Prenajatím tvojho auta si na Slovensku zarobíš aj 2 000 eur. Záujem o carsharing neustále rastie

  • Zdražovanie pohonných hmôt otriasa majiteľmi áut
  • Ušetriť môžeš vďaka carsharingu
HoppyGo
HoppyGo
  • Zdražovanie pohonných hmôt otriasa majiteľmi áut
  • Ušetriť môžeš vďaka carsharingu

Ceny pohonných hmôt na Slovensku už prekročili hranicu 1,70 eura za liter. Paradoxne na to, aby si o niečo znížil vplyv rastúcich cien na tvoju peňaženku, ti môže poslúžiť vlastné auto. Popularita zdieľania vecí rastie.

Ak vlastníš vozidlo, ktoré nevyužívaš na sto percent každý deň, môžeš uvažovať o jeho zdieľaní s ďalšími vodičmi. Takúto možnosť ponúka startup HoppyGo. Jeho tím v roku 2021 vyplatil majiteľom vozidiel viac ako 32 000 eur.

„Mnoho majiteľov áut si myslí, že sa atraktívne zárobky týkajú iba nových modelov. Peniaze však zarábajú autá všetkých značiek, typov i veku. Záujem je o všetky modely áut, najmä počas dovolenkovej sezóny. Príkladom je Volvo S40 z roku 2007, ktorého majiteľ si prenajímaním vozidla zarobil už viac ako 2 000 eur,” vysvetľuje Juraj Andrejka, country manažér carsharingovej platformy HoppyGo na Slovensku. 

Medzi ďalšie úspešné autá patria napríklad dvojročný VW Passat alebo desaťročná Honda Civic. „Vozidlo si dokáže zarobiť dosť peňazí, aj keď ho súbežne zdieľate a zároveň používate pre vlastnú potrebu. Priemerne si aktívny majiteľ zarobí 1 200 eur ročne,“ dopĺňa.

Príklad: Ak denne dochádzame do práce vzdialenej 25 km (50 km denne 5 dní v týždni), zaplatíme v prípade auta so spotrebou 5,5 litra na 100 km pri cene 1,70 eura za liter* ročne za PHM 630 eur. Ak ide o auto s priemernou spotrebou 8 litrov PHM na 100 km, zaplatíme ročne 800 eur

Záujem o zdieľanie áut na Slovensku odštartovala pandémia koronavírusu, počas ktorej mnohé autá viac stáli, ako jazdili, ako aj nedostatok áut na trhu. Situácia na Ukrajine a rast cien pohonných hmôt trend ešte viac posilnili.  

„Pre mnohých ľudí sa zdieľanie áut stáva doplnkom, prostredníctvom ktorého získajú krátkodobý prenájom SUV, úžitkových áut, kabrioletov alebo horúcich automobilových noviniek. Z pohľadu prenajímateľa  je carsharing zaujímavou príležitosťou pre vlastníkov áut, ktorí dnes dlhodobo pracujú formou tzv. home office a už nevyužívajú auto na každodenné dochádzanie do práce. Zdieľaním auta si môžu vylepšiť rodinný rozpočet,“ vysvetľuje Juraj Andrejka. 

sa
zdroj: HoppyGo

Za prvý rok fungovania HoppyGo na slovenskom trhu carsharingová platforma registruje vyše 170 nových majiteľov vozidiel. Majitelia za ponuku vozidla na prenájom nič neplatia a peniaze za prenájom dostanú na svoj bankový účet do piatich pracovných dní. 

„Záujem o krátkodobý prenájom áut rastie, zvýšený záujem o zapožičanie áut sme zaznamenali najmä  počas minulého leta v súvislosti s dovolenkovou sezónou. Dnes pripravujeme ďalšie nové spôsoby, ako ešte viac podporiť majiteľov vozidiel v prenájme áut. Chceme im pomôcť dosiahnuť ich finančné ciele, napríklad správnym nastavením cenotvorby. K dispozícii je náš tím špecialistov, ktorí sú pripravení majiteľom áut pomôcť,” dopĺňa Juraj Andrejka. 

HoppyGo sú autá od ľudí pre ľudí. Prostredníctvom aplikácie sa spájajú majitelia áut so záujemcami o prenájom vozidla. Firma nepridáva do prevádzky ďalšie autá, využíva tie, ktoré by inak stáli na parkovisku.

Ľudia si tu môžu požičať najrôznejšie typy vozidiel pre všetky príležitosti – či už je to sťahovanie, víkendový výlet alebo napríklad rande.  Na Slovensku máme k dispozícii  viac ako 170 vozidiel rôznych kategórií aj značiek a všetky autá sú vždy poistené. Majitelia vozidiel, ktorí automobily ponúkajú, si zase zaistia vedľajší príjem a pokrytie nákladov na prevádzku.

Zvykajme si na zdražovanie

Ako v marci, tak aj v ďalších mesiacoch ovplyvní vývoj cien na Slovensku vojnový konflikt na Ukrajine, uvádza Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. Zvyšovanie cien ropy, energií a mnohých kľúčových agrokomodít na svetových trhoch je evidentné a premieta sa to aj do cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach, ktoré vodiči veľmi citlivo vnímajú.

Benzín
zdroj: Unsplash/sippakorn yamkasikorn

„Priemernú infláciu za rok 2022 sme pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine očakávali na úrovni 6 %. Aktuálne sa ale prikláňame k názoru, že tohtoročná inflácia bude ešte vyššia, odhadujeme ju na úrovni 9 – 10 %. Slováci si tak určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály,“ hovorí Sadovská. 

Zdroje: HoppyGo, WOOD & Company

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá