S appkou FireChat chatuješ s kamošmi aj bez signálu, či internetu

  • Nemám signál. Niekedy sa to jednoducho stáva. Či už na festivale, kde je milión ľudí, v lietadle, v ktorom nie je internet alebo na pláži bez pokrytia. Od teraz, keď stratíš kamoša v dave, spomeň si na FireChat. Funguje bez signálu, či prístupu na internet. Stačí mať stiahnutú appku.
image_1438265478.jpeg
  • Nemám signál. Niekedy sa to jednoducho stáva. Či už na festivale, kde je milión ľudí, v lietadle, v ktorom nie je internet alebo na pláži bez pokrytia. Od teraz, keď stratíš kamoša v dave, spomeň si na FireChat. Funguje bez signálu, či prístupu na internet. Stačí mať stiahnutú appku.

 

FireChat je aplikácia na chat, ktorá rieši problémy odosielania správ úplne inak, ako bežné appky. Bola vytvorená startupom Open Garden. Spočiatku vznikla iba na poskytovanie verejných miestností na chat, ako má napríklad aj pokec. Do miestností sa mohol pripojiť každý v tvojom okolí, vďaka čomu spájala appka skupiny na festivaloch alebo iných podujatiach. Appka zaznamenala obrovský boom počas protestov v Hong Kongu minulý rok, kedy sa protestov zúčastnilo toľko ľudí, že v okolí bolo takmer nemožné pripojiť sa do siete. Jednoducho nebol signál a veže nestíhali.

 

 

Problém s klasickým pripojením je ten, že čím viac užívateľov ho v danom momente v určitej oblasti využíva, tým horšie bude fungovať. Aj preto boli protestanti v Hong Kongu prinútení organizovať protesty novým spôsobom a FireChat bol na to ako stvorený. Appka vytvára tzv. „Mesh“ sieť, v ktorej fungujú jednotlivé zariadenia bez potreby vysielačov, čiže bez internetu. Na prepojenie jednotlivých zariadení sa využíva buď Bluetooth alebo Wifi a na rozdiel od klasického pripojenia, čím viac zariadení sa do tejto siete pripojí, tým lepšie bude fungovať, keďže jednotlivé telefóny medzi sebou sprostredkúvajú údaje a tvoria tak sieť s okolitými zariadeniami.

 

Aplikácia však nie je limitovaná iba na tvoje okolie. Konverzácie sú otvorené každému, kto si ich chce prečítať. Vzniká tak zaujímavý koncept. Môžeš sa nachádzať na úplne cudzom mieste a začať si chatovať s cudzincom na okolí. S našimi tradičnými appkami na chatovanie ako sú Messenger, či WhatsApp by si to tak ľahko asi nedokázal.

 

 

Privátny chat

Ako som už spomínal, chat bol v aplikácii prístupný každému, kto sa oň zaujímal. Teraz sa však veci zmenili. Do aplikácie prvýkrát pribudol súkromný offline chat. Súkromnú správu už odošleš na druhý telefón s nainštalovaným FireChatom až na vzdialenosť 60 metrov a bez signálu či internetu! Ak necestuješ veľa, tak to nie je nič ohromujúce, ale existuje mnoho situácií, v ktorých príde funkcia vhod. V lietadle, keď sedíš na pár metrov od kamoša, v cudzine, kde nemáš internet, v čakárni, kde vidíš tú nádhernú kočku a chceš ju osloviť, alebo na festivale, kde nevieš nájsť kamošku a chceš jej vynadať, kde sa túla, ale nechceš, aby každý videl tvoj rozhovor.

 

Pravdaže takáto aplikácia má aj úplne iné a dôležitejšie využitie. V krajinách so slabým pokrytím, alebo drahým internetom je využívaná už v dnes ako spôsob bezplatnej komunikácie, ktorá navyše nie je monitorovaná. Vyhovuje tak aj politickým aktivistom, ktorý nechcú, aby sa ich plány dostali do rúk každého vo vláde. Vývojári FireChatu ovládli trh, kde ostatné appky tak dobre nefungujú a získali si v ňom prvenstvo. Ich appka má určite veľa využití, ale keď mám internet, zrejme si správu odošlem klasicky…

 

Sťahuj FireChat tu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech