Prelomový objav v liečbe rakoviny: Kľúč spočíva v aktivácii „receptora smrti“

  • Vedcom sa podarilo uskutočniť významný objav
  • Nová metóda im umožní zlepšiť prístup k nádorom
  • Liečivá dokážu následne rakovinu ľahšie odstrániť
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Canva
  • Vedcom sa podarilo uskutočniť významný objav
  • Nová metóda im umožní zlepšiť prístup k nádorom
  • Liečivá dokážu následne rakovinu ľahšie odstrániť

Vedcom sa podarilo urobiť prevratný objav v boji proti rakovine. Výskumníci z University of California, Davis a z Indiana University vyvinuli stratégiu na otvorenie jadra rakovinových nádorov, čím zvýšili účinnosť liečby liekmi. Štúdia bola uverejnená v magazíne Cell Death & Differentiation. Informuje o nej portál ScienceAlert.

Tento inovatívny prístup zahŕňa využitie, takpovediac, „časovanej bomby“ na bunky, ktoré lemujú krvné cievy spojené s nádormi. Tieto krvné cievy zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole prístupu k nádorovým tkanivám a kým sa neotvoria, imunitné bunky majú problém preniknúť do nádoru. To je však nutné, aby s ním dokázali účinne bojovať.

Kľúč k tejto stratégii spočíva v aktivácii „receptora smrti“ na spomenutých bunkách, známeho ako Fas alebo CD95, pomocou špecifickej protilátky. Akonáhle je receptor spustený, iniciuje programovanú smrť bunky.

Vedci sa domnievajú, že až doteraz bol tento receptor v imunoterapii rakoviny trochu „podceňovaný“. Napriek svojmu potenciálu žiadna protilátka zameraná na jeho aktiváciu doteraz nepostúpila do klinických skúšok.

Sprístupnia nádor

Nedávne experimenty úspešne identifikovali špecifické protilátky, ktoré, keď sú pripojené k Fas receptorom, účinne navodia sebadeštrukciu v cieľových bunkách. Tento objav predstavuje významný prielom, ktorý ponúka nové potenciálne metódy liečby, ako vysvetlil imunológ a hlavný autor štúdie Jogender Tushir-Singh.

Identifikovaná protilátka umožňuje iným terapiám rakoviny, ako je terapia CAR-T, prístup k väčšiemu počtu cieľov v nádore. CAR-T terapia zahŕňa naprogramovanie vlastných bielych krviniek (T-buniek) človeka na napadnutie špecifických rakovinových buniek.

rakovinové bunky
zdroj: Canva/Science Photo Library

Tieto imunitné bunky však často čelia problémom pri preniknutí do nádoru. Komplikácie predstavujú okolité bunky, ktorým chýbajú rozpoznateľné antigény, ktoré sa typicky používajú na zacielenie nádorových buniek. Špecificky naprogramované biele krvinky na ne nedokážu zaútočiť, keďže ich jednoducho nepovažujú za „nepriateľské“, a tak sa nedokážu dostať k cieľovým rakovinovým bunkám.

Terapia CAR-T bola predošle úspešná najmä pri liečbe rakoviny krvi alebo leukémie. Stretávala sa však s ťažkosťami pri dosahovaní konzistentného úspechu proti pevným nádorom. Práve tieto nové zistenia by však mohli prispieť k zvýšeniu účinnosti inak prelomovej liečby.

Kampaň Movember

Téme rakoviny je pritom v súčasnosti aktuálna. November je totiž mesiacom, počas ktorého sa každoročne koná kampaň Movember. Tá sa snaží motivovať mužov k účasti na preventívnych urologických prehliadkach.

Slovenská urologická spoločnosť ju odštartovala spolu s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD) a pacientskymi organizáciami. Preventívna prehliadka podľa nich dokáže včas odhaliť a účinne liečiť karcinóm prostaty.

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov po päťdesiatke. Čo je ešte horšie, tak, žiaľ, vysoké percento pacientov má toto vážne ochorenie diagnostikované až v pokročilom štádiu, keď sú už možnosti liečby zásadne limitované,“ skonštatoval prezident Slovenskej urologickej spoločnosti Ivan Minčík.

Nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u urológa má podľa odborníkov každý muž v rizikovom veku. Je bezbolestná a pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi aj moču a vyšetrenia prostaty cez konečník.

O všetkých informáciách sa možno informovať vo svojej zdravotnej poisťovni. Pomoc dlhodobo ponúka aj Liga proti rakovine. „Ak majú muži k tejto téme akékoľvek otázky, či už z oblasti prevencie, diagnostiky, liečby, ale aj z psychologického hľadiska, môžu sa obrátiť na našu bezplatnú Onkoporadňu,“ dodala riaditeľka ligy Eva Kováčová.

Zdroje: ScienceAlert, TASR, Cell Death & Differentiation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá