Riziko teroristického útoku EÚ pred Vianocami stúpa: EK chce chrániť „najohrozenejšie lokality“

  • Vojna v Izraeli vplýva na nárast terorizmu v Európe
  • Zvýšili sa aj antisemitické útoky, na ktoré ministri EÚ promptne reagujú
  • Čo to znamená pre Európu?
  • Vojna v Izraeli vplýva na nárast terorizmu v Európe
  • Zvýšili sa aj antisemitické útoky, na ktoré ministri EÚ promptne reagujú
  • Čo to znamená pre Európu?

Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová v utorok vyjadrila znepokojenie nad „významným rizikom“ teroristických útokov v EÚ v predvianočnom období a túto hrozbu pripísala prebiehajúcej vojne na Blízkom východe.

Johanssonová pred novinármi pred zasadnutím Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci zdôraznila súvislosť medzi konfliktom v Izraeli a hnutím Hamas a možnosťou zvýšenej teroristickej aktivity v Európskej únii počas nadchádzajúcich sviatkov.

Zvýšené riziko

Podľa jej slov „vzhľadom na vojnu medzi Izraelom a Hamasom a z nej vyplývajúce spoločenské rozpory spolu s blížiacim sa sviatočným obdobím existuje v Európskej únii značné riziko teroristických útokov“, píše portál Politico.

Johanssonová sa vyjadrila v súvislosti s nedávnym útokom v blízkosti Eiffelovej veže v Paríži, pri ktorom prišiel o život jeden Nemec a ďalší boli zranení. Útočník údajne prisahal vernosť teroristickej skupine Islamský štát, odhalil francúzsky prokurátor.

Johanssonová pri úvahách o tomto incidente vyjadrila poľutovanie: „Nedávno sme boli svedkami toho v Paríži a žiaľ, podobné udalosti sme videli už predtým.“

V októbri sa francúzsky učiteľ stal obeťou smrteľného bodnutia nožom v Arrase, francúzske orgány tento akt považovali za teroristický incident. Koncom novembra nemecká domáca špionážna agentúra tiež vyjadrila obavy zo zvýšeného rizika útokov radikalizovaných islamistov na území Nemecka a priamo ho pripísala prebiehajúcemu konfliktu medzi Izraelom a Hamasom.

Antisemitizmus na vzostupe?

Ďalej portál informuje, že komisárka upozornila na znepokojujúci trend a konštatovala nárast antisemitských trestných činov vo viacerých európskych krajinách od 7. októbra, keď palestínska militantná skupina Hamas začala nepriateľské akcie. Konflikt si vyžiadal 1 200 obetí na životoch a stovky rukojemníkov.

Následne si masívna odveta Izraela proti Hamasu v Gaze, o ktorej informovala Palestínska samospráva aj ministerstvo zdravotníctva vedené Hamasom, tragicky vyžiadala životy viac ako 15 000 Palestínčanov.

Johanssonovej zadržanie signalizuje naliehavú potrebu zvýšených bezpečnostných opatrení a ostražitosti v celej EÚ v tomto kritickom období, pričom nalieha na spoločné úsilie zamerané na riešenie a zmiernenie hroziacej hrozby terorizmu.

Reakcia EÚ a štátov

Komisárka avizovala, že plánuje vyčleniť ďalších 30 miliónov eur na ochranu niektorých potenciálne ohrozených lokalít, napríklad bohoslužobných objektov.

Ministri členských štátov majú na utorkovom stretnutí v Bruseli diskutovať o bezpečnosti vo vnútri Únie v súvislosti s vojenskými konfliktmi na Ukrajine a Blízkom východe. Na programe je tiež rokovanie o situácii v schengenskom priestore a o reforme azylovej a migračnej politiky.

Viac spravodlivosti pre obete

Ministri vnútra členských krajín EÚ v utorok v Bruseli schválili závery o zlepšení podpory a uznávania pre obete terorizmu. Dokument zdôrazňuje, že k boju proti terorizmu je potrebné pristupovať nielen z bezpečnostného hľadiska, ale aj so zameraním sa na ľudí priamo zasiahnutých teroristickými činmi.

Podľa stanoviska ministrov pripomínanie si obetí terorizmu je rozhodujúca pre proces reintegrácie tých, ktoré prežili, pre posilnenie sociálnej súdržnosti a pre obranu demokratických hodnôt. Svedectvá obetí terorizmu sú silným nástrojom na zvýšenie povedomia o ľudských dôsledkoch teroristických činov a na predchádzanie radikalizácii.

Rada ministrov preto vyzvala členské štáty, aby podporovali politiku na podporu obetí terorizmu, aby sa nezabudlo na ich utrpenie a aby sa tento proces mohol použiť na predchádzanie násilnej radikalizácii.

Smernica o právach, podpore a ochrane obetí trestných činov v EÚ zabezpečuje, že osoby, ktoré sa stali obetiam trestného činu bude uznaný tento ich štatút a bude sa s nimi zaobchádzať s rešpektom.

Zákon stanovuje, že im musí byť poskytnutá náležitá ochrana, podpora a prístup k spravodlivosti. Zaväzuje tiež krajiny EÚ, aby úradníkom, ktorí pravdepodobne prídu do kontaktu s obeťami terorizmu, zabezpečili primerané školenie.

Zdroje: Politico, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá