Pri Nitre vypukol rozsiahly požiar. Oheň sa približuje k rodinným domom

  • Hasiči bojujú pri Nitre s požiarom obilia
  • Oheň sa blíži k rodinným domom
Požiar
Požiar pri obci Rišňovce, Reprofoto: FB/Michal Mišo Doboš
  • Hasiči bojujú pri Nitre s požiarom obilia
  • Oheň sa blíži k rodinným domom

Dnes sa na východe Slovenska vyskytujú búrky, ktoré sprevádzajú silné a intenzívne zrážky. Zatiaľ čo táto oblasť zápasí s nepriaznivým počasím, ostatné územia Slovenska bojujú so suchom, čo vedie k zvýšenému riziku vzniku požiarov.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, nedávno vypukol jeden taký požiar v blízkosti Nitry.

Na miesto prichádzajú ďalšie jednotky hasičov

Na požiar pri obci Rišňovce v okrese Nitra upozornila portál iMeteo.sk čitateľka. Podľa jej informácií požiar vypukol po 16. hodine a zasiahlo ho pole s obilím.

Hasiči sú už na mieste a snažia sa dostať požiar pod kontrolu. Oheň sa ale rýchlo šíri a približuje sa k rodinným domom, čo zvyšuje obavy o bezpečnosť. Na miesto prichádzajú aj ďalšie jednotky hasičov, aby pomohli pri zásahu.

K situácii sa vyjadrila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Nitre, Andrea Červočová.

„Momentálne tam zasahujú profesionálni hasiči z Nitry, Drážoviec, Hlohovca a dobrovoľní hasiči z mesta Hlohovec a obcí Rišňovce, Alekšince, Báb, Rumanová a Veľké Zálužie. Požiar je už lokalizovaný,“ uviedla Červočová.

Zrážkovo chudobné regióny 

Opakujúce sa vlny horúčav zhoršujú na Slovensku sucho. Jeho rôznou intenzitou sú aktuálne zasiahnuté približne dve tretiny územia krajiny. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v klimatologickom zhodnotení 28. týždňa.

Približuje, že počas piatich týždňov od 12. 6. do 16. 7. dosiahli najmenšie úhrny zrážok iba okolo desiatich milimetrov, predovšetkým na juhozápade SR, v regiónoch Záhoria, Malých Karpát a čiastočne aj Podunajskej nížiny.

„Veľmi málo zrážok v tomto období sme zaregistrovali aj v niektorých dolných častiach Horehronia, medzi zrážkovo chudobné regióny Slovenska treba v analyzovanom období zaradiť aj Nitru,“ hodnotia meteorológovia.

V Kuchyni na letisku zaznamenali iba 14 percent dlhodobého priemerného úhrnu zrážok v sledovanom období, v Nitre predstavovali zrážky necelú tretinu dlhodobého priemerného úhrnu.

„Všeobecne sa dá konštatovať, že relatívny nedostatok zrážok v tomto období prevládal aj v severozápadnej a severnej časti Slovenska, aj keď zaznamenané tamojšie úhrny zrážok vyjadrené v absolútnych hodnotách boli vyššie,“ uvádzajú meteorológovia na sociálnej sieti. Poukazujú pritom, že v Oravskej Lesnej spadla v sledovanom období necelá polovica dlhodobého priemerného zrážkového úhrnu.

Deficit pôdnej vlahy sa týka takmer celého územia SR. „Pôda je mierne a extrémne vyschnutá na väčšine západného Slovenska a na severe stredného Slovenska. Extrémne sucho je na Orave, Považí a v Žiarskej kotline,“ dodáva SHMÚ.

Oteplenie na Slovensku

Globálne otepľovanie sa na Slovensku, respektíve v strednej Európe, prejavuje výraznejšie v porovnaní s celosvetovým priemerom.

„Globálna teplota tu vzrástla asi o 2,5 stupňa Celzia v porovnaní s referenčným normálom IPCC, teda s obdobím rokov 1851 až 1900. Je to zhruba dvojnásobok oproti nárastu celosvetovej globálnej teploty, ktorá sa zvýšila približne o 1,27 až 1,28 stupňa Celzia,“ povedal pre TASR klimatológ Milan Lapin.

žena pije vodu počas horúčavy
zdroj: Freepik

Ako dodal, podobne ako na Slovensku sa oteplilo aj na kontinentoch v miernom pásme severnej pologule. V Arktíde aj na severe Európy, Ázie a Ameriky je potom oteplenie ešte výraznejšie a miestami prekročilo hranicu štyroch stupňov Celzia. Tento trend sa okrem iného prejavuje dramatickým ubúdaním plochy arktického ľadu.

Za problém klimatológ považuje tiež skutočnosť, že sa kontinenty otepľujú rýchlejšie než oceány – v nich sa teplo ukladá aj v hlbších vrstvách, teda nárast teploty na ich povrchu je menej markantný.

„Zväčšujúci sa kontrast medzi priemernou teplotou oceánov a pevniny má potom negatívny vplyv predovšetkým na vlhkosť vzduchu a na zrážky na kontinentoch. Z oceánov sa vyparuje menej vody, ako je potrebné na udržanie potrebnej vlhkosti vzduchu nad kontinentami, a stále častejšie sa tam objavuje nedostatok zrážok a sucho.“

„Na druhej strane v priestore tropických zenitálnych dažďov a monzúnov sa zväčšili úhrny zrážok, no zvýšila sa aj ich premenlivosť. Intenzita búrkových lejakov sa zároveň zvyšuje aj inde nad kontinentami,“ doplnil klimatológ.

Zdroje: iMeteo.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá