Ruská propaganda vidí za útokom na Izrael prekvapivého vinníka: Sami však z udalosti ťažia

  • Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev tvrdí, že za všetko môže USA
  • Ide o klasický ruský naratív, Rusku však vyhovuje táto situácia
medvedev
TASR/AP, Craig Ruttle, Ekaterina Shtukina
  • Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev tvrdí, že za všetko môže USA
  • Ide o klasický ruský naratív, Rusku však vyhovuje táto situácia

Ruská propaganda neváhala a aj pri útoku teroristov z Hamasu nabehla na tradičnú nôtu. Za všetko, čo sa deje na Blízkom východe, obvinila Západ, konkrétne Spojené štáty.

„Vypuknutie bojov medzi Hamasom a Izraelom na 50. výročie začiatku Jomkipurskej vojny je udalosť, ktorá sa dala očakávať. Toto musel urobiť Washington a jeho spojenci. Konflikt medzi Izraelom a Palestínou trvá už desaťročia. A USA sú tam kľúčovým hráčom,“ napísal bývalý prezident Ruska Dmitrij Medvedev na Telegrame.

Bývalý prezident, ktorý v poslednej dobe pravidelne vyzýva k použitiu jadrových zbraní na Západ, k zničeniu Ukrajiny či k útoku na členské krajiny NATO.

Medvedev, ktorý je v súčasnosti predseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, uviedol, že Spojené štáty by sa mali zamerať na riešenie izraelsko-palestínskej otázky namiesto podpory Ukrajiny. USA pritom nazval „idiotmi“.

Bývalý prezident, ktorý bol v minulosti prezývaný ako ruský Obama pre jeho liberálne názory a snahy zblížiť Rusko so Západom, sa v súčasnosti stal jedným z hlavných predstaviteľov ruskej propagandy. Tá nepodložene obviňuje USA a jej spojencov z vyvolávania konfliktov a revolúcií po celom svete. Túto rétoriku zastáva aj prezident Ruskej federácie Vladimir Putin, ktorý nepodložene tvrdil, že oranžovú revolúciu na Ukrajine organizovali Spojené štáty za pomoci Európskej únie.

Rusom konflikt na Blízkom východe vyhovuje

K násiliu v Izraeli sa vyjadril aj Putin, ktorý hovoril podobným tónom ako jeho bývalý chránenec Medvedev.

„Som presvedčený, že mnohí ľudia so mnou budú súhlasiť, že je to jasný príklad zlyhania politiky USA na Blízkom východe,“ povedal Putin v Moskve počas stretnutia s irackým premiérom Muhammadom Súdáním. Ako potrebné označil prijatie rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) o vytvorení nezávislého a zvrchovaného palestínskeho štátu.

Spojené štáty sa podľa Putina usilovali monopolizovať reguláciu konfliktu, no nezamýšľali sa nad hľadaním kompromisov prijateľných pre obe strany. Západ podľa neho nebral do úvahy základné záujmy Palestínčanov.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok povedal, že vytvorenie palestínskeho štátu by bolo najspoľahlivejším riešením.

Izraelčanka plače nad vojnou
zdroj: TASR/AP/Maya Alleruzzo

Kremeľ doteraz neodsúdil útoky Hamasu. Dobré vzťahy mal predtým jednak s Izraelom, jednak s Palestínou. Dokonca udržuje aj vzťahy s Hamasom, ktorého predstavitelia občas zavítajú do Moskvy na návštevu.

Podľa všetkého útok pomáhal plánovať Irán, ktorý je hlavným podporovateľom Hamasu. Rusko zas podporuje Irán, ktorý mu dodal samovražedné drony a muníciu.

Ruský expert na Blízky východ žijúci v Azerbajdžane Ruslan Suleimanov pre poľský DW povedal, že Kremeľ samotný sám ťaží z udalosti na Blízkom východe. Oči celého sveta sa totiž upreli na Izrael a Ukrajina je menej sledovaná.

„Útok prinajmenšom odpútava pozornosť od toho, čo robí ruská armáda na Ukrajine,“ poznamenáva. Akákoľvek udalosť tohto typu môže byť použitá pre vnútornú potrebu Ruska. Expert tiež tvrdí, že väčšinu ľudí v Rusku konflikt na Blízkom východe príliš neznepokojuje. „Je to príliš vzdialené a príliš komplikované,“ uvádza Suleimanov.

Teroristický útok, ktorý začal v sobotu, si vyžiadal už 1 200 mŕtvych na strane Izraela a 2 900 zranených. Izraelská armáda tvrdí, že zabili už 1 500 ozbrojencov hnutia Hamas.

Zdroje: TASR, DW

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá