„Putin chce zmraziť Ukrajinu k poslušnosti,“ tvrdí Zelenskyj. Utrpenie civilistov má podľa neho rásť

  • Zelenskyj varuje pred útokmi na kľúčové infraštruktúry
  • Rusko útočí na energetickú infraštruktúru
  • Kyjev žiada posilnenie protivzdušnej obrany
Putin Zelenskyj
  • Zelenskyj varuje pred útokmi na kľúčové infraštruktúry
  • Rusko útočí na energetickú infraštruktúru
  • Kyjev žiada posilnenie protivzdušnej obrany
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozorňuje na mimoriadne nebezpečný vývoj vojny. Podľa jeho slov sa Rusko pripravuje na rozsiahlu ofenzívu, ktorej cieľom má byť ukrajinský jadrový energetický systém, píše portál Euronews

Údery na jadrové elektrárne by podľa Kyjeva mohli spôsobiť kolaps energetickej siete a viesť k masívnemu utrpeniu civilného obyvateľstva. Vyhlásenie prišlo v čase, keď sa vojna blíži k začiatku piateho roku a ruské útoky v posledných týždňoch výrazne zosilneli. 

Útoky majú zlomiť Ukrajinu v zime

Zelenskyj v nedeľu uviedol, že Kremeľ cielene pripravuje údery na jadrové elektrárne s cieľom „zmraziť Ukrajinu k poslušnosti“ prostredníctvom útokov na energetickú infraštruktúru.

Podľa prezidenta Rusko v poslednom období čoraz častejšie zasahuje energetické objekty. Úmysel je podľa Kyjeva jasný – zvýšiť utrpenie civilistov uprostred zimy. Výsledkom sú rozsiahle výpadky energií v niekoľkých regiónoch krajiny. Tisíce domácností prichádzajú denne o prístup k plynu aj elektrine.

„Situácia v energetickom systéme zostáva zložitá, ale robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme všetky služby obnovili čo najrýchlejšie,“ napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti X.

Rusko nemá záujem ukončiť vojnu, tvrdí ukrajinský prezident

Ukrajinský prezident zároveň obvinil Moskvu, že neprejavuje „žiadnu ochotu“ ukončiť vojnu, a to napriek prebiehajúcim mierovým iniciatívam, ktoré vedú Spojené štáty. Konflikt sa podľa neho naďalej stupňuje práve v čase, keď diplomacia hľadá cesty k prímeriu. Realita na bojisku však ide opačným smerom.

„Minulú noc bolo proti nám vypustených viac ako 200 útočných dronov. Pod útokom sa ocitli regióny Sumy, Charkov, Dnipro, Záporožie, Chmeľnyckyj a Odesa. Zranenia utrpeli desiatky ľudí vrátane dieťaťa. K dnešnému dňu boli hlásené dve obete,“ uviedol Zelenskyj.

Nočné ruské útoky podľa Kyjeva v posledných týždňoch nabrali na intenzite. Používajú sa silnejšie typy zbraní a škody sú čoraz rozsiahlejšie.

Ukrajina tvrdí, že väčšina cieľov má civilný charakter.

Len počas jedného týždňa Rusko podľa Zelenského vykonalo:

  • viac ako 1 300 dronových útokov,
  • vyše 1 000 riadených leteckých bômb,
  • viac než dve desiatky raketových úderov rôznych typov, vrátane balistických striel.

Takýto rozsah útokov patrí podľa ukrajinských predstaviteľov medzi najintenzívnejšie od začiatku invázie.

Kyjev žiada viac protivzdušnej obrany

Zelenskyj vyzval spojencov, aby výrazne posilnili vojenskú pomoc Ukrajine. Podľa neho je nevyhnutné pokračovať v budovaní obranyschopnosti krajiny, ak má dokázať čeliť pokračujúcim ruským útokom. Hlavnou prioritou zostáva protivzdušná obrana.

„Preto Ukrajina stále potrebuje viac ochrany – predovšetkým viac rakiet pre systémy protivzdušnej obrany,“ zdôraznil prezident.
Zároveň varoval, že ak Rusko úmyselne naťahuje diplomatický proces, odpoveď medzinárodného spoločenstva musí byť tvrdšia. „Ak Rusko vedome predlžuje diplomaciu, reakcia sveta musí byť rozhodná: viac pomoci Ukrajine a viac tlaku na agresora,“ dodal.

Rokovania v USA

Zvýšené útoky prichádzajú v čase, keď ukrajinská delegácia pricestovala do Miami, kde má viesť rokovania s americkými predstaviteľmi a zástupcami prezidenta Donalda Trumpa.

Podľa šéfa prezidentskej kancelárie Kyryla Budanova delegáciu tvoria aj hlavní vyjednávači Rustem Umerov a Davyd Arachamija. Ich cieľom je rokovať o „detailoch mierovej dohody“.

Budanov na platforme Telegram uviedol, že delegácia má naplánované stretnutia s americkým osobitným vyslancom Stevom Witkoffom, Trumpovým zaťom Jaredom Kushnerom a ministrom armády USA Danom Driscollom.

Washington má poznať realitu vojny

Zelenskyj uviedol, že tímu nariadil, aby americkej strane poskytol čo najpresnejší obraz o situácii na fronte. Cieľom je, aby Washington plne pochopil rozsah ruských útokov a ich dosah na civilné obyvateľstvo.

„Tieto údery neustále zhoršujú aj tie malé možnosti dialógu, ktoré existovali. Americká strana to musí pochopiť,“ zdôraznil ukrajinský prezident. Podľa Kyjeva sú práve pokračujúce bombardovania dôkazom, že Moskva momentálne nemá záujem o skutočné prímerie.

Varovania pred útokmi na jadrové elektrárne vyvolávajú obavy ďaleko za hranicami Ukrajiny. Zásah takýchto zariadení by neznamenal len výpadky elektriny, ale potenciálne ohrozenie miliónov ľudí a destabilizáciu celej Európy.

Zelenskyj preto apeluje na spojencov, aby ruskú stratégiu nepodceňovali a reagovali skôr, než sa z energetickej vojny stane globálny bezpečnostný problém.

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, X/Volodymyr Zelenskyy

Najnovšie videá

Trendové videá