Rafinéria bije na poplach: Krajine, do ktorej cestujú mnohí Slováci, hrozí nedostatok paliva

  • Firma prechádza na výrobu z ropy inej krajiny než z Ruska
  • Pre suseda Slovenska je dovoz pohonných hmôt z tuzemska dôležitý
Čerpacia stanica
Ilustračná snímka, archív Canva
  • Firma prechádza na výrobu z ropy inej krajiny než z Ruska
  • Pre suseda Slovenska je dovoz pohonných hmôt z tuzemska dôležitý

Rafinéria Slovnaft upozorňuje na hrozbu nedostatku paliva na jej benzínových pumpách v Česku, píše TASR. Piateho decembra končí výnimka z embarga na ruskú ropu. Firma prechádza na výrobu z ropy inej krajiny, čo je finančne a technologicky náročné a trvá to určitú dobu.

Pre Česko je dovoz pohonných hmôt zo Slovenska dôležitý, najmä ten na Moravu. Slovensko požiadalo o predĺženie výnimky, avšak zatiaľ nie je zrejmé, či mu Brusel vyhovie. Spoločnosť vyrába svoje produkty predovšetkým z ruskej ropy.

Bezprostredne po piatom decembri sa budeme snažiť našich českých zákazníkov aj naďalej zásobovať v súlade so sankciami,“ uviedol vedúci komunikácie a hovorca spoločnosti Slovnaft Anton Molnár. No slovenská jediná domáca rafinéria vidí riziká.

Odstávky či neplánované poruchy a opravy v rafinériách v Česku, ako aj ďalších rafinériách v regióne, ktoré sú v poslednej dobe vo všetkých krajinách regiónu veľmi bežné, výrazne zvyšujú riziko nedostatku palív v regióne,“ vysvetlil hovorca.

Doplnil, že časť technologických zmien je naplánovaná na budúci rok počas generálnych odstávok. „Celkovo na diverzifikáciu je nutné investovať dvesto miliónov eur,“ vyčíslil vedúci komunikácie.

Česku domáca produkcia palív nestačí a okrem Slovenska nemajú veľa možností, ako dovážať palivo, ktoré im chýba, predovšetkým naftu. Ani iným krajinám v regióne nestačí domáca produkcia.

Pätina českej spotreby

Slovnaft v súčasnosti spracováva približne 30 % alternatívnej ropy, na ktorú sa sankcie nevzťahujú. Je kľúčovým importérom a dováža približne pätinu celkového objemu, ktorý sa v Česku spotrebuje. Najzávislejšia je od Slovnaftu Morava, kde každý druhý liter palív pochádza priamo z bratislavskej rafinérie.

Výnimka by sa mala predĺžiť o rok. Ak sa tak nestane, hrozbou Česka je, že ich rafinérie vyrobia doma zhruba o 30 % menej palív, najmä motorovej nafty, než sa v krajine spotrebuje.

Pomôcť Česku nedokážu ani Poľsko či Rakúsko, ktoré sú takisto v produkcii palív nesebestačné. Slovensko je s Českom prepojené priamym produktovodným spojením, ktorý, pokiaľ sa zastaví, spôsobí problém celému veľkoobchodnému trhu s palivami a následne aj trhu s palivami priamo predávanými na čerpacích staniciach.

Molnár priblížil, že chýbajúce palivo sa do Česka môže doviesť teoreticky z Nemecka, avšak to znamená, že české železnice musia zvládnuť nápor extra vlakových súprav. V súčasnosti palivá z Nemecka prepraví približne 800 vlakov, pričom po novom by to malo byť až 1 600 vlakov.

Ďalšou možnosťou je preprava cisternami, čo však enormne môže zaťažiť diaľnice a cesty prvej triedy po celej krajine, a to najmä na Morave. Na motorové palivá vyrobené z inej ako ruskej ropy sa sankcie nevzťahujú.

Zákaz dovozu ruských ropných produktov, ako sú nafta či benzín, do krajín Európskej únie, nadobudol v účinnosť, informoval portál Teraz.sk. Opatrenie má za cieľ ešte väčšmi obmedziť príjmy Ruska z predaja energií, a tým aj jeho schopnosť financovať vojnu proti Ukrajine.

Ďalšie investície

Spoločnosť plánuje v areáli svojej bratislavskej rafinérie vybudovať centrum na energetické zhodnotenie odpadu. Predpokladaná kapacita zariadenia je takmer 320 000 ton ročne.

Jej investičné náklady sa odhadujú približne na 200 milióna eur. Spustenie výstavby sa odhaduje o dva roky. „Centrum energetického zhodnotenia odpadov bude pozostávať z prevádzky na dotriedenie vytriedených zložiek odpadu a zariadenia na energetické zhodnocovanie nebezpečného, a nie nebezpečného odpadu z komunálnej a priemyselnej sféry,“ uviedla spoločnosť v zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

Centrum bude podľa spoločnosti schopné zhodnotiť odpad z uvažovanej zvozovej oblasti regiónu západného Slovenska. Zároveň zabezpečí aj zhodnotenie odpadového kalu z vlastnej produkcie rafinérie. „Energetické zhodnocovanie zmesového komunálneho a priemyselného odpadu je spojené s výrobou a dodávkou pary a elektrickej energie pre rafinériu, prípadne do distribučnej sústavy,“ dodala.

Zariadenie je v zámere predstavené v dvoch variantoch, ktoré sa odlišujú v riešení čistenia spalín z navrhovanej činnosti. Plánovaná investícia má priniesť aj 40 pracovných miest. Predpokladaný začiatok výstavby je v roku 2025, výstavba by mala trvať štyri roky.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá