Sekera ani zbraň ich nesmú zaskočiť. Slovenskí žiaci si majú natrénovať útok v škole

  • Na udalosti, ktoré otriasli Slovenskom, reaguje aj rezort školstva
  • Žiaci a učitelia sa už čoskoro možno budú učiť, ako reagovať pri teroristickom útoku
Slovenskí žiaci druhého stupňa
TASR
  • Na udalosti, ktoré otriasli Slovenskom, reaguje aj rezort školstva
  • Žiaci a učitelia sa už čoskoro možno budú učiť, ako reagovať pri teroristickom útoku

Terorista na Zámockej či tínedžer, ktorý sekerou zaútočil na spolužiakov v Novákoch. Na nedávne tragické udalosti, ktoré otriasli Slovenskom, reaguje aj rezort školstva. Už čoskoro sa budú možno žiaci trénovať ako sa brániť v prípadoch, kedy niekto zaútočí so zbraňou priamo v škole, píše portál TV Noviny.

Žiaci majú trénovať, čo robiť pri teroristickom útoku

Takéto cvičenia zvažuje polícia aj ministerstvo školstva. Cieľom je učiteľov aj žiakov pripraviť na to, ako sa vyhnúť panike v rizikových situáciách. Čo robiť pri požiari, ako poskytnúť prvú pomoc či ako rozlíšiť hrozbu podľa sirény už slovenskí školáci nacvičujú, avšak ako sa vysporiadať s novými hrozbami je pre školákov či učiteľov zatiaľ neznáme.

Preto polícia aj ministerstvo školstva zvažuje možnosť nových cvičení, ktoré by boli zamerané práve na rizikové situácie späté s extrémizmom. 

My potrebujeme na akejkoľvek škole zaktivizovať deti, aby pochopili, o čo ide. Metodika vzdelávania detí by mala spočívať v učení, čo je momentálny benefit a čo riziko v danej situácii. Tiež ich treba naučiť rýchlej analýze, čo sa momentálne v danom prostredí deje a čo bude nasledovať. Je to podobné ako pri brannej výchove,“ hovorí pre Startitup bezpečnostný expert a bývalý policajt Juraj Zábojník.

Podobný názor má aj známy bezpečnostný expert Radovan Bránik.

„V okamihu útoku, už ide naozaj o to vysvetliť deťom, kde sa zdržiavam. Či sa zdržiavam pri oknách, pri dverách, ako sa zachovať, keď mi niekto zatarasí dvere. Rôzne naozaj jednoduché techniky, ktoré môžu znížiť významným spôsobom straty na životoch,“ vysvetľuje pre TV Noviny Bránik.

Podľa odborníka je Slovensko už v situácii, kedy o týchto veciach musíme hovoriť. Táto prax je bežná aj vo Fínsku, okrem evakuácie sa tam miestni školáci a učitelia napríklad učia, ako reagovať na útoky so zbraňou.

Ďalším krokom slovenskej polície je zvýšenie počtu preventistov. Ten sa má navýšiť z 50 na vyše 200 policajtov. Pedagógov majú školiť, ako zachytiť znaky u radikalizujúcich sa žiakov, informuje TASR. V stredu o tom informoval policajný prezident Štefan Hamran.

„Snažíme sa preniknúť do školského prostredia prostredníctvom našich preventistov, ktorí budú špeciálne školení odborníkmi na extrémizmus a terorizmus,“ načrtol Hamran. Obracať sa majú aj na vedenie škôl, aby vedeli zaznamenať aj radikalizovaného učiteľa.

Deti na školách musia byť v bezpečí, vyhlásil premiér Heger

„Deti na školách musia byť v bezpečí a my sa o to musíme postarať,“ vyhlásil minulý týždeň premiér Eduard Heger. Slovensko sa chce v tomto smere inšpirovať spomínaným Fínskom, kde sa aktuálne premiér v rámci  zahraničnej cesty nachádza. Odcestoval spoločne so zástupcami rezortu školstva a polície.

Premiér avizoval vypracovanie analýzy a postupu, ako zlepšiť bezpečnosť na školách. „Radikalizácia študentov sa v poslednom období množí. Deje sa to prostredníctvom sociálnych platforiem. Inšpiráciu nachádzajú v zahraničí,“ skonštatoval E. Heger aj na margo nedávneho útoku študenta na strednej škole v Novákoch. 

Premiér deklaroval intenzívnu komunikáciu so šéfom rezortu školstva na tému bezpečnosti na školách. Inšpirovať sa vybral aj do Fínska. „Beriem so sebou aj policajného prezidenta, aby sme sa pozreli, akým spôsobom rezort školstva a polícia spolupracujú v tejto otázke,“ priblížil.

Predseda vlády avizuje vypracovanie analýzy a postupu. „Navrhovať potom budeme aj konkrétne kroky,“ podotkol.

Útok tínedžera sekerou na strednej škole v Novákoch

Zdroje: TV Noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá