Prvá krajina sveta dáva „spaľovákom“ totálnu stopku. Ak nesplníš prísne pravidlá, tvoje auto skončilo

  • EÚ plánuje veľký zákaz od roku 2035
  • Jedna krajina však ide „proti prúdu“
  • Iný zákaz zavádza už teraz
auto mechanik elektrické vozidlo
Ilustračné fotografie, Canva/SimpleFoto, armando oliveira
  • EÚ plánuje veľký zákaz od roku 2035
  • Jedna krajina však ide „proti prúdu“
  • Iný zákaz zavádza už teraz

Zákaz spaľovacích motorov je témou, ktorú riešila Európska únia počas minulého roka. Pridala sa vtedy k Spojeným štátom, Kanade, Japonsku, Singapuru, Indii, Novému Zélandu a iným štátom. Tie totiž schválili zákon, ktorý v členských štátoch zakáže predaj áut so spaľovacím motorom, a to od roku 2035.

Jedna zo svetových krajín však na tento rok čakať neplánuje. Etiópia sa, na rozdiel od Európskej únie, snaží zakázať vozidlá so spaľovacími motormi už teraz. Alemu Sime, etiópsky minister dopravy a logistiky, oznámil, že do krajiny už nebudú môcť vstúpiť vozidlá, ktoré nie sú elektrické, informuje Electrek.

97 % energie krajiny pochádza z obnoviteľných zdrojov

Minister Sime tiež zdôraznil, že budovanie infraštruktúry pre nabíjacie stanice elektrických vozidiel má v krajine vysokú prioritu a poukázal na finančné ťažkosti pri dovoze benzínu a nafty, ktoré sú spôsobené nedostatkom zahraničnej meny a potrebou zvýšiť domácu poľnohospodársku produktivitu a podporu lokálnej výroby.

Krajina na východe Afriky, ktorá čelí veľkým výzvam s dovozom fosílnych palív, minulý rok na dovoz fosílnych palív vynaložila takmer 6 miliárd dolárov. Vyše polovica z nich bola určená na pohonné hmoty pre vozidlá. Etiópska vláda na tieto výdavky odpovedala zavedením prísnych obmedzení na vozidlá bez elektrického pohonu, ktoré majú byť implementované okamžite.

Etiópia v posledných 20 rokoch investovala do svojej energetickej infraštruktúry obrovské sumy, pričom 97 % jej energie dnes pochádza z obnoviteľných zdrojov, vrátane plánovanej vodnej elektrárne, ktorá by mala byť najväčšou v Afrike. Spoľahlivosť dodávok elektrickej energie však v niektorých oblastiach krajiny stále predstavuje pretrvávajúci problém.

Sime dodal, že prebiehajúce snahy o budovanie nabíjacích staníc pre elektrické autá zostávajú v krajine vysokou prioritou. Zároveň uviedol, že si z finančného hľadiska nemôžu dovoliť pokračovať v dovoze benzínu a nafty.

Môže za to vážny nedostatok peňazí na zahraničných účtoch, ktorý ovplyvňuje reálnu schopnosť krajiny dovážať ropu a iné komodity. Nedostatok cudzej meny vedie v africkom štáte aj k výraznému tlaku na zvýšenie domácej poľnohospodárskej produktivity a na podporu lokálnej výroby.

Kto nevyhovuje normám, dojazdil

Pri oznámení o zákaze nových vozidiel so spaľovacími motormi to však nekončí. Etiópia tiež zaviedla prísne emisné kontroly pre súčasné vozidlá, a tie, ktoré nevyhovujú normám, budú z cestnej premávky odstránené. Toto opatrenie prispieva k bezpečnosti cestnej premávky. Mnohé z dvoch miliónov vozidiel, ktoré jazdia po etiópskych cestách, majú už 20 rokov alebo viac, informuje Topspeed.

Celkovo Etiópia reaguje na svoje finančné a ekologické výzvy prijatím opatrení na obmedzenie dovozu a používania vozidiel na fosílne palivá, zatiaľ čo Európska únia plánuje podobné kroky na neskorší termín. Minister Sime ďalej zdôraznil implementáciu nových praktík v strategických záležitostiach a oslovil výbor pre iniciatívy ministerstva súvisiace s iniciatívami „zelenej dopravy“ v celej Etiópii.

Zdroje: Electrek, Topspeed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá