RTVS končí. Parlament odklepol návrh, ktorý postavil na nohy ľudí naprieč Slovenskom

  • Aktuálne parlament rozhodol o osude RTVS
  • Poslanci schválili koniec verejnoprávnej televízie v jej doterajšej forme
rtvs štrajk
Denník N/Tomáš Benedikovič, TASR/Martin Baumann
  • Aktuálne parlament rozhodol o osude RTVS
  • Poslanci schválili koniec verejnoprávnej televízie v jej doterajšej forme

Od 1. júla skončí RTVS vo forme, v akej ju doposiaľ Slováci poznali. Za návrh so zmenami hlasovalo 78 poslancov.

Okrem názvu sa zmení aj generálny riaditeľ telerozhlasu. Zvolí ho nová Rada RTVS pozostávajúca z členov vybraných parlamentom a ministerstvom kultúry a financií.

Štrajk nepriniesol ovocie

Pracovníci RTVS v pondelok 10. júna štrajkovali proti predloženému návrhu, ktorý prešiel do druhého hlasovania. Chceli dosiahnuť stiahnutie nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) alebo jeho prepracovanie, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov, zlepšilo sa financovanie verejnoprávneho média a ukončili sa útoky zo strany politikov na novinárov.

„Zrušenie rešpektovanej značky RTVS navyše prinesie chaos a zbytočné finančné náklady. Pred niekoľkými mesiacmi RTVS prišla takmer zo dňa na deň o tretinu svojho naplánovaného rozpočtu. Nasledovali škrty a zastavenie plánovaného rozvoja,“ uviedli členovia štrajkového výboru.

V rámci štrajku sa rozhodli na 3 hodiny prerušiť svoju prácu.

Oblečení do čierneho

V apríli sa pracovníci verejnoprávnej televízie a rozhlasu obliekli na protest do čierneho. Chceli tým vyjadriť, že RTVS je nezávislá inštitúcia a nikto nemá právo ohroziť jej slobodný charakter. Vláda schválila 24. apríla zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Pôvodný návrh o STaR bol stiahnutý rezortom kultúry kvôli viac ako 300 pripomienkam a nahradený novým návrhom.

Z nového návrhu bola vypustená možnosť odvolať riaditeľa bez udania dôvodu a preformuloval sa aj názov verejnoprávnej inštitúcie. Zamestnanci RTVS však nesúhlasili ani s týmto novým návrhom. „Vedenie RTVS konštatuje, že napriek mnohým výzvam na konštruktívny dialóg a riešenie situácie sa súčasná vláda rozhodla pre účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium,“ vyjadrili sa pracovníci RTVS.

Hoci riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie nebude môcť byť odvolaný bez udania dôvodu, schválením nového návrhu zákona parlamentom končí terajšie vedenie. Etická komisia by po novom mala posudzovať správanie zamestnancov a spolupracovníkov televízie a rozhlasu. Manažment RTVS to považuje za účelovú zmenu v rozpore s legislatívou.

Podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) má nový zákon vytvoriť kvalitné legislatívne prostredie, zastaviť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania a zabezpečiť finančnú konsolidáciu média.

„Návrhom sa do vysielania vracia osobitá identita verejnoprávnych médií pri dodržaní plurality, princípov demokracie a slobodnej tvorby,“ uviedla Šimkovičová v závere diskusie v parlamente k zmenám v RTVS.

Najnovšie videá

Trendové videá