Rok 2024 prinesie vzácne nebeské úkazy: Hlavnou atrakciou bude výnimočný modrý spln (PREHĽAD)

  • Tento rok opäť prinesie na nočnú oblohu nebeské divadlo, a to viackrát
  • Ponúkame ti prehľad javov, ktoré môžeš v roku 2024 pozorovať aj na Slovensku
Muž pozoruje nočnú oblohu.
Ilustračné foto, Freepik/@ArtPhoto_studio
  • Tento rok opäť prinesie na nočnú oblohu nebeské divadlo, a to viackrát
  • Ponúkame ti prehľad javov, ktoré môžeš v roku 2024 pozorovať aj na Slovensku

Každý rok nám nočná obloha predvádza svoje vesmírne divadlo a tento rok nebude výnimkou. Ak patríš medzi milovníkov nočnej oblohy, priprav si ďalekohľad.

Môžeš sa tešiť na krásne nebeské stretnutia planét s Mesiacom aj na čiastočné zatmenie Mesiaca. V roku 2024 sa očakáva aj príchod jednej výraznej kométy. V priebehu jesene by mohla poskytnúť podobné divadlo, aké v júli 2020 predviedla kométa NEOWISE.

Prinášame ti zoznam javov, ktoré si môžeš pozrieť na oblohe v roku 2024. 

Žiarivé kométy

Ako uvádza portál vedanadosah.sk, prvý štvrťrok prinesie bohatú škálu komét. Napríklad z územia Slovenska si môžeš všimnúť kométu 62P/Tsuchinshan 1, ktorú objavili 1. januára 1965. Túto kométu bude možné pozorovať od začiatku roka až do polovice marca. V januári sa objaví na oblohe dve hodiny pred polnocou, vo februári ju uvidíš okolo deviatej večer a v marci už približne o siedmej.

Ďalšia kométa, ktorú môžeme pozorovať, je C/2021 S3. Táto kométa bude jasne viditeľná od začiatku roka až do polovice augusta 2024 a bude dostupná aj pre pozorovateľov u nás. V januári sa objaví na oblohe dve hodiny pred východom Slnka, zatiaľ čo v marci už vychádza okolo jednej hodiny po polnoci.

Môžeš si tiež všimnúť kométu 13P/Olbers. Heinrich Wilhelm Matthias Olbers ju objavil 6. marca 1815. Z územia Slovenska ju bude možné pozorovať od polovice februára až do začiatku októbra. Vo februári sa objaví na večernej oblohe a zostane viditeľná päť hodín po západe Slnka.

Objaví sa jedna planéta za druhou

V tomto období si môžeš všimnúť hneď niekoľko planét na oblohe. Napríklad Merkúr, ktorého pozorovanie začína už začiatkom januára. Vychádza približne hodinu a pol pred východom Slnka.

Po 12. januári sa však pozorovacie podmienky pre Merkúr zhoršia. Planéta sa znova objaví v druhej polovici marca, kedy ju bude možné vidieť večer po západe Slnka.

Jupiter, Merkúr, Venuša, Urán a Mars sa dnes večer zosúladia s Mesiacom na nočnej oblohe
zdroj: Unsplash/Greg Rakozy

Venuša sa tiež objaví na oblohe a bude viditeľná takmer počas celého spomenutého obdobia. Na začiatku januára ju môžeš pozorovať tri hodiny pred východom Slnka.

Ku koncu januára sa jej východ posunie na dve hodiny pred východom Slnka. V priebehu februára bude Venuša na oblohe tiež často viditeľná.

Podmienky na pozorovanie planéty Mars sa postupne zlepšia. V januári ho môžeš vidieť tesne pred východom slnka. Jupiter sa na oblohe objaví v celom prvom štvrťroku a bude ho možné pozorovať v najlepších podmienkach.

Meteorické roje

Tento rok na meteorické roje dlho čakať nemusíš. Prvým, ktorý sa predvedie, je meteorický roj Kvadrantidy. Obvykle je aktívny od 1. do 10. januára. Pozorovanie tohto roja ale môže byť náročnejšie kvôli krátkej dobe maximálnej aktivity a možnému vplyvu fázy Mesiaca.

Práve vplyv Mesiaca spôsobí, že tohtoročné pozorovacie podmienky nebudú ideálne. Lepšie šance budeme mať až budúci rok. No aj tak, možno tento rok zahliadneš aspoň niekoľko meteorov.

Meteorický roj Eta Akvaríd nás čaká v noci z 5. na 6. mája. Podmienky pre pozorovanie budú ideálne, keďže Mesiac bude len dva dni pred novom. Najlepšie je sledovať tento roj od tretej hodiny ráno až do svitania. Odporúča sa zamerať pozornosť na súhvezdie Vodnár, kde sa nachádza radiant roja.

V decembri bolo možné pozorovať aj meteorický roj Geminidy. Prvé správy o Geminidách pochádzajú z roku 1862. Materským telesom meteorického roja nie je kométa ako u väčšiny rojov, ale asteroid 3200 Phaeton, ktorý bol objavený v roku 1983.

Geminidy sú podľa astronómov mladým meteorickým prúdom, ktorého aktivita od jeho objavenia postupne stúpala a podľa niektorých modelov sa v súčasnosti nachádza v maxime. 

Polárna žiara

Tento rok máš možnosť vidieť aj polárne žiary. V našich končinách je najväčšia pravdepodobnosť ich výskytu počas jari a jesene. Nemôžeš však očakávať veľmi jasné žiary, aké sú bežné v severských krajinách.

Polárna žiara
zdroj: Facebook/Jakub Zahuranec

Polárne žiary sú často viditeľné len prostredníctvom fotoaparátu, pretože ich detekcia voľným okom býva ťažšia.

Výnimočný „modrý Mesiac“

Tento jav sa odohrá v pondelok 19. augusta, tesne pred pol deviatou večer. Názov „modrý Mesiac“ vychádza z anglického príslovia „once in a blue moon“, čo sa u nás používa ako „raz za uhorský rok“.

Počas jedného astronomického obdobia zvyčajne nastanú len tri splny, ale tentokrát budú štyri, čo je vzácne.

Leto 2024 začne letným slnovratom 20. júna a skončí sa jesennou rovnodennosťou 22. septembra. Počas tohto obdobia nastane štyrikrát spln a tretí spln sa označuje za modrý Mesiac.

Zdroje: vedanadosah.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá