Šelmy z ranča pri Žiline zrejme skončia v ZOO. RVPS nevydala príkaz na ich usmrtenie

  • Štát musí podľa Hojsíka a zvieracieho ombudsmana hľadať legálne a etické riešenie
  • Záchranu riešia aj slovenské a medzinárodné organizácie na ochranu zvierat
Lev roztrhal majiteľa
Regionálna veterinárna a potravinová správa nevydala žiadne príkazy na usmrtenie ďalších exotických šeliem na ranči v Žiline-Brodne, Facebook/Ranč pri Žiline
  • Štát musí podľa Hojsíka a zvieracieho ombudsmana hľadať legálne a etické riešenie
  • Záchranu riešia aj slovenské a medzinárodné organizácie na ochranu zvierat

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) nevydala žiadne príkazy na usmrtenie ďalších exotických šeliem na ranči v Žiline-Brodne. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Europoslanec Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a iniciatíva Zvierací ombudsman vyzývajú štát, aby hľadal pre zvieratá nové pôsobisko.

„Vo všeobecnosti vnímame skutočne citlivo, ale zároveň pragmaticky hľadisko etického riešenia problému z pohľadu veterinárnej profesie a s ohľadom na zvieratá. Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR a RVPS konajú a musia konať vždy iba legálne a v zmysle platnej legislatívy,“ skonštatovalo ministerstvo.

Štát musí podľa Hojsíka a Zvieracieho ombudsmana hľadať legálne a etické riešenie na zabezpečenie nového pôsobiska pre exotické zvieratá, ktoré ostali na ranči. Zároveň možnú záchranu riešia so slovenskými a medzinárodnými organizáciami na ochranu zvierat.

Veterinárna správa nebude brániť procesu umiestnenia zvierat pri dodržaní podmienok welfare (životná pohoda zvierat, pozn. TASR) a platných právnych predpisov. Rokovania o umiestnení zvierat sú vecou majiteľa či chovateľa.

„Kedy a kde by sa mohli previezť, nie je otázkou na RVPS (ŠVPS), to záleží od majiteľa/chovateľa, ako rýchlo sa podarí zmanažovať toto premiestnenie po nájdení nového (vyhovujúceho) umiestnenia, pri dodržaní legislatívnych podmienok umožňujúcich daný presun,“ konštatoval rezort.

„Štát musí takisto nariadiť opatrenie zástupcom prevádzkovateľa, aby sa na čas nevyhnutný na zabezpečenia náhradnej starostlivosti zákonne o zvieratá starali,“ vyzývajú Hojsík s iniciatívou. RVPS tvrdí, že nariadila opatrenia pre prevádzkovateľa a zariadenie niekoľkokrát skontrolovala.

Šelmy chovali bez povolenia

V malej súkromnej zoologickej záhrade v obci Oškerda pri Žiline, kde lev zabil v utorok (16. mája) svojho majiteľa, nebol schválený chov šeliem. Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš po rokovaní vlády uviedol, že schválenie chovu v tejto ZOO trvalo len do roku 2019.

Aj napriek tomu bola ZOO otvorená ďalšie tri roky. Bíreš tvrdí, že za vzniknutú situáciu bol zodpovedný chovateľ a regionálna veterinárna a potravinová správa.

V ZOO sa nachádza 16 tigrov a levov. V utorok 16. mája po tragédii usmrtili veterinári dve zvieratá. „Nemôže existovať takéto chovateľské prostredie. Zver bude buď radikálne ukončená, alebo sa nájdu iné zariadenia, kde budú zvieratá prevezené,“ povedal Bíreš.

Dodal, že chovateľ nemal dovoliť návštevy verejnosti. Bíreš doplnil, že celú situáciu dá preveriť, aby zistili, prečo tri roky fungovala Zoo aj bez schválenia.

Nakŕm si leva

Na malom ranči pri Žiline chovajú viacero rôznych zvierat. Od bežných zvierat, ako kozy, ovce či zajace, až po exotické šelmy, ako levy, tigre a ich mláďatá. V mini ZOO sa taktiež vyskytujú lamy, kone, opice či rôzne druhy vtákov.

Kŕmenie leva bolo na ranči ponúkané ako atrakcia pre ľudí, hoci chov šeliem musí byť podľa zákona striktne nekontaktný. Zviera musí byť vždy izolované od človeka a medzi nimi musí byť bariéra.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá