Radačovský mieri na Cyprus, stane sa veľvyslancom. Politická nominácia posilní SNS aj vládnu väčšinu v parlamente
- Nezávislý poslanec Miroslav Radačovský sa stane veľvyslancom
- Menovanie posilní SNS a zabezpečí lojálneho poslanca v parlamente
- Nezávislý poslanec Miroslav Radačovský sa stane veľvyslancom
- Menovanie posilní SNS a zabezpečí lojálneho poslanca v parlamente
Nezávislý poslanec Miroslav Radačovský sa má stať slovenským veľvyslancom na Cypre. Podľa zistení Denníka N ide o politickú nomináciu, ktorá umožní SNS získať v parlamente lojálneho poslanca a posilniť svoj klub aj vládnu väčšinu.
Radačovský, bývalý europoslanec, by tak získal štyri roky v diplomatickej službe s nadštandardným platom, namiesto dvoch rokov v parlamente, ktoré by boli pravdepodobne jeho poslednými vo vysokej politike.
Vláda jeho vymenovanie schválila už začiatkom marca v utajenom režime, pričom Radačovský sa už stretol aj s prezidentom Petrom Pellegrinim. Nominácia je vnímaná ako ďalší príklad politickej a nie odborné menovanie do diplomatickej funkcie.
O stanovisko sme požiadali Ministerstvo zahraničných vecí aj stranu SNS.
Kontroverzie okolo Miroslava Radačovského
Po odchode Rudolfa Huliaka do funkcie ministra športu a cestovného ruchu sa uvoľnila poslanecká stolička v parlamente, ktorú má získať Miroslav Radačovský. Bývalý sudca a europoslanec je vo verejnom priestore známy viacerými kontroverziami, ktoré sprevádzali jeho kariéru v justícii aj politike. Radačovský kandidoval v predčasných voľbách 2023 za SNS a sľubuje podporu vládnej koalície, pričom odmieta predčasné voľby.
Radačovský sa počas svojho pôsobenia v Európskom parlamente dostal do povedomia napríklad symbolickým vypustením holubice na zasadnutí, čo malo vyjadriť jeho želanie mieru pre Európu. Už skôr sa zviditeľnil ako sudca v spore exprezidenta Andreja Kisku ohľadom pozemkov vo Vysokých Tatrách, ktorý rozhodol v neprospech Kisku. Meno Radačovského sa spája aj s kauzou z roku 1999, keď bol zastavený políciou pri kontrole auta, v ktorom sa našla nelegálna zbraň a drogy; po dvanástich rokoch súdnych procesov bol v roku 2012 vyhlásený za nevinného.
Exsudca má široký odborný záber z pôsobenia na okresných a krajských súdoch a v roku 2019 vstúpil do politiky, keď sa prekrúžkoval na kandidátke Kotlebovej ĽSNS do Európskeho parlamentu. Po rozpore so stranou založil malú stranu Slovenský Patriot, ktorej je predsedom, a do parlamentu sa má dostať aj jeho dlhoročný asistent Adam Lučanský.
Radačovský je známy aj kontroverznými vystúpeniami a politickými názormi. Počas vystúpenia v europarlamente vyzýval na zastavenie zásielok zbraní na Ukrajinu a upozorňoval, že Slovanov by mohli zasiahnuť konflikty medzi západnou a východnou Európou. Poslanci a odborníci sa na jeho vstup do parlamentu pozerajú rôzne – niektorí oceňujú jeho geopolitický rozhľad, iní varujú pred šírením konšpirácií a „hulvátskym správaním“.
Radačovského nástup do parlamentu tak znamená nielen doplnenie uvoľnenej stoličky po Huliakovi, ale aj príchod kontroverzného politika s výrazným osobitým štýlom a silnými názormi na zahraničnú i domácu politiku.
Čítaj viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N , Archív Startitup