Šanca, že sa staneš milionárom, je minimálna. Skôr skončíš v nemocnici či prídeš o prácu

  • Startitup zisťoval, aké sú pravdepodobnosti nečakaných životných situácií
  • Na Slovensku je 75 milionárov, ktorí vyhrali lotériu. Šanca, že pribudne ďalší, je minimálna
  • Bežný Slovák má 4-percentnú šancu, že bude mať do roka svadbu
Untitled design – 2023-12-19T142508.598
TASR/Pavel Neubauer, Unsplash
  • Startitup zisťoval, aké sú pravdepodobnosti nečakaných životných situácií
  • Na Slovensku je 75 milionárov, ktorí vyhrali lotériu. Šanca, že pribudne ďalší, je minimálna
  • Bežný Slovák má 4-percentnú šancu, že bude mať do roka svadbu

Slováci často nevedia, čo robiť v prípade dopravnej nehody alebo onkologického ochorenia v rodine, pričom týchto prípadov stále pribúda.

Obozretnosť a prevencia sú základom pripravenosti, no štatistiky ukazujú, že niektorým životným situáciám sa vyhnúť nedá.

Startitup z dostupných informácií zisťoval, aké majú bežní Slováci šance, že v ich živote nastanú nepredvídateľné pozitívne a negatívne situácie.

Námraza na moste Apollo v Bratislave je často príčinou dopravných nehôd, ktoré spôsobujú dopravné zápchy.
zdroj: TASR/Miroslav Košírer - Námraza na moste Apollo v Bratislave je častou príčinou dopravných nehôd, ktoré spôsobujú dopravné zápchy.

Šanca 1 : 1 000 – autonehoda, ktorá skončí v nemocnici

V roku 2022 došlo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi k celkovému nárastu počtu hospitalizácií po autonehode. Muži by si však mali dať väčší pozor, pretože ich v nemocniciach končí dvakrát viac ako žien. 

Celkovo bolo kvôli autonehode hospitalizovaných 3 481 osôb, z toho 2 283 mužov a 1 198 žien. Dominovali úrazy hlavy, ktorých bolo 904.

Ďalej to boli poranenia hrudníka (496), brucha, drieku, driekovej chrbtice a panvy (469), poranenia viacerých oblastí tela (320), kolena a predkolenia (301), pleca a ramena (262) a poranenia bedra a stehna (213).

Na Slovensku je podľa Policajného zboru viac ako 3,6 milióna ľudí s vodičským preukazom, no nie sú to len vodiči áut, ktorí by si na cestách mali dávať pozor. Hospitalizovaných bolo aj 935 cyklistov, 585 chodcov a 437 motocyklistov.

Dopravné nehody však nekončia na cestách alebo v nemocniciach. Ľudia po nich v mnohých prípadoch nie sú schopní zarábať a žiť plnohodnotný život.

V tých najhorších scenároch sú dôsledky autonehôd trvalé alebo končia smrťou. V roku 2022 podľahlo zraneniam z dopravných nehôd v nemocniciach 59 ľudí a tých, ktorí prišli o život priamo na cestách, je každý rok štyrikrát viac.

Ako sa vysporiadať so stratou príjmu po nehode

Náročné životné situácie prichádzajú vtedy, keď ich čakáme najmenej, a v takýchto zložitých prípadoch môže pomôcť životné poistenie.

O životnom poistení je rozumné uvažovať v čase, keď prichádzajú prvé životné záväzky, ako napríklad získanie hypotéky alebo založenie rodiny. Sú to životné míľniky, kedy na seba berieme zodpovednosť.

Je preto dôležité mať finančnú rezervu, ktorá rodine zabezpečí príjem v prípade neočakávanej udalosti. Životné poistenie by sa malo zvážiť aj pri rizikových povolaniach alebo profesiách, pri ktorých sa vo väčšej miere jazdí.

Životné poistenia prešli za posledné roky prešli značným vývojom a dnes sa poisťovne sústreďujú na poistenia pre celé rodiny a ponúkajú aj rôzne komplexné pripoisťovacie balíčky.

Tie môžu zahŕňať rôzne poistné riziká, ktoré sa dajú nastaviť podľa vlastných potrieb. Napríklad životné poistenie od poisťovne Kooperativa zahŕňa až 8 osôb v rámci jednej zmluvy a možnosť využívať telemedicínske služby eDoctor.

Chcem sa dozvedieť viac →

Šanca <1 : 1 milión – výhra v lotérii

Podľa dostupných údajov národnej lotériovej spoločnosti sa na Slovensku v minulosti objavili výnimočné výhry v rôznych lotériách.

Príkladom je príbeh Košičana, ktorý si v roku 2020 v Eurojackpote pripísal na svoj účet 58,8 milióna eur. Táto výhra je zatiaľ najväčšia na Slovensku a výhercovi sa podarila napriek pravdepodobnosti 0,0000039 %.

Ďalšie známe vysoké výhry sú 11 miliónov eur v lotérii Loto v roku 2009 so šancou 0,00000715 % alebo 9 miliónov eur v Euromiliónoch v roku 2020 so šancou 0,00000071 %.

V lotériách by ale stále malo platiť, že sú formou zábavy a šance na výhru sú nízke. Je nemožné odhadnúť presnú šancu, pretože pravdepodobnosti výhier sú pre každú hru iné. Tiež však záleží aj od konkrétneho ťahu či žrebovania.

Puškáš - Lotérie sú na Slovensku stále populárne aj v pôvodnej - nedigitálnej verzii.
zdroj: TASR/Štefan Puškáš - Lotérie sú na Slovensku stále populárne aj v pôvodnej - nedigitálnej verzii.

Šanca 8 : 1 000 – pád, ktorý skončí v nemocnici 

Mnoho Slovákov obľubuje adrenalínové športy, no paradoxne väčšina pádov sa stáva pri úplne bežných situáciách v domácnosti a na verejnosti.

Najviac pádov, ktoré si vyžiadali hospitalizáciu, bolo práve v domácnostiach – a to až 45,1 % zo všetkých pádov (19 805 hospitalizácií).

V roku 2022 podľa NCZI zomrelo v nemocniciach až 783 osôb na úrazy spôsobené pádom. Dohromady však bolo na Slovensku celkom 43 869 hospitalizácií zapríčinených pádmi, čo predstavovalo 808 prípadov na 100 000 obyvateľov. 

Pravdepodobnosť pádu sa síce zvyšuje s vekom, no riziko sa týka všetkých vekových skupín a pohlaví. Priemerná doba hospitalizácie je na Slovensku 6 dní.

Náklady spojené s liečbou, hospitalizáciou alebo stratou príjmu však často pokrýva dobre nastavené životné poistenie. 

Vrtuľníková záchranná služba je možné volať v tiesni na čísle 18 155 alebo  na linke európskeho tiesňového volania 112.
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa - Vrtuľníkovú záchrannú službu je možné volať v tiesni na čísle 18 155 alebo na linke európskeho tiesňového volania 112.

Šanca 40 : 1 000 – svadba tento rok

Na Slovensku je 40 % ľudí zosobášených a k 1. januáru 2021 to bolo celkom 2,2 milióna mužov a žien. Za posledné 3 roky je na Slovensku rastúci trend v uzatváraní nových manželstiev.

V roku 2020 prebehlo 23 753 sobášov, čo v ten rok pre slobodných ľudí znamenalo šancu na svadbu 3,2 %. O rok neskôr sa šanca na vstup do manželstva zvýšila na 3,6 % a svoje áno si povedalo 26 350 párov.

V roku 2022, pri počte 29 172 sobášov, sa percentuálna šanca, že do manželstva vstúpi slobodný človek, blížila k 4 %. Týkalo sa to 1,47 milióna slobodných Slovákov.

V Bratislavskom kraji je celkovo najvyšší sobášny vek v porovnaní s ostatnými krajmi na Slovensku. Muži sa v priemere ženili vo veku 37 rokov a ženy vo veku 34 rokov. Hlavné mesto ponúka viac možností vzdelávania sa a kariérneho rastu, čo môže byť vysvetlením tejto štatistiky.

So svadbou sa do istej miery preberá zodpovednosť aj za partnera, a preto je dôležité sa spoločne pripravovať nielen na príjemné, ale aj nechcené životné situácie.

Ako dnes funguje životné poistenie?

Pre mnohých Slovákov je životné poistenie spojené so spomienkou, kedy sa im ho pred viac 20 rokmi snažil predať ich priateľ v kaviarni. Životné poistenie bola pravidelná investícia, na ktorú mohol poistenec-investor siahnuť spravidla až po niekoľkých desaťročiach.

Pôvodne zabezpečovalo finančnú ochranu rodiny pre prípad smrti poistenca. S postupným vývojom trhu a s rastúcou konkurenciou sa ale životné poistenie stávalo čoraz komplexnejším finančným produktom. 

Moderné životné poistenie je flexibilné a kombinuje rôzne poistné riziká, ktoré sa dajú zvoliť na mieru.

Dnes už je možné v tejto poistke mať zahrnuté aj odškodné za pobyt v nemocnici, oslobodenie od platenia poistného v prípade invalidity, dennú dávku v prípade práceneschopnosti alebo odškodné za chirurgický zákrok.

V prípade životného poistenia Bezstarostný život je možné nastaviť si poistnú dobu podľa potrieb, a to v rozmedzí od 5 do 40 rokov. Pripoistenia sú flexibilné a dajú sa prispôsobiť podľa aktuálnej životnej situácie, s možnosťou dopoistiť ďalších 7 osôb.

Šanca 43 : 1 000 – strata zamestnania

Miera nezamestnanosti v roku 2022 sa podľa Štatistického úradu SR v jednotlivých krajoch Slovenska pohybovala od 3,24 % v Bratislavskom kraji po 9,98 % v Prešovskom kraji.  

Nezamestnanosť na Slovensku však nie je len štatistickým údajom, ale skutočnosťou, ktorá sa týka takmer každého sedemnásteho Slováka. Situácia sa zintenzívnila v dôsledku pandémie Covid-19, keď veľa ľudí prišlo o prácu a bolo nútených zmeniť profesiu.

Mnohým, ktorým sa to podarilo, si však vo svojich nových oboroch museli zvyknúť na nižšie pozície a platy.

Budovať si finančnú rezervu a pravidelne si hradiť pripoistenie dennej dávky v prípade dočasnej práceneschopnosti môže mať v čase nezamestnanosti hodnotu zlata. 

Miera nezamestnanosti v percentách v roku 2022:

  • Bratislavský kraj 3,24 %,
  • Trnavský kraj 3,6 %,
  • Nitriansky kraj 3,85 %,
  • Žilinský kraj 4,63 %,
  • Banskobystrický kraj 8,48 %,
  • Prešovský kraj 9,98 %,
  • Košický kraj 8,69 %.

Šanca 6 : 1 000 – diagnostikovanie onkologického ochorenia

Štatistiky NCZI potvrdzujú, že na Slovensku sú každoročne diagnostikované desaťtisíce nových prípadov rakoviny. V roku 2021 bola rakovina zistená u 19 903 žien a 19 653 mužov.

Ľudia často nevenujú dostatočnú pozornosť prevencii a vyšetreniam, a preto sa na lekára obracajú až pri vážnych zdravotných problémoch. Národný onkologický inštitút potvrdil, že viac ako 20 % pacientov s diagnostikovanou rakovinou je už v poslednom – neliečiteľnom štádiu.

Mnohé prípady by však boli úspešne liečiteľné, ak by boli včas podchytené. Na Slovensku je pre obe pohlavia najbežnejšia rakovina kože, ktorú v roku 2021 diagnostikovali v 7 783 nových prípadoch.

U mužov sa najčastejšie vyskytuje rakovina pľúc a prostaty, zatiaľ čo u žien sú to rakovina prsníka a hrubého čreva.

Boj s rakovinou je obdobie, počas ktorého je ťažké sa vyrovnať sa nielen so zdravotnou situáciou, ale aj s vysokými nákladmi potrebnými na liečbu. Mnoho pacientov v tomto čase navyše nie je schopných pracovať.

Správna kombinácia životného poistenia a pripoistení dokáže nahradiť príjem a zároveň preplatiť náklady na liečbu. Zistiť viac o životnom poistení →

Zdroje: www.noisk.sk, www.slovak.statistics.sk, www.nczisk.sk, www.commission.europa.eu, www.scitanie.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá