Šéf TMR spustil špeciálny program pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Takmer milión eur posiela aj Alza

  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., ohlásila zapojenie sa do organizovania pomoci pre vojnových utečencov z Ukrajiny
  • V jednotlivých krajinách, v ktorých pôsobí, bude mať jej pomoc rôzne formy
ukrajina, ludia, vojna, utecencec
TASR/AP/Markus Schreiber
  • Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s., ohlásila zapojenie sa do organizovania pomoci pre vojnových utečencov z Ukrajiny
  • V jednotlivých krajinách, v ktorých pôsobí, bude mať jej pomoc rôzne formy

Spoločnosť TMR, za ktorou stojí podnikateľ Igor Rattaj, informuje, že už v prvých dňoch vojenského konfliktu vytvorila podmienky, aby za súčasnými zamestnancami z Ukrajiny, ktorí o to mali záujem, mohli pricestovať ich rodiny. Poskytnuté im bolo bezpečné zázemie v podobe ubytovania a nevyhnutnej pomoci.

„V Českej republike sme v golfovom rezorte Kaskáda dali utečencom z Ukrajiny k dispozícii 20 izieb na 2 mesiace v hoteli Kaskáda Brno. Na Slovensku v spolupráci s OZ Tatry máme radi organizujeme komplexnú pomoc pre ďalšie desiatky utečencov z Ukrajiny, ktorým dáme k dispozícii nielen jedno celé ubytovacie zariadenie, ale v prípade záujmu im vieme poskytnúť aj prácu,“ informoval vo svojom stanovisku predseda predstavenstva TMR Igor Rattaj.

Predsedníčka OZ Tatry máme radi Diana Migaľová pripomína, že chcú, aby išlo o komplexnú pomoc a nielen o strechu nad hlavou. To znamená, postarať sa nielen o dospelých, ale aj o deti a pomôcť rodinám so starostlivosťou o ne.

„Prichádzajú v extrémne náročnej situácii a my urobíme všetko preto, aby to pod Tatrami zvládli čo najlepšie,“ doplnila 

Podľa Mareka Schwarza z ľudských zdrojov firmy TMR je mimoriadne dôležité, že celý proces príchodu je administratívne zjednodušený tak, aby mohli títo ľudia bez problémov využívať nielen poskytnutú pomoc, ale zároveň sa bez problémov začleniť a fungovať na Slovensku potrebnú dobu bez ďalších komplikácií.

zdroj: TMR

Ďalšiu formu podpory predstavuje pomoc organizovaná v poľskom stredisku Szczyrk Mountain Resort, ktoré sa okrem poskytnutia ubytovania pre rodiny zamestnancov rozhodlo venovať výťažok z predaja skipasov na večerné lyžovanie na vybrané termíny do zbierky na pomoc utečencom.

Alza dáva takmer milión eur

Ďalším veľkým hráčom na trhu, ktorý sa rozhodol poskytnúť citeľnú pomoc utečencom je Alza. Spoločnosť vyčlenila na zabezpečenie humanitárnej pomoci ľuďom z Ukrajiny viac ako 936-tisíc eur. Peniaze poskytne prevereným neziskovým organizáciám, s ktorými dlhodobo spolupracuje.

„Cieľom je čo najrýchlejšie finančne podporiť konkrétne projekty adresnej humanitárnej pomoci priamo na mieste a prípadnej pomoci utečencom z Ukrajiny,“ uviedla tlačová hovorkyňa spoločnosti Daniela Chovancová s tým, že Alza už rokuje s najväčšími neziskovými organizáciami, ktoré v mieste pôsobia.

Alza teraz ďalej rokuje s neziskovými spoločnosťami, ako je Červený kríž, Človek v núdzi, ADRA, Post Bellum, Arcidiecézna Charita SR alebo Lekári bez hraníc.

Jednotlivci môžu podporiť napríklad zbierku Post Bellum na charitatívnej platforme e-shopu.

Bezplatná pomoc terapeutov

Do pomoci sa zapája aj online terapeutická platforma Hedepy, ktorá mobilizuje svoje sily a ponúka bezplatnú krízovú intervenciu v šiestich svetových jazykoch. Môže ju použiť každý, kto sa snaží zmierniť obavy alebo úzkosť v súvislosti so súčasnou situáciou na Ukrajine.

„Súčasná situácia sa dotkla nás všetkých. Naši blízki, kolegovia aj my sami sme pocítili, aký vplyv môžu mať tieto udalosti na náš duševný stav, aj keď nám samotným nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Hedepy Lukáš Krčil.

Tím Hedepy sa preto rozhodol ponúknuť bezplatnú 30-minútovú konzultáciu s terapeutom každému, kto cíti, že ju potrebuje.

„Chcel by som dodať, že si nemáme čo vyčítať, akokoľvek silná negatívna reakcia v takejto extrémnej situácii je úplne normálna,“ objasňuje Krčil

O pomoc môže požiadať každý, kto hovorí po česky, slovensky, anglicky, rumunsky, poľsky alebo taliansky. Riaditeľ terapeutickej platformy uvádza, že viac ako dvadsať terapeutov už ponúklo svoj čas bez nároku na odmenu a ďalší stále prichádzajú. 

Z technologického sveta pomáha viacero firiem. Hyperia ako technologická spoločnosť vyčlenila 100 000 eur na humanitárnu pomoc.

Zdroje: TMR, Alza, Hedepy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá