medziročne drahšie o 10 až 20 %, pričom kuracie zhruba 10 %. Ušetriť dokážu Slováci tento rok len pri bravčovom mäse, ktoré je lacnejšie o -3 až -6 %. Menej platíme aj za jablká, ktoré sú lacnejšie o 6 %.

Veľká noc sa nezaobíde bez vajíčok, tie sú v porovnaní s minulým rokom drahšie o 16 %. Za údené bravčové mäso si priplatíme len mierne (3 %). Šunka, klobása a saláma nás vychádza o 5 až 6 % drahšie ako pred minuloročnými sviatkami.

Zdroj: 365 bank, tlačová správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá