Rusko tvrdo bojuje voči nezávislým médiám. Putin prehráva vojnu s celým svetom, tvrdí opozičný politik

  • Nezávislé médiá neposúvajú oficiálne informácie, berú ich z vlastných zdrojov
  • Šíria tak pravdu a sú preto pod tvrdou paľbou. Snažia sa ich umlčať
Putin, médiá
SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP, Unsplash/Camilo Jimenez
  • Nezávislé médiá neposúvajú oficiálne informácie, berú ich z vlastných zdrojov
  • Šíria tak pravdu a sú preto pod tvrdou paľbou. Snažia sa ich umlčať

V Rusku je už len málo nezávislých spravodajských kanálov, ktoré nie sú pod kontrolou vlády. Jedným z dôveryhodných zdrojov informácií bolo rádio Echo Moskvy.

V utorok ráno však moderátori stíchli, umlčali ich. Poslucháčov po naladení stanice čakalo iba syčanie statickej elektriny, píše portál Aljazeera.

Tvrdé kroky proti pravde

24. februára nariadil ruský prezident Vladimír Putin vojenskú inváziu na Ukrajine. Putinove kroky odsúdil celý demokratický svet. Protestovalo sa v mnohých častiach sveta a nesúhlas bol zreteľný aj z ulíc Moskvy. Úradníci proti demonštrantom tvrdo zasahovali. Štát tvrdí, že ide len o „špeciálnu operáciu“.

V Rusku je stále aktuálny zákaz protestov, ktorý nastal v dôsledku pandémie. Miestni sa začali na sociálnych sieťach povzbudzovať krátko po napadnutí Ukrajiny tomu „aby šli na prechádzku“. Ruské úrady vzápätí občanov varovali, že účasť na protestoch proti vojne na Ukrajine môže viesť k ich trestnému stíhaniu.

Rusi sa však v uliciach aj napriek tomu hromadne spojili proti aktivitám ich prezidenta, informuje CNN. Poriadková polícia z reproduktorov opakovane upozorňovala, že je protestná akcia neoprávnená. Podľa Organizácie spojených národov mali len za prvý deň protestov v Rusku zatknúť viac než 1 800 ľudí.

Pravdu v krajine šíria nezávislé médiá, ktoré sú z daného dôvodu pod paľbou. Snažia sa ich umlčať. Ruská internetová cenzorská rada Roskomnadzor varovala, že ak budú webové stránky odkazovať na vojenskú operáciu slovami ako „invázia“, „útok“ či „vyhlásenie vojny“, povedie to k ich zablokovaniu.

Ruské úrady nezávislé médiá, ako je napríklad spomínané Echo Moskvy či TV Rain alebo Novaja Gazeta, obvinili zo šírenia dezinformácií v súvislosti s vojenským konfliktom. Hrozili im pokutou do výšky piatich miliónov rubľov, čo je približne 45-tisíc eur.

Neakceptujú ruské informácie

Šéfeditor liberálnych a opozičných novín Novaja Gazeta uviedol, že nebude akceptovať oficiálne informácie o Ukrajine a pri overovaní faktov sa bude spoliehať na svoje vlastné zdroje a redakciu. Ide o ruského novinára Dmitrija Muratova, ktorý v roku 2021 získal Nobelovu cenu za mier.

Šéfredaktor televízie Rain Tikhon Dzyadko a jeho manželka, televízna moderátorka, Jekaterina Kotrikadze, boli počas víkendu bombardovaní telefonátmi z neznámych čísel. Ich osobné telefónne čísla sa objavili na internete, a hneď potom začali chodiť vyhrážky im aj ich rodinám.

V pondelok večer požiadala generálna prokuratúra cenzorskú radu Roskomnadzor, aby obmedzili prístup k televízii Rain aj k rádiu Echo Moskvy. Obvinili ich z vyzývania k extrémistickým činnostiam a násiliu, ako aj zo zámerného šírenia nepravdivých informácií týkajúcich sa „operácie“ na Ukrajine.

Redaktori na webovej stránke rádia uviedli, že toto rozhodnutie napadnú na súde, keďže stále platí zákon o slobode slova. Tvrdili, že informácie, ktoré podávajú, sú pravdivé, a že budú vysielať, kým to bude možné.

Dnes sa už rádio nedá naladiť vôbec. Televízia Rain je na tom o čosi lepšie, na ich YouTube stále prebieha živý prenos.

 

Čo je a čo nie je pravda

„Putin prehráva vojnu proti Ukrajine a prehráva aj vojnu s celým svetom,“ povedal vo vyhlásení Lev Scholssberg, predstaviteľ ruskej opozičnej strany Jabloko. „Putin stratil všetko. Obete a skaza mu nebudú odpustené nikdy. To uvedomenie musí byť preňho neznesiteľné. Je naštvaný a veľmi nebezpečný. Práve preto sa ničia posledné nezávislé médiá.“

„Putinovo Rusko vstupuje do fázy, kedy bude v našej krajine zničené všetko živé, čo vzdoruje Putinovi. Pokiaľ o tom môžete písať, môžete hovoriť a ukazovať, čo sa skutočne deje, robte tak. Sloboda slova je naďalej prítomná, aj keď má na krku slučku. Budeme súdení podľa toho, čo sme v dňoch katastrofy urobili.“

Ruskí poslanci navrhli v pondelok nový zákon, podľa ktorého by ľudia, ktorí šíria nepravdivé správy a dezinformácie, čelili až pätnástim rokom väzenia. To, čo je a nie je dezinformácia, by posudzovali miestne úrady. Mohlo by ísť napríklad o informácie o škodách na Ukrajine.

Uvedený krok môže predstavovať pokus ruských predstaviteľov zabrániť tomu, aby sa správy o konaní Rusov na Ukrajine dostali k ruskej verejnosti. Ľudí, ktorí budú v Rusku šíriť „falošné správy“ o akciách ruských ozbrojených síl na Ukrajine, tak môžu odsúdiť až na 15 rokov väzenia.

Štátna služba Ukrajiny pre mimoriadne situácie v stredu oznámila, že od začiatku ruskej invázie zahynulo v krajine 2 000 civilistov. Informovala o tom agentúra AP s tým, že túto bilanciu nie je možné nezávisle overiť.

„Ukrajina a ukrajinský ľud sa už viac ako 160 hodín bránia zákernému a cynickému útoku Ruska a Bieloruska. Každou hodinou strácame životy ďalších našich detí, žien a vojakov. Počas siedmich dní vojny Rusko zničilo stovky objektov dopravnej infraštruktúry, obytných budov, nemocníc a materských škôl,“ napísal ukrajinský úrad na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti Facebook.

Ukrajinské pohotovostné služby podľa vyhlásenia prišli o desať záchranárov a 13 ďalších sa zranilo pri plnení svojich úloh.

Hlavné úsilie záchranárov je zamerané na záchranu ľudí. Zachránili sme životy viac ako 150 osôb, bolo uhasených viac ako 400 požiarov a evakuovaných bolo viac ako 500 ľudí. Pyrotechnici zneškodnili 416 výbušných zariadení,“ dodala DSNS.

Zdroje: SIU, TASR, SITA, Aljazeera

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá