„Šikmá veža“ sa môže čoskoro zrútiť. Cesty k ikonickej pamiatke uzavreli

  • V Taliansku nenájdeš šikmú vežu už iba v Pise
  • Ikonická pamiatka v Bologni sa vraj nebezpečne naklonila
Pohľad na Bolognu.
Ilustračné foto, Unsplash/@grwood
  • V Taliansku nenájdeš šikmú vežu už iba v Pise
  • Ikonická pamiatka v Bologni sa vraj nebezpečne naklonila

Metropola oblasti Emilia-Romagna na severe Talianska, situovaná medzi riekou Pád a pohorím Apeniny, je domovom hneď pre dve pozoruhodné veže, ktoré si získali pozornosť osobností ako Dante Alighieri a Charles Dickens.

Stredoveká „šikmá“ veža Garisenda, ktorá sa nachádza v Bologni, vyvoláva však aktuálne rozruch. Dôvod je však iný, ako by mnohí čakali. Podľa portálu CNN bijú predstavitelia regiónu na poplach. Veža by sa mohla podľa nich zrútiť. 

Politička vyvolala podozrenia

Cesty vedúce k Garisende, ktorá je jednou z dvoch známych bolonských veží tesne pri sebe v centrálnom meste, uzavreli pre verejnosť. Odborníci teraz pozorne monitorujú túto konštrukciu, aby určili rozsah prasklín a jej pohybov.

Výbor vedcov a správcovia mestského dedičstva túto dvojicu monitorujú už od roku 2018. Posledné meranie nasledovalo ihneď po tom, čo Lucia Borgonzoni, zástupkyňa tajomníka talianskeho ministerstva kultúry, vyvolala podozrenia ohľadom bezpečnosti veže a tvrdila, že predošlý monitoring situáciu nepostihol v jej plnej vážnosti.

Veža vysoká 48 metrov sa vypínala smerom k nebu už v 12. storočí, keď Bologna pripomínala Minimanhattan s vežami rastúcimi do výšky. Každú z nich postavila iná z miestnych rodín, ktoré súperili o najvyššiu stavbu mesta. Samozrejme, takéto súťaže boli náročné a nedokonalosti konštrukcií sa časom začali ukazovať.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Paola Marella (@paolamarella)

Už v minulosti ju znížili

Garisenda sa až do dnešných dní nakláňa pod uhlom štyroch stupňov, čo je len o trochu menej než slávna šikmá veža v Pise, ktorá má sklon približne päť stupňov.

Veža sa začala kloniť už zanedlho po svojej výstavbe. Všimli si to už začiatkom 14. storočia, pričom dokonca aj Dante opísal v „Inferne“ jej závratné naklonenie. To až dodnes pripomína pamätná tabuľa venovaná tomuto veršu, ktorá je umiestnená na veži.

Garisendu preto pre naklonenie a nebezpečie, ktoré predstavovala, neskôr znížili. Jej hlavný súper, veža Asinelli, má širšie rozmery a návštevníci majú možnosť obdivovať panorámu z jej vrcholu.

Pohyb veže pozorne sledujú

Práve na podnet spomínanej političky Lucii Borgonzoni sa začali odborníci „zdraviu“ veže opäť detailnejšie venovať. Okolo Garisendy rozmiestnili akustické senzory, ktoré slúžia na monitorovanie zvukov spôsobených praskaním alebo vŕzganím.

Na samotnú stavbu tiež nainštalovali kyvadlo na sledovanie pohybu. To isté kyvadlo pribudlo aj na susednej veži Asinelli. Pre verejnosť túto ikonickú pamiatku uzatvorili. 

Primátor Bologne ubezpečil miestnych obyvateľov aj návštevníkov, že veže neohrozujú okolie a že uzavretie ulíc je opatrením zameraným len na pokojný zber vedeckých informácií.

Na snímke je Bologna.
zdroj: Unsplash/ Daniel Seßler

Cieľom testov je zistiť, či veža pokračuje v pohybe kolísania, ktorý je pre ňu typický od doby jej vzniku, alebo či sa začala viac nakláňať, než by bolo bezpečné. Primátor objasnil, že veža má podobné sklony už niekoľko storočí a časom prešla rôznymi úpravami.

Červené mesto

Ako sme ťa informovali, Bologna sa prezýva ako červené, tučné a vzdelané mesto. Červené strechy domov, krásne nekonečné arkády, vďaka ktorým netreba v meste nosiť dáždnik, výborná kuchyňa – domáce tortellini – a domov najstaršej univerzity na svete. 

Historická časť mesta nie je veľká, takže po Bologni je najlepšie chodiť pešo. Pokiaľ by si však chcel vyraziť do okolia Bologne, použi miestne autobusy. Hlavná autobusová stanica sídli na ulici Piazza XX Settembre 2-6. Medzinárodné letisko je potom od centra Bologne vzdialené 6 kilometrov.

Medzi najvýznamnejšie stavby mesta patrí honosný palác Palazzo dell’Archiginnasio, kde mala svoj domov slávna Bolonská univerzita. Budovu nechal v 16. storočí postaviť pápež Pius VI., aby zabránil rozšíreniu susedného farského kostola. Vnútri budovy sa napríklad nachádza anatomické divadlo, ktoré je celé vyrezávané z dreva.

Zdroje: CNN, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá