Silu AI netreba podceňovať. Vo firmách spôsobí zemetrasenie, hovorí technologický expert Cígler

  • Podľa technologického experta budú tí, ktorí začnú vo firmách využívať AI, mať konkurenčnú výhodu
  • Už dnes sa umelá inteligencia využíva na zvyšovanie efektivity v rôznych segmentoch
  • Najdramatickejším príkladom toho, že sme prišli do veku AI, bude preprava autonómnymi autami
Seyfo
Martin Cígler založil jednu z najúspešnejších technologických firiem, Seyfor
  • Podľa technologického experta budú tí, ktorí začnú vo firmách využívať AI, mať konkurenčnú výhodu
  • Už dnes sa umelá inteligencia využíva na zvyšovanie efektivity v rôznych segmentoch
  • Najdramatickejším príkladom toho, že sme prišli do veku AI, bude preprava autonómnymi autami

AI dokáže verne napodobniť ľudskú tvár či hlas a stačia jej na to len niekoľkosekundové video alebo nahrávka. Aj Slováci dnes umelú inteligenciu využívajú na dennej báze – máme zariadenia na rozpoznávanie hlasu a tváre, v zahraničí jazdia autonómne vozidlá a streamovacie služby nám odporúčajú, čo si máme pozrieť na základe našich preferencií.

Veľký úspech u bežných ľudí zaznamenal chatbot od OpenAI, ktorý vie, okrem iného, napísať aj kód v programovacom jazyku. Odborníci predpokladajú, že najbližších 5 rokov povedie k zmenám, ktoré budú výraznejšie, než si vieme predstaviť.

Špecialista na technológie, zakladateľ a CEO technologickej spoločnosti Seyfor Martin Cígler hovorí, že AI je jedným z najväčších game-changerov v dejinách ľudstva. Technologický líder Seyfor si nechal vypracovať prieskum o tom, ako nasadzovanie umelej inteligencie vnímajú slovenskí profesionáli z IT sektora.

Mnohí tvrdia, že implementácia umelej inteligencie do pracovného života zefektívni a uľahčí prácu zamestnancom, no niektorí sa obávajú aj bezpečnostnej hrozby.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-121821
zdroj: Seyfor - Martin Cígler, CEO spoločnosti Seyfor.

Ľudia, ktorí vedia pracovať s AI, budú žiadanejší

Umelá inteligencia bude mať vplyv na viaceré odvetvia, tou najzásadnejšou zmenou bude efektivita práce. „Ľudia v celej spoločnosti pocítia zvýšenie tempa spolupráce s veľkými inštitúciami. Každá firma bude nútená implementovať AI do svojich procesov a aktivít zameraných na verejnosť a spotrebiteľov,“ hovorí Martin Cígler.

„Veľká časť spoločnosti sa obáva toho, že firmy budú používať AI a tá vytlačí zamestnancov. Takéto obavy sú však zbytočné,“ zdôrazňuje Cígler s tým, že ľudia, ktorí vedia pracovať s AI, budú žiadanejší.

„Práve tí skôr zoberú prácu ľuďom, ktorí s AI nevedia pracovať. Spolupráca ľudí a AI či udržanie ľudí v akomkoľvek procese, ktorý je ovplyvnený umelou inteligenciou, bude kľúčom k zvládnutiu výsledného strachu z nej,“ dodáva Cígler.

15 % odborníkov v prieskume uviedlo, že ich spoločnosti už umelú inteligenciu využívajú a vyše 36 % ich v najbližšej dobe plánuje zaradiť do firemných procesov. Umelá inteligencia sa na zvyšovanie efektivity už dnes využíva v mnohých segmentoch, ako napríklad v call centrách – ale aktívne sa používa aj na generovanie titulkov, vytváranie príspevkov na sociálne siete či na tvorbu rebríčkov a mnoho ďalšieho.

„Všetky použitia AI vedú k tomu, že zákazník bude spokojnejší a zamestnanci budú robiť svoju prácu lepšie, kvalitnejšie, rýchlejšie a efektívnejšie,“ vysvetľuje zakladateľ Seyforu.

Podľa neho tí, ktorí začnú AI vo svojom podnikaní aktívne využívať, získajú konkurenčnú výhodu. Zamestnanci firiem, ktorí využívajú umelú inteligenciu, majú vyššiu efektivitu a sú rýchlejší – a to za rovnaké peniaze.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-84844
zdroj: Seyfor - Takmer 15 % respondentov odpovedalo, že vo firme už AI využívajú.
Martin Cígler je v IT známe meno

Martin Cígler je český podnikateľ a bývalý programátor, ktorý založil jednu z najúspešnejších IT firiem v strednej Európe. Spoločnosť funguje už od roku 1990, keď vznikla pod názvom Cígler software. Neskôr sa premenovala na Solitea, dnes nesie názov Seyfor.

Cíglerova spoločnosť sa zameriava na vývoj a distribúciu účtovných a informačných programov.

Pod jeho vedením sa stala jedným z najuznávanejších a najinovatívnejších výrobcov informačných systémov v Českej a Slovenskej republike.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-121145
zdroj: Martin Cígler (vpravo) založil firmu Seyfor, ktorá je technologickým lídrom na Slovensku.

Umelá inteligencia je už dnes skvelým pomocníkom, teší sa Cígler

Väčšina odborníkov si podľa prieskumu myslí, že umelá inteligencia by mala byť pre ľudí prínosná najmä rýchlym spracovaním informácií, vyššou efektivitou, ale aj automatizáciou a robotizáciou.

24 % opýtaných je presvedčených, že by mohli v práci alebo v obchodných procesoch zlepšiť aj prediktívnu analýzu a takmer 27 % respondentov uviedlo, že by AI mohla zlepšiť vývoj nových produktov a služieb.

„Ja som sa s umelou inteligenciou nedávno hral. Zo srandy som jej položil otázku, čo by mala jedna z našich spoločností robiť v budúcnosti, aké služby by mala vyvíjať. A viete čo? Dostal som 10 bodov. Z tých 10 bodov pracujeme už na dvoch, o ďalších štyroch uvažujeme a zvyšné štyri nejdú vôbec zlým smerom,“ vraví Cígler.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-84930-1024×578
zdroj: Seyfor - Systémy umelej inteligencie by ľuďom mali v prvom rade uľahčovať prácu.

S rozšírením AI prichádzajú aj bezpečnostné riziká

Takmer polovica opýtaných sa obáva bezpečnostnej hrozby od AI, 52 % však verí inováciám a pokrokom. „Technológie sú čoraz sofistikovanejšie, a tým zvyšujú aj bezpečnostné riziká a možnosti zneužitia. Hackeri využívajú silu AI na vývoj pokročilejších kybernetických útokov a obídenie bezpečnostných opatrení,“ vysvetľuje Cígler.

Aj na Slovensku sa viac stretávame s deepfake videami a nahrávkami. Podvodníci pritom neútočia len na jednotlivcov, ale trúfnu si aj na veľké firmy, od ktorých sa snažia vylákať státisíce eur. „Na zmiernenie bezpečnostných rizík musia organizácie vyvinúť najlepšie postupy pre bezpečný vývoj a nasadenie AI a vytvoriť globálne normy, ktoré nás budú chrániť pred bezpečnostnými hrozbami od umelej inteligencie,“ tvrdí Cígler.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-84828
zdroj: Seyfor - Takmer polovica opýtaných si myslí, že AI môže v roku 2024 predstavovať bezpečnostné riziko.

4 dôležité oblasti, ktoré umelá inteligencia v budúcnosti ovplyvní

Aj keď sú dnes AI nástroje už hojne využívané v marketingu alebo IT, podľa technologického odborníka Martina Cíglera bude mať umelá inteligencia v budúcnosti zásadný vplyv aj na 4 ďalšie odvetvia:

  1. Vzdelávanie – Umelá inteligencia určí optimálne vzdelávacie stratégie na základe individuálnych štýlov učenia.
  2. Zdravotníctvo – AI sa stane štandardným nástrojom lekárov a diagnostikov, vďaka čomu sa zvýši aj presnosť diagnózy.
  3. Financie – Systémy AI sa implementujú do vývoja komplexnejších a rýchlejších investičných stratégií pre veľkých investorov. Zároveň vznikne sofistikovanejší chatbot, vďaka ktorému budú efektívnejšie komunikovať s klientmi.
  4. Doprava – Vyvíjajú sa autonómne vozidlá na súkromné a komerčné využitie. Od áut cez kamióny až po autonómne drony.

„Doprava autonómnymi vozidlami bude pravdepodobne najdramatickejším príkladom toho, že sme prišli do veku AI,“ hovorí Cígler. „Umelá inteligencia sa však nachádza uplatnenie všade – v marketingu, v IT, v obchode. Výborným príkladom je aj práca s faktúrami, od ktorej závisí celé účtovníctvo,“ dodáva.

To však tiež dokáže prevziať počítač, ktorý zvládne aj náročnejšie úlohy, akými sú identifikovanie údajov na faktúre a ich presné evidovanie v systéme.

Umelá inteligencia sa dokáže učiť a systémy vedia na faktúre rozlíšiť IČO od jej čísla, aj keď sú obidva údaje osemmiestne. „Táto technológia využíva AI na rozpoznávanie tvárí, predmetov a iných informácií na obrázkoch. Presnosť rozpoznávania je vylepšená tým, že AI využíva technológiu strojového učenia, kde sa učí čítaním z množstva obrazových údajov,“ vysvetľuje Cígler.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-84812
zdroj: Seyfor - Umelá inteligencia má prínos v takmer každej oblasti.

Chýbajú kvalifikovaní odborníci

S pokrokom a vývojom AI bude narastať aj dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. Podľa Cíglera bude práve ich nedostatok problémom v budúcnosti.

„IT je dynamický segment a bez celoživotného vzdelávania sa v ňom nie je možné s ním držať krok. Preto budú veľkými témami rekvalifikácia pracovníkov a získavanie nových zručností,“ hovorí Cígler.

Podľa prieskumu takmer 40 % respondentov nevedelo uviesť, či firma plánuje využiť externých konzultantov v prípade implementácie umelej inteligencie. Už teraz sa však dá povedať, že práve tento segment bude veľmi žiadaný.

Podľa Svetového ekonomického fóra do roku 2025 nahradia stroje celosvetovo 80 miliónov pracovných miest. Avšak v IT priemysle vznikne približne 100 miliónov nových pozícií.

„Umelá inteligencia nie je len budúcnosťou technológií, je to súčasnosť, ktorá pretvára spôsob, akým riešime zložité problémy. Pomocou AI spracúvame a využívame informácie, pričom prekračujeme hranice výpočtov a rozširujeme neobmedzený potenciál spolupráce človeka a stroja,“ dodáva CEO technologickej spoločnosti Seyfor Martin Cígler.

snimka-obrazovky-2023-12-15-o-115748
zdroj: Seyfor - V IT priemysle by do roku 2025 malo vzniknúť približne 100 miliónov nových profesií.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá