Prezidentská stráž, davy ľudí, bezpečnostné opatrenia: Čaputová hostí v Bratislave prezidentov V4 (FOTO)

  • Dnes privítala Zuzana Čaputová v Bratislave hlavy štátov z krajín V4
  • Lídrov krajín čakajú plenárne zasadnutia v centre hlavného mesta
Zuzana Čaputová rečniaca pri príležitosti osláv snp
TASR/Ján Krošlák
  • Dnes privítala Zuzana Čaputová v Bratislave hlavy štátov z krajín V4
  • Lídrov krajín čakajú plenárne zasadnutia v centre hlavného mesta

Dnes hlavné mesto žije medzinárodnou akciou, na ktorej slovenská hlava štátu Zuzana Čaputová privítala lídrov susedných krajín. Prezidentka totiž hostí hlavy štátov krajín V4. Politici majú „na stole“ napríklad bezpečnostné témy týkajúce sa ruskej invázie na Ukrajine.

Odsúdili útoky Ruska

„My, prezidenti Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska, Slovenska, Severného Macedónska a Čiernej Hory odsudzujeme masové bombardovanie ukrajinských miest, ktoré uskutočnilo Rusko, a ktoré sa podľa medzinárodného práva považuje za vojnový zločin,“ vyhlásila prezidentka v oficiálnej tlačovej správe týkajúcej sa rokovaní V4.

Práve vojna na Ukrajine vyvolaná inváziou Ruska bola jednou z hlavných tém plenárnych rokovaní lídrov. „Pripomíname, že vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti sú nepremlčateľné a podliehajú jurisdikcii súdov na celom svete,“ podčiarkla hlava štátu.

Čaputová informovala, že vymenované štáty odkazujú Rusku, aby prestalo útočiť na civilné ciele. „Nepoľavíme v našom úsilí postaviť pred súd osoby zodpovedné za včerajšie zločiny,“ dodala.

„Všetky hrozby zo strany ruských predstaviteľov týkajúce sa použitia jadrových zbraní považujeme za neprijateľné. V tejto súvislosti opätovne potvrdzujeme svoj záväzok chrániť naše krajiny a spojencov,“ podčiarkla slovenská hlava štátu.

Stretnutie prezidentov V4

Prezidentské stretnutie sa začalo príchodom prezidentky Maďarska Kataliny Novákovej, poľskej hlavy štátu Andrzeja Dudu a českého prezidenta Miloša Zemana na primaciálnom námestí. Na časť námestia, na ktorej sa pohybujú zahraničné delegácie, dáva pozor čestná stráž ministerstva obrany. Verejnosť sleduje prezidentskú návštevu spoza bezpečnostného plotu. Na delegáciu dozerá aj polícia či kukláči.

Po stretnutí prezidentov na primaciálnom námestí čakajú politikov dve plenárne schôdze a viacero ostro sledovaných tém. „Hlavnými témami ich spoločných rokovaní bude bezpečnostná situácia v regióne v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ako aj energetická kríza, zelená tranzícia a hľadanie spoločných európskych riešení,“ informoval o portfóliu tém hovorca prezidentky Martin Strižinec ešte deň pre rokovaním.

Zuzana Čaputová sa stretla s prezidentmi V4 a riešili aj vojnu na Ukrajine

Zeman sa stretol s Ficom a Kollárom

Česká hlava štátu Miloš Zeman sa deň pred mítingom lídrov V4 stretol so šéfom Národnej rady SR Borisom Kollárom. O neoficiálnom posedení informovali na sociálnych sieťach národnej rady aj hovorca českého prezidenta Jiří Ovčáček.

Zeman rokoval aj s expremiérom a lídrom opozičného Smeru Robertom Ficom, doplnil na sociálnej sieti Ovčáček. 

Kritická situácia na Ukrajine

Jednou z hlavných tém rokovaní prezidentov je bezpečnostná situácia, ktorá súvisí aj s vojnou u nášho východného suseda. V ukrajinskej metropole Kyjev sa totiž dnes ráno opäť rozozvučali sirény upozorňujúce na možné vzdušné útoky.

Od začiatku týždňa totiž Rusi opäť podnikli útok na ukrajinský Kyjev. Masívne raketové útoky ruská armáda podnikla v pondelok ráno prakticky na celom území Ukrajiny, si vyžiadali 14 mŕtvych a takmer 100 zranených. Informovala o tom britská stanica BBC.

Dodala, že – podobne ako v pondelok – aj v utorok nad ránom došlo k útokom na mesto Záporožie. Podľa gubernátora Záporožskej oblasti Olexandra Starucha sa ruské útoky zamerali na objekty infraštruktúry. Informácie o obetiach a škodách zatiaľ nezverejnili. Podľa mestskej rady rakety zasiahli a poškodili školu, nemocnicu a bytové domy.

Podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) sa terčom útoku v noci na utorok stala aj Vinnycká oblasť na juhozápade Ukrajiny. Ruská armáda tam dronmi zaútočila na Ladyžynskú tepelnú elektráreň.

Pondelkové útoky spôsobili, že mnohé z ostreľovaných miest a obcí sa ocitli bez dodávok elektriny, vody a telekomunikačného spojenia. Podľa denníka The Guardian je bez elektriny stále 1 300 obcí.

Ruský pokus na Valnom zhromaždení OSN

Situácia na Ukrajine je obzvlášť napätá po nezákonnej anexii časti krajiny Ruskou federáciou. Rusko sa dokonca pokúsilo vynútiť na Valnom zhromaždení OSN tajné hlasovanie o svojej nezákonnej anexii časti Ukrajiny. To sa mu nepodarilo.

Väčšina zo 193 členov OSN na začiatku mimoriadneho zasadnutia o tejto otázke hlasovala za verejné hlasovanie o návrhu rezolúcie. Valné zhromaždenie OSN začalo v pondelok rokovať o nedávnej anexii častí Ukrajiny, ktorou Rusko porušilo medzinárodné právo, informuje tlačová agentúra DPA.

Očakáva sa, že na konci zasadnutia, ktoré by sa pre veľký počet rečníkov mohlo predĺžiť až do stredy, budú členské štáty OSN hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej kroky Moskvy.

Rusko sa už vopred zasadzovalo za tajné hlasovanie – zrejme v nádeji na lepší výsledok, konštatuje DPA. Na rozdiel od Bezpečnostnej rady nie sú rezolúcie Valného zhromaždenia OSN podľa medzinárodného práva záväzné. Nadchádzajúce hlasovanie v New Yorku je považované za celosvetový „test“ nálad v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Pozorovatelia už určitý čas pozorujú „únavu“ z vojny v mnohých štátoch – najmä v Afrike a Latinskej Amerike. Niektorí sa pritom domnievajú, že vojna na Ukrajine odvádza pozornosť od iných regionálnych konfliktov a globálnych kríz.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá